Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Canazei / Cianacéi
Włochy, Trydent-Górna Adyga, Dolomity (➤ mapka)(➤ mapka)
Canazei is a comune (with nearly 2,000 inhabitants) in the Dolomites, located in the upper part of the Val di Fassa, at an altitude of 1,465 m above sea level, in the province of Trentino (in the Trentino-Alto Adige / Südtirol region of northern Italy), 61 km west of Cortina d'Ampezzo, close to the mountain groups of Marmolada, Sassolungo and Sella. A popular tourist destination and ski resort.


Canazei - w języku ladyńskim Cianacéi - to miejscowość i gmina (niecałe 2 tys. mieszkańców) w północnych Włoszech, położona w Dolomitach, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent, 61 km na zachód od Cortiny d'Ampezzzo , 50 km na wschód od Bolzano , 109 km na północny wschód od Trydentu . Popularna miejscowość turystyczna i stacja narciarska, z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną. Przez Canazei przechodzi jedna z najważniejszych dróg dolomickich (Grande Strada delle Dolomiti / Große Dolomitenstraße) - SS48 łącząca miejscowość Ora / Auer , położoną tuż przy jednym z węzłów autostrady A22 (E45) (Egna, Ora, Termeno / Neumarkt, Auer, Tramin), z Cortiną d'Ampezzzo i Auronzo di Cadore (po przekroczeniu granicy regionów Tryent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska droga zmienia nazwę na SR48). Od przełęczy Passo Fedaia i miejscowości położonych na wschód od niej można do Canazei dojechać drogą SP641, biegnącą (między przełęczą a Canazei) u północnych podnóży masywu Marmolady (➤ mapka)(➤ mapka).

CANAZEI
widok z przełęczy drogowej Passo Sella (2240 m)
fot. PL
Canazei leży w Dolomitach Zachodnich, na północnym krańcu doliny Val di Fassa, na wysokości 1465 m n.p.m., w pobliżu trzech ważnych dolomickich przełęczy drogowych: Passo Pordoi (2239 m) , Passo Sella (2240 m) i Passo Fedaia (2057 m) . Najbliższe masywy - to na południowym wschodzie masyw Marmolady , najwyższego szczytu Dolomitów, na północnym zachodzie grupa Sassolungo i na północnym wschodzie grupa Sella

CANAZEI
widok z przełęczy drogowej Passo Sella (2240 m) w kierunku Val di Fassa
nad miastem góruje szczyt Colac (2715 m)
fot. PL
fot. PL
W lecie Canazei jest doskonałą bazą wypadową dla wspinaczy działających w masywach Marmolady, Sassolungo i Sella, a także dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Canazei jest też ośrodkiem narciarskim, z łatwym dostępem do terenów w rejonie Passo Pordoi oraz Passo Sella (a poprzez to do słynnej okrężnej trasy narciarskiej znanej jako Sella Ronda - zob. Passo Sella). Z miejscowości Alba-Penia , ok. 1 km na południe od centrum Canazei, można, korzystając z kolejki linowej Ciampac (zob. ➤ www.ciampac.org) dotrzeć, nie zdejmując nart, do tras narciarskich w regionie Pozza di Fassa i Vigo di Fassa. Więcej o terenach narciarskich w rejonie Canazei, zob. niżej.

Okolice Canazei - tereny narciarskie

Zob. ➤ Google Maps. Więcej informacji o trasach narciarskich i wyciągach w pobliżu Canazei można znaleźć np. na stronie ➤ www.dolomitisuperski.com, ale także np. na stronie ➤ www.fassa.com/EN/Ski-area-Canazei-Belvedere lub ➤ http://www.skicanazei.com.

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Canazei jest jedną z kilkunastu miejscowości zaliczanych do Ladinii - rejonu zamieszkałego przez Ladynów, rdzenną ludność Dolomitów posługującą się reliktowymi dialektami języka retoromańskiego (ponad 80% mieszkańców Canazei deklaruje, że język ladyński jest ich językiem ojczystym); zob. Cortina d'Ampezzo: "Ladinia".
  • Warto też wiedzieć, że Canazei jest miejscowością znaną miłośnikom tzw. skyrunningu, ekstremalnej formy wyścigów wysokogórskich: odbywa się tu corocznie jeden z najważniejszych biegów w ramach mistrzostw świata w skyrunningu, znany jako Dolomites Skyrace - trasa o długości 22 km i deniwelacji prawie 1700 m prowadzi z Canazei przez Passo Pordoi (2239 m) , Sass Pordoi (2950 m) i Piz Boè (3152 m) , najwyższy szczyt masywu Sella, skąd zawodnicy wracają do Canazei przez dolinę Val Lasties.
  • Dla miłośników kolarstwa, z kolei, interesująca może być informacja, że Canazei było dwukrotnie miejscem, gdzie znajdowała się meta etapu słynnego wyścigu Giro d'Italia - w 1978 i w 1987 roku.
Canazei is a comune (with nearly 2,000 inhabitants) in the Dolomites, located in the upper part of the Val di Fassa, at an altitude of 1,465 m above sea level, in the province of Trentino (in the Trentino-Alto Adige / Südtirol region of northern Italy), 61 km west of Cortina d'Ampezzo, close to the mountain groups of Marmolada, Sassolungo and Sella. A popular tourist destination and ski resort.


Inne strony