Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Castasegna
Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)
Mała (ok. 200 mieszkańców) miejscowość położona w dolinie Val Bregaglia, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, 113 km na południe od Churu, stolicy Gryzonii, 38 km na południowy zachód od Sankt Moritz, 33 km na południowy zachód od Silvaplany, 21,5 km na południowy zachód od przełęczy Malojapass, łączącej dolinę Val Bregaglia z Górną Engadyną, na granicy z Włochami, 15 km na wschód od Chiavenny we Włoszech (➤ mapka). Miejscowość turystyczna, atrakcyjna dla osób uprawiających turystyką pieszą lub rowerową, a także zainteresowanych historią i kulturą regionu. Dojazd ze wschodu drogą 3, od strony Chiavenny drogą SS37.

Do końca 2009 roku Castesegna była samodzielną gminą, 1 stycznia 2010 roku wraz z czterema innymi gminami weszła w skład utworzonej wówczas większej gminy Bregaglia. Leży na wysokości 696 m n.p.m., bezpośrednio przy granicy z Włochami. W miejscowości są dwa zabytkowe kościoły: ewangelicki kościół Santa Trinità zbudowany w latach 1658-1660 z ośmioboczną dzwonnicą zbudowaną kilkanaście lat później, oraz kościół San Giovanni, dzisiaj także ewangelicki (Reformację przyjęto tu w 1552 roku), ale istniejący już przed przejściem mieszkańców na protestantyzm w 1552 roku (pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z początków XV wieku). Warto zwrócić uwagę m.in. na piękne XVII-wieczne domy stojące przy głównej ulicy miejscowości, Hauptstrasse, w tym na budynek z ogrodem znany jako Villa Garbald, zbudowany w 1862 roku przez znanego architekta niemieckiego epoki historyzmu Gottfrieda Sempera (1803-1879), restaurowany w 2004 roku (Villa Grabald jest jedynym dziełem Sempera na południe od Alp).

Markerem oznaczony jest "Brentan" - jeden z największych w Europie lasów kasztanowców, uprawiany w tradycyjny sposób - przez las poprowadzona jest specjalna ścieżka edukacyjna.

Castasegna w sieci
Castasegna is a village located in the Val Bregaglia, in the Swiss canton of Graubünden. It lies at an altitude of 969 m above sea level, on the border with Italy.

Inne strony