Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Abondance
Francja, Owernia-Rodan-Alpy (➤ mapka)
Miejscowość i gmina (niecałe 1400 mieszkańców) we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia (Haute-Savoie), 613 km na południowy wschód od Paryża, 61 km na wschód od Genewy, 27 km od Thonon-les-Bains, historycznej stolicy regionu Chablais (➤ mapka). Całoroczna miejscowość wypoczynkowa, uchodząca za szczególnie odpowiednią dla rodzin z dziećmi. Jest zaliczana do tzw. Portes du Soleil, słynnego regionu narciarskiego, obejmującego dwanaście miejscowości w Szwajcarii i we Francji. Dojazd: z Thonon-les-Bains 11 km drogą D902 (zwaną Route des Grandes Alpes) i dalej 16 km drogą D22. Jeśli jedzie się ze Szwajcarii (z Valais), najlepszym wyborem jest droga przez przełęcz Pas de Morgins.

Abondance, centrum, fot. AL
Miejscowość leży na wysokości ok. 920 m n.p.m., w dolinie rzeki Dranse d'Abondance, zwanej Val d'Abondance, ok. 15 km od granicy szwajcarskiej. Między Abondance a granicą leżą jeszcze dwie inne miejscowości należące do Portes du Soleil: Chapelle d'Abondance i Châtel. Abondance, choć jest miejscowością niewielką i położoną stosunkowo nisko, jak na alpejski ośrodek narciarski, dysponuje dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną, a także niezłą infrastrukturą narciarską (kilkanaście tras i odpowiednio dużo wyciągów różnego typu), budowaną od lat 60. XX wieku (choć pierwsze inwestycje poczynione zostały już przed II wojną światową). Jako stacja narciarska Abondance uchodzi za doskonałe miejsce dla zimowych pobytów rodzinnych: tutejsze trasy zjazdowe uważane są w większości za łatwe, odpowiednie dla dzieci lub dla początkujących dorosłych, a zarazem miejscowość oferuje turystom z dziećmi wiele różnorodnych atrakcji przyrodniczych, sportowych i kulturalnych. Należy pamiętąć, że Abondance nie jest połączone wyciągami z innymi stacjami Portes du Soleil (można do nich natomiast dojechać autobusem).

O trasach narciarskich w rejonie Abondance i w całym regionie Portes du Soleil, zob. ➤ www.portesdusoleil.com. Warto pamiętać, że w całej Val d'Abondance oprócz narciarstwa zjazdowego i snowboardingu można jeździć na sankach, korzystać ze snowparków, tras do narciarstwa biegowego (kilkadziesiąt kilometrów tras łączących Châtel, Chapelle d'Abondance i Abondance) lub chodzenia na rakietach śnieżnych, kuligów, przejażdżek saniami ciągniętymi przez psy, i innych form rekreacji zimowej.

W lecie Abondance może być dobrą bazą wypadową dla turystyki pieszej i rowerowej.

Abbaye d'Abondance, fot. AL
W samej miejscowości głównym zabytkiem jest opactwo (Abbaye d'Abondance), pierwotnie klasztor kanoników regularnych, założony na początku XII wieku (opactwo od 1140 roku). W XV wieku klasztor zaczął podupadać. Najpierw stracił samodzielność przechodząc pod nadzór króla, poźniej, na początku XVII wieku, został przejęty przez cystersów, ale ostatecznie w 1761 roku został zamknięty. Przez pewien czas był opuszczony i niszczał. W pierwszej połowie XIX wieku podjęto próby restauracji, kontynuowane później aż do lat 90. XX wieku. Zachowane do dziś zabudowania klasztorne pochodzą z XIV wieku. W ich części mieści się siedziba gminy Abondance, część jest udostępniona do zwiedzania (warto zwrócić uwagę na wirydarz i zespół fresków z XV wieku).

Większość przewodników turystycznych jako szczególną atrakcję rejonu Abondance wymienia liczne zachowane w samej miejscowości i w jej przysiółkach tradycyjne drewniane domy z XVII, XVIII i XIX wieku - obszerne, z fasadami ze zdobionymi balkonami i zdobionym szczytem, oraz z dachami krytymi gontem.

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że nazwa "Abondance" odnosi się też wyrabianego w Sabaudii sera, do którego produkcji używa się wyłącznie mleka krów francuskiej rasy Abondance - zob. np. ➤ fr.wikipedia.org/wiki/Abondance_(race_bovine).
Abondance w sieci
Abondance is a commune in the Haute-Savoie department in the Rhône-Alpes region, located south of Lake Geneva, not far from the Swiss border. It belongs to the famous region of Portes du Soleil - a major ski area in the Alps, encompassing twelve resorts in Switzerland and France.

Inne strony

Galeria zdjęć

Abondance, centrum, fot. AL
Abondance, fot. AL

Abondance, centrum, w głębi zabudowania opactwa, fot. AL
Abondance, centrum, w głębi zabudowania opactwa, fot. AL