Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Bondo
Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)
Miejscowość licząca ok. 200 mieszkańców, położona w dolinie Val Bregaglia, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, 111 km na południe od Churu, stolicy Gryzonii, 36 km na południowy zachód od Sankt Moritz, 31 km na południowy zachód od Silvaplany, 19 km na południowy zachód od przełęczy Malojapass, łączącej dolinę Val Bregaglia z Górną Engadyną, 17 km na wschód od Chiavenny we Włoszech (zob. mapka). Miejscowość turystyczna, atrakcyjna dla osób uprawiających turystyką pieszą lub rowerową, a także zainteresowanych historią i kulturą regionu (➤ mapka). Dojazd drogą 3

Bondo (w dialekcie lombardzkim, którym mówi większość mieszkańców - Bond, po niemiecku dawniej Bundth, w języku retoromańskim Buond) leży nad rzeką Merą (w dialekcie lombardzkim: Maira), na wysokości 823 m n.p.m., 3,5 km od granicy z Włochami, u wylotu doliny Val Bondasca, ciągnącej się od Bondo na południowy wschód, w stronę znanych szczytów Alp Retyckich - Piz Badile (3308 m), Piz Cengalo (3369 m), Pizzi Gemelli (3262 i 3225 m) i masywu Sciora (3275 m), słynących z trudnych dróg wspinaczkowych.

Do końca 2009 roku Bondo było samodzielną gminą, 1 stycznia 2010 roku wraz z czterema innymi gminami weszło w skład utworzonej wówczas większej gminy Bregaglia. Do terytorium gminy Bondo należało zwężenie doliny Val Bregaglia, w którym na przełomie XIII i XIV wieku stanął zamek i kościół (pozostałości zamku i odrestaurowana świątynia są oznaczone na mapce markerami odpowiednio i ) oraz gdzie wzniesiono fortyfikacje strzegące przejścia między górną i dolną cześcią doliny, Sopraporta i Sottoporta (zob. Castelmur); główna droga prowadząca dnem doliny Val Bregaglia biegnie w tym miejscu tunelem. Do Bondo należała też miejscowość Promontogno, gdzie dziś mieści się oznaczona markerem siedziba gminy Bregaglia (markerem oznaczony jest słynny, pochodzący z lat 1875-1876 słynny Hotel Bregaglia) - zob. Promontogno.

.
Historia Bondo od czasów starożytnych związana była z historią całego regionu (zob. Val Bregaglia) - wydarzeniem szczególnym było niemal całkowite zniszczenie miasta przez wojska hiszpańskie w 1621 roku, podczas wojny trzydziestoletniej, po którym jednak miasto zostało odbudowane. Za najbardziej interesujące zabytki Bondo uważa się ewangelicki kościół św. Marcina (San Martino), pierwotnie zbudowany jako kościół halowy z szeroką pólkolistą apsydą w stylu romańskim i poświęcony w 1250 roku, później kilkakrotnie restaurowany i przebudowywany, z godnymi uwagi wczesnorenesansowymi freskami artystów lombardzkich we wnętrzu, rezydencja Palazzo Salis wzniesiona w latach 1765-1774 dla jednego z przedstawicieli słynnego gryzońskiego ród Salis, który przez kilka stuleci współdecydował o losach regionu, a także XVII-wieczny kamienny most na Bondasco. Szczególną atrakcją są występujące przy oznaczonej markerem drodze z Bondo do Promontogno tzw. crotti - jaskinie używane tradycyjnie przez miejscową ludność do przechowywania żywności (zob. Sagra dei Crotti).

Bondo is a village (with a population of about 200), located in the Val Bregaglia, in the Swiss canton of Graubünden. It lies at an altitude of 823 m above sea level, south of the Mera River, at the mouth of Val Bondasca valley.

Inne strony