Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Arabba
Włochy, Wenecja Euganejska, Dolomity (➤ mapka)
Arabba (w języku ladyńskim: Rèba) - to niewielka miejscowość (niecałe 300 mieszkańców) w północnych Włoszech, położona w Dolomitach, w prowincji Belluno regionu Wenecja Euganejska, położona 40 km na zachód od Cortiny d'Ampezzzo, w pobliżu ważnych dolomickich przełęczy drogowych Passo Pordoi oraz Passo Campologno (➤ mapka). Popularna miejscowość turystyczna i stacja narciarska, z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną. Przez Arabbę biegnie jedna z najważniejszych dróg dolomickich (Grande Strada delle Dolomiti / Große Dolomitenstraße) - SR48 łącząca miejscowość Auronzo di Cadore i Cortinę d'Ampezzo z miejscowością Ora / Auer położoną tuż przy jednym z węzłów autostrady A22 (E45) (po przekroczeniu granicy regionów Wenecja Euganejska i Trydent-Górna Adyga droga zmienia nazwę na SS48). Z północy, od strony Brunico / Bruneck, dochodzi do Arabby, przez przełęcz Passo Campolongo, inna ważna droga dolomicka, SP244 (➤ mapka).

Arabba, fot. AL
Arabba, położona na wysokości 1601 m n.p.m., w pobliżu masywu Marmolady (3343 m n.p.m.), najwyższego szczytu Dolomitów (na południe od Arabby) oraz grupy Sella (zob. Passo Sella), z najwyższym szczytem Piz Boè (3152 m n.p.m.) (➤ mapka), jest jednym z najbardziej znanych ośrodków turystycznych w regionie.

W lecie położenie miejscowości oraz łatwy dojazd do kilku ważnych przełęczy dolomickich, wspomnianych już wyżej przełęczy Passo Pordoi i Passo Campolongo, ale też do nieco dalej położonej przełęczy Passo Falzarego (mniej więcej w połowie drogi miedzy Arabbą a Cortiną d'Ampezzo) powoduje, że Arabba jest bardzo dobrą bazą wypadową dla miłośników turystyki pieszej i dla rowerzystów.

W zimie Arabba jest popularnym ośrodkiem narciarskim, umożliwiającym korzystanie ze słynnej okrężnej trasy narciarskiej znanej jako Sella Ronda (zob. Passo Sella), ale połączonym także wyciągami z terenami narciarskimi w rejonie Marmolady. Więcej o terenach narciarskich w rejonie Arabby, zob. niżej.

Okolice Arabby - tereny narciarskie

Zob. ➤ Google Maps. Więcej informacji o trasach narciarskich i wyciągach w pobliżu Arabby można znaleźć np. na stronie ➤ www.dolomitisuperski.com, ale także np. na stronie ➤ www.skiarabba.com.

Informacje dodatkowe
  • Arabba / Rèba należy do gminy Livinallongo del Col di Lana (nazwa niemiecka: Buchenstein, ladyńska - Fodóm), której zdecydowana większość (ok. 90%) deklaruje, że jej jezykiem ojczystym jest język ladyński. O Ladinii, zob. Cortina d'Ampezzo: "Ladinia".
  • Miłośników kolarstwa może zainteresować informacja, że Arabba była dwukrotnie miejscem, gdzie znajdowała się meta etapu słynnego wyścigu Giro d'Italia - w 1983 i w 1984 roku.
Arabba w sieci
Arabba / Rèba is a small village (less than 300 inhabitants) in the Dolomites, located at an altitude of 1,601 m above sea level, in the province of Belluno (in the Veneto region of northern Italy), 40 km west of Cortina d'Ampezzo, at the foot of the Sella group. A popular tourist destination and ski resort.

Inne strony