Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Brand
Austria, Voralberg (➤ mapka)(➤ mapka)
Brand is a municipality (with a population of less than 700), located at an altitude of 1,010 m above sea level, in the district of Bludenz in the Austrian state of Vorarlberg. An all year round tourist destination.


Niewielka (mniej niż 700 mieszkańców) miejscowość położona w powiecie Bludenz, w kraju związkowym Voralberg w Austrii, na wysokości 1036 m n.p.m., 12 km na południowy zachód od Bludenz (➤ mapka)(➤ mapka). Całoroczna miejscowość turystyczna, w zimie ośrodek narciarski.

Brand - to mała miejscowość położona nad rzeką Alvier, w należącej do pasma górskiego Rätikon malowniczej dolinie Brandnertal (stosowana jest też pisownia: Brandner Tal), w pobliżu granicy ze Szwajcarią (ok. 5 km) i granicy z Lichtensteinem (ok. 8 km). Początki turystyki w Brand sięgają połowy XIX wieku; dziś Brand fukncjonuje jako popularna całoroczna miejscowość wypoczynkowa, z rozbudowaną infrastrukturą noclegową, gastronomiczną i sportową - w lecie dominuje turystyka piesza i kolarstwo górskie, w zimie narciarstwo (zjazdowe i biegowe) oraz inne sporty zimowe.

W górnej części doliny Brandnertal, na wysokości 1970 m n.p.m., u stóp masywu Schesaplana (2965 m n.p.m.), najwyższego szczytu pasma Rätikon, leży jezioro zaporowe Lünersee, jedno z największych i uchodzących za jedno z najpiękniejszych w Vorarlbergu. Do jeziora można się dostać kolejką górską, której dolna stacja, Lünerseebahn, położona ok. 6,5 km na południe od Brand, jest oznaczona markerem (należy pamiętać, że droga do stacji jest prywatna i otwarta tylko wtedy, gdy kursuje wspomniana kolejka). W okolicach jeziora jest wiele szlaków turystycznych, od łatwych (jak spacer wokół jeziora) do bardziej wymagających, jak wejście na Schesaplana czy na przełęcz Gafalljoch (2238 m n.p.m.), położoną, pdobnie jak Schesaplana, na granicy austriacko-szwajcarskiej, z pięknymi rozległymi widokami na obie strony.

W zimie działa w Brand ośrodek narciarski (zwany, podobnie jak dolina, Brandnertal), z ponad 50 km tras (odpowiednich w większości dla osób początkujących i średnio zaawansowanych) i kilkunastoma wyciągami różnego rodzaju, na wysokości od 904 do 2000 m n.p.m. mapka(➤ mapka).

Brand is a municipality (with a population of less than 700), located at an altitude of 1,010 m above sea level, in the district of Bludenz in the Austrian state of Vorarlberg. An all year round tourist destination.


Inne strony