Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Awinion / Avignon
Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)
Miasto (prawie 100 tys. mieszkańców) w południowej Francji, położone na lewym brzegu Rodanu, kilka kilometrów powyżej ujścia do Rodanu rzeki Durance, 98 km na północny zachód od Marsylii, stolicy regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, 45 km na północny wschód od Nîmes, 39 km na północny wschód od Arles i 33 km na południe od Orange (➤ mapka). Największe miasto i stolica departamentu Vaucluse, ważny ośrodek kulturalny; od 1947 roku siedziba sławnego, odbywającego się corocznie międzynarodowego festiwalu teatralnego - Festival d'Avignon. Ów festiwal, a z drugiej strony wspaniałe zabytki zachowane z czasów, gdy Awinion był, w XIV wieku, siedzibą papieży (a później jeszcze tzw. antypapieży) powodują, że miasto jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych południowej Francji. Dojazd: z północy lub z południowego wschodu autostradą A7 (E714), z południowego zachodu autostradą A9 (E15). Lotnisko - Caumont Airport - znajduje się ok. 8 km na południowy wschód od miasta.

Awinion, widok z drogi dojazdowej od wschodu, fot. PL
Awinion powstał jako osada celtycka. W czasach rzymskich nosił nazwę Avenio. W Średniowieczu podlegał różnym władcom, pozostając ważnym ośrodkiem handlowym w dolinie Rodanu. Od 1348 roku, gdy papież Klemes VI kupił miasto wraz z okolicznymi terenami od ówczesnej ich właścicielki, Joanny I Sycylijskiej z dynastii andegaweńskiej, Awinion należał formalnie do państwa papieskiego; po rewolucji, w 1791 roku, cały region został przyłączony do Francji.

Siedzibą papieży Awinion był już od roku 1309. Rezydowali tu Klemes V, Jan XXII, Benedykt II, Klemens VI, Innocenty VI, Urban V i Grzegorz XI - wszyscy byli Francuzami i woleli rezydować w Prowansji, korzystając ze wsparcia królów Francji, chociaż byli też od nich uzależnieni politycznie i militarnie. W roku 1377 Grzegorz XI zdecydował się powrócić do Rzymu: Awionion stał się wówczas jeszcze na pewien czas siedzibą tzw. antypapieży.

Awinion, Place du Palais, w głębi wieża zegarowa ratusza, fot. AL
Z okresu "papieskiego" zachowały się dwa bodaj najważniejsze zabytki Awinionu: mury obronne (les Remparts) i rezydencja papieży - Palais des Papes. W bezpośrednim sąsiedztwie placu przed pałacem papieskim (Place du Palais) stoją też: romańska katedra Notre-Dame-des-Doms z XII wieku, poźniej wielokrotnie przebudowywana, tzw. Petit Palais, dawny pałac biskupi z XIV-XVI wieku, oraz mennica, Hôtel des Monnaies z XVII wieku (dziś siedziba konserwatorium). Na północ od pałacu i katedry, na wzgórzu Rocher des Doms, rozciągają się ogrody z tarasem widokowym oferującym niezwykle rozległe widoki na okolice Awinionu.

Głównym placem miasta, wytyczonym w XV wieku, ale z zabudową w większości XIX-wieczną, jest Place de l'Horloge, biorący swą nazwę od gotyckiej wieży zegarowej ratusza; od placu w kierunku południowym biegnie główna ulica Awinionu, Rue de la République. Markerem oznaczony jest - znany wszystkim z francuskiej dziecięcej piosenki Sur le pont d'Avignon" - most św. Bénézeta (Pont Saint Bénézet) z XII w. Markerami brązowymi oznaczone są muzea w Awinionie, zob. niżej.
Mury Awinionu, fot. AL
Łączna długość dobrze zachowanych murów obronnych (les Remparts) otaczających Stare Miasto w Awinionie, z ośmioma bramami, kilkoma wąskimi przejściami (poternes) i kilkudziesięcioma wieżami o różnych kształtach, wynosi prawie 4,5 km. Pierwsze fortyfikacje powstały oczywiście jeszcze w czasach rzymskich, potem rozwijano system obronny w wiekach XII i XIII. Mury papieskie pochodzą z wieku XIV; w następnych stuleciach, do XIX wieku włącznie, były one wielokrotnie restaurowane i modyfikowane (według niektórych specjalistów renowacja z XIX w. była niezbyt udana). Bodaj najwięcej informacji o murach Awinionu można znaleźć na stronie ➤ fr.wikipedia.org/wiki/Remparts_d'Avignon.

Awinion, Palais des Papes, w głębi katedra, fot. PL
Ogromny ufortyfikowany pałac papieski (Palais des Papes) uważany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł architektury gotyckiej w skali światowej. Na zdjęciu obok widać fasadę tzw. Nowego Pałacu (Palais Nouveau), zbudowanego na polecenie Klemensa VI, z głównym wejściem pod dwiema ośmiokątnymi wieżyczkami. Od północy i wschodu sąsiaduje z tą budowlą (niewidoczny na zdjęciu) tzw. Stary Pałac (Palais Vieux), zbudowany za panowania Benedykta XII.

We wnętrzu można zwiedzić dziedziniec, klika wielkich sal (w tym Salę Konsystorzową - Consistoire, Salę Audiencyjną - Le Grand Tinel, tzw. Komnatę z Jeleniem - Chambre du Cerf), kilka kaplic i apartamenty papieskie; warto jednak wiedzieć, że z oryginalnego wyposażenia pałacu nie zachowało się prawie nic, ponieważ wszystko zostało w różnych okolicznościach zniszczone lub rozgrabione (o pałacu papieskim: ➤ www.palais-des-papes.com).

Katedra Notre-Dame-des-Doms, budowana od V wieku, w obecnym romańskim kształcie pochodzi z XII wieku; złocony posąg Madonny na szczycie wieży zachodniej stoi od roku 1859. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na romański ołtarz z XII wieku, XIII-wieczny tron biskupi (przy wejściu na chór) oraz grobowce Jana XXII i Benedykta XII. W jednej z kaplic można zobaczyć oryginalny ołtarz z VI wieku (zob. ➤ www.cathedrale-avignon.fr).

Awinion, Rocher des Doms,, widok na Pont Saint Bénézet i Villeneuve-lès-Avignon, fot. AL
Słynny "pont d'Avignon" - to XII-wieczny most nad Rodanem zwany Pont Saint-Bénézet, zbudowany w latach 1171-1185. Pierwotnie miał długość 900 m i prowadził, przez dwie odnogi Rodanu, Petit Rhône i Grand Rhône, do Villeneuve-lès-Avignon. Z wielokrotnie niszczonego przez powodzie mostu zostały tylko cztery przęsła (z dwudziestu dwóch); na jednym z nich zachowały się romańskie kaplice - Chapelle Saint-Bénézet i (nad nią) Chapelle Saint-Nicolas (o "pont d'Avignon" - zob. ➤ fr.wikipedia.org/wiki/Pont_Saint-Bénézet).

Kościoły w Awinionie
  • Z licznych kościołów w Awinionie za najbardziej interesujący, poza katedrą, uchodzi gotycki kościół św. Piotra (Église St-Pierre) z XIV-XVI wieku, niecałe 100 m na wschód od Place de l'Horloge.

Muzea w Awinionie
Za najważniejsze muzea w Awinionie uważa się:
  • Musée du Petit Palais (Place du Palais), w dawnym pałacu biskupim, eksponujące dzieła malarstwa i rzeźby, w tym malarstwo szkoły awiniońskiej oraz obrazy Simone Martiniego ze Sieny, od którego szkoła ta się wywodziła; zob. ➤ www.petit-palais.org;
  • Musée Calvet (65, rue Joseph Vernet), w budynku z XVIII w., dawnej rezydencji Villeneuve-Martignan, z bogatą kolekcją dzieł sztuki od Starożytności do współczesności; w tym muzeum eksponowana jest też słynna prehistoryczna rzeźba zwana Stèle du rocher des Doms, znaleziona na Rocher des Doms; strona internetowa muzeum: ➤ www.musee-calvet.org;
  • Musée Lapidaire (27, rue de la République), oddział archeologiczny muzeum Calvet, z bogatą kolekcją rzeźby greckiej i rzymskiej, ale też egipskiej, etruskiej, galijskiej i liguryjskiej; zob. ➤ www.musee-lapidaire.org;
  • Musée Angladon (5, rue Laboureur), w rezydencji z XVII-XVIII wieku, z kolekcją dzieł sztuki z XVIII-XX wieku ze zbiorów prywatnych, obejmującą w szczególności malarstwo impresjonistów i modernistów (m.in. Cézanne, Degas, Modigliani, van Gogh, Picasso); strona internetowa muzeum: ➤ www.angladon.com;
  • Musée d'Art Contemporain (5, rue Violette), w Hôtel de Caumont, prezentujące dzieła artystów współczesnych zgromadzone przez marszanda i kolekcjonera Yvona Lamberta - zob. ➤ www.collectionlambert.fr oraz ➤ fr.wikipedia.org/wiki/Collection_Lambert;
  • Musée Louis Vouland (17, rue Victor Hugo), eksponujące sztukę dekoracyjną XVII-XVIII wieku; ➤ www.vouland.com.
Festiwal teatralny w Awinionie
  • Sławny festiwal teatralny w Awinionie - Festival d'Avignon - po raz pierwszy odbył się w roku 1947. Obejmuje oprócz tradycyjnych przedstawień teatralnych imprezy muzyczne, taneczne i filmowe, przyciągając podobno corocznie ok. 100 tys. widzów. Część przedstawień ma miejsce w Pałacu Papieskim, inne odbywają się na ulicach. O festiwalu teatralnym w Awinionie: ➤ www.festival-avignon.com.
Informacje dodatkowe
  • W Awinionie w roku 1873 zmarł i został pochowany na tutejszym cmentarzu brytyjski filozof John Stuart Mill.
  • Bullą papieską Bonifacego VIII, w roku 1303, został powołany uniwersytet w Awinionie, działający do roku 1792.

Awinion w sieci
Avignon is a city in southeastern France in the départment of the Vaucluse, with nearly 100,000 inhabitants, located on the left bank of the Rhône river. From 1309 to 1423, during the Catholic schism, it has been the seat of the popes and antipopes (hence it is often referred to as the "City of Popes"). Main sights: the historic centre of the city (including the Papal Palace, the Cathedral, and the well-preserved ramparts). Avignon is also famous for its annual theatre festival, known as the Festival d'Avignon.

Inne strony

Galeria zdjęć

Awinion, widok z drogi dojazdowej od wschodu, fot. PL
Awinion, widok z Rocher des Doms w kierunku Mont Ventoux, fot. PL

Awinion, wokół Palais des Papes, fot. AL
Awinion, Place de l'Horloge budynek teatru, fot. PL

Awinion, Place du Palais, w głębi wieża zegarowa ratusza, fot. AL
Awinion, krzyż przed katedrą, fot. AL

Ulica w Awinionie, fot. PL
Awinion, Place du Palais, w głębi wieża zegarowa ratusza, fot. AL

Awinion, na Place de l'Horloge, fot. PL
Awinion, wokół Palais des Papes, fot. AL

Mury Awinionu, fot. PL
Mury Awinionu, fot. PL

Awinion, na Place de l'Horloge, fot. PL
Awinion, przejście za mury miasta, rue de la Banasterie, fot. PL

Awinion, okna Pałacu Papieskiego, fot. PL
Awinion, mury Pałacu Papieskiego, fot. PL

Ulica w Awinionie, fot. PL
Ulica w Awinionie, fot. PL

Ulica w Awinionie, fot. PL
Katedra Notre-Dame-des-Doms, widok od zachodu, fot. PL

Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms, wnętrze, fot. PL
Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms, wnętrze, fot. PL

Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms, wnętrze, fot. PL
Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms, wnętrze, fot. PL

Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms wnętrze, fot. PL
Awinion, wokół Palais des Papes, fot. PL

Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms, wnętrze, fot. PL
Awinion, fot. AL

Ulica w Awinionie, fot. PL
Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms, wnętrze, fot. PL

Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms, witraż, fot. PL
Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms, witraż, fot. PL

Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms, grobowiec Benedykta XII, fot. PL
Awinion, Rochers-des-Doms, pomnik "A nos morts", fot. PL

Awinion, Place de l'Horloge, fot. AL
Awinion, przejście na most - Pont Saint Bénézet, fot. PL

Mury Awinionu, fot. PL
Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms, fot. AL

Awinion, widok z Rocher des Doms, fot. AL
Awinion, wokół Palais des Papes, fot. AL

Awinion, Place de l'Horloge, fot. PL
Awinion, widok z Rocher des Doms powyżej tarasu widokowego, fot. AL

Awinion, wokół Palais des Papes, fot. AL
Awinion, Rocher des Doms, winnica, fot. AL

Awinion, katedra Notre-Dame-des-Doms, fot. PL
Awinion, Place de l'Horloge, fot. PL

Awinion, Pont Saint Bénézet, fot. AL
Awinion, okolice Palais des Papes, fot. AL

Awinion, wokół Palais des Papes, fot. AL
Ulica w Awinionie, fot. PL

Awinion, Place de l'Horloge, fot. AL
Ulica w Awinionie, fot. PL

Awinion, wokół Palais des Papes, fot. AL
Ulica w Awinionie, fot. PL