Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Ascona
Szwajcaria, Ticino (➤ mapka)(➤ mapka)
Ascona is a town and municipality (with a population of about 5,500) in the district of Locarno in the canton of Ticino in Switzerland, located on the shore of Lake Maggiore. A popular tourist destination.


Miasto i gmina (liczące ok. 5,5 tys. mieszkańców) w kantonie Ticino w Szwajcarii, położone nad Jeziorem Maggiore , w bezpośrednim sąsiedztwie Locarno , 44 km na północny zachód od Lugano , 23 km na zachod od Bellinzony , stolicy kantonu (➤ mapka)(➤ mapka). Pięknie położone miasto jest popularną miejscowością turystyczną, znaną m.i.n. z organizowanych tu festiwali muzycznych.

Ascona, położona na wysokości 196 m n.p.m., zajmuje południową (czy raczej południowo-zachodnią) część niewielkiego półwyspu w północnej części Jeziora Maggiore. Sąsiaduje z Locarno, od którego jest oddzielona rzeką Maggia , wpadająca tu do jeziora, i z Locarno dzieli całą swą historię, poczynając od czasów prehistorycznych do czasów najnowszych.

Wielu turystów zaczyna zwiedzanie Ascony od spaceru promenadą nad jeziorem, noszącą nazwę Piazza Giuseppe Motta (z terminalem promów i statków wycieczkowych pływających po jeziorze, przystaniami jachtowymi i licznymi lokalami gastronomicznymi), oferującą piękne widoki na jezioro i otaczające je góry.

Na północ od wspomnianej promenady rozciąga się Borgo, historyczne centrum miasta. Za jeden z najciekawszych zabytków Ascony uchodzi Casa Serodine , stojący przy Piazza San Pietro trzyiętrowy budynek z 1620 roku, z fasadą zdobioną barokowymi sztukateriami Giovanniego Battisty Serodinego. W pobliżu, od północnej strony Piazza San Pietro stoi XVI-wieczny kościół parafialny Santi Pietro e Paulo z charakterystyczną, widoczną z daleka dzwonnicą, w którego wnętrzu warto zwrócić uwagę na malowidło brata artysty, Giovanniego Serodinego (w ołtarzu głównym). Ok. 200 m na wschód od Piazza San Pietro znajduje się kompleks Collegio Papio z krużgankowym dziedzińcem i pochodzącym z przełomu XIV i XV wieku kościołem Santa Maria della Misericordia w stylu lombardzkim. W pobliżu pólnocno-zachodniego końca jednej z najładniejszych ulic Ascony, Contrada Maggiore , przy Via Borgo, znajduje się muzeum sztuki nowoczesnej (Museo Comunale d'Arte Moderna); marker na wcześniej zamieszczonej mapce oznacza drugie godne uwagi muzeum sztuki, Museo Castello San Materno, mieszczące się w odrestaurowanym średniowiecznym zamku.

Ascona jest znana z dwóch ważnych festiwali muzycznych. Jednym jest organizowany corocznie na przełomie czerwca i lipca festiwal Jazz Ascona - jeden z największych na świecie festiwali poświęconych jazzowi klasycznemu. Drugim jest festiwal znany jako Settimane Musicali of Ascona (Muzyczne Tygodnie w Asconie) organizowany od 1946 roku (sierpień-październik) i uważany za najbardziej prestiżowy festiwal muzyki klasycznej w Ticino (koncety odbywają się w Asconie oraz w Locarno). Z kolei corocznie w maju organizowanę są w Asconie występy artystów ulicznych.

Monte Verità
Szczególnym miejsce w Asconie jest niewysokie wzgórze znane jako Monte Verità , na którym od początku XX wieku funkcjonowała kolonia (czy komuna) osób proponujących alternatywne (w stosunku do ogólnie przyjętego) podejścia do świata, w szczególności, według wskazań ruchu Lebensreform, życie "w zgodzie z naturą" (naturyzm, wegetarianizm, medycyna naturalna, itp.), przyciągająca licznych intelektualistów, artystów, ale także anarchistów, reformatorów religijnych, itp. (do osób zainteresowanych tymi pomysłami należeli m.in. Hermann Hesse, Carl Jung, Erich Maria Remarque, Isadora Duncan, Paul Klee, Rudolf Steiner, Henry van de Velde, i wielu innych). Dziś na wzgórzu, będącym własnością kantonu Ticino, działa centrum kulturalne i ośrodek konferencyjny, organizujący różnego rodzaju imprezy, w tym wystawy poświęcone historii Monte Verità, wykorzystujący część oryginalnych zabudowań na wzgórzu.

Ascona is a town and municipality (with a population of about 5,500) in the district of Locarno in the canton of Ticino in Switzerland, located on the shore of Lake Maggiore. A popular tourist destination.


Inne strony