Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Arkadia
Polska, województwo łódzkie (➤ mapka)
Wieś położona 80 km na zachód od Warszawy, ok. 6 km na południowy wschód od Łowicza, przy drodze do Nieborowa (➤ mapka). Wieś jest znana z romantycznego parku krajobrazowego w stylu angielskim, założonego tu w drugiej połowie XVIII wieku.

Arkadia, tzw. świątynia Diany, fot. AL
Arkadia - to niewielka (licząc dziś ok. 250 mieszkańców) wieś (pierwotnie nosząca nazwę "Łupia"), położona nad rzeką Skierniewką w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Nieborów. W 1777 roku kupiła ją od kapituły łowickiej, do której wieś wcześniej należała, Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, żona Michała Hieronima Radziwiłła, ówczesnego właściciela Nieborowa, i poleciła stworzenie na jej terenie zespołu ogrodowo-parkowego w stylu angielskim, według projektu Szymona Bogumiła Zuga (w projektowaniu brali też udział inni architekci). W parku o powierzchni ok. 15 hektarów, oprócz rzeki, stawów, drzew i krzewów można zobaczyć stylizowane ("antyczne" i "gotyckie") budowle, z których część zachowała się do naszych czaów w niezłym stanie - "Świątynię Diany", "Grotę Sybilli", "Łuk Grecki", "Dom Murgrabiego", "Akwedukt" itp. Park, będący dziś, podobnie jak pobliski zespół parkowo-pałacowy w Nieborowie, oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie, można zwiedzać od maja do września od godz. 10:00 do zmierzchu.

Arkadia is a village located 6 km east of Łowicz, Poland, known for its romantic English landscape garden, founded by Helena née Przeździecka, the wife of Michał Radziwiłł, the owner of Nieborów.

Inne strony

Galeria zdjęć

Arkadia, fot. AL
Arkadia, fot. AL

Arkadia, fot. AL
Arkadia, fot. AL