Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Celerina / Schlarigna
Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Celerina (German and Italian: Celerina, Romansh: Schlarigna) is a village and a municipality (with a population of about 1,500), located in the Maloja Region in the Swiss canton of Graubünden.


Celerina / Schlarigna - to licząca ok. 1500 mieszkańców miejscowość i gmina położona w Górnej Engadynie, w regionie Maloja w szwajcarskim kantonie Gryzonia. Całoroczna miejscowość turystyczna.

CELERINA
widok na miejscowość z drogi nr 27
fot. PL

Celerina / Schlarigna (Celerina - to niemiecka i włoska nazwa miejscowości, Schlarigna - nazwa retoromańska) leży na wysokości 1714 m n.p.m. w odległości ok. 3 km na północny wschód od Sankt Moritz i ok. 3 km na południowy zachód od Samdean , turystycznej i wypoczynkowej miejscowości uważanej za stolicę Górnej Engadyny, w pobliżu której do rzeki Inn wpada rzeka Flaz , płynąca doliną boczną doliny Innu, znaną jako Val Bernina i biegnącą na południowy wschód, w stronę przełęczy Berninapass / Passo del Bernina (2330 m). Szeroki i płaski w tym miejscu odcinek doliny Innu uchodzi za jeden z najbardziej nasłonecznionych rejonów w Szwajcarii.

Mniej więcej do połowy XIX wieku dla prawie wszystkich mieszkańców tego rejonu językiem ojczystym był retoromański; dziś większość (prawie 60%) mieszkańców Celeriny uważa za swój pierwszy język - język niemiecki, prawie 20% - język włoski, i zaledwie ok 13% - język retoromański. Z drugiej strony, w Celerinie w większym stopniu niż np. w pobliskim Sankt Moritz, zachowała się tradycyjna zabudowa, pochodząca w dużej części z XVII wieku. Zachowały się też trzy zabytkowe kościoły, z których za najbardziej interesujący uchodzi gotycki kościół św. Jana z 1478 roku (stojący na wzgórzu nad miastem w miejscu wcześniejszego kościoła, starszego o co najmniej 400 lat); pozostałe dwie świątynie to romański kościół w dzielnicy Cresta oraz XVII-wieczny barokowy kościół z drugiej połowy XVII wieku w centrum miasta. Zabytkowa też jest przechodząca przez Celerinę linia kolejowa należąca do sieci Kolei Retyckich (Rhätische Bahn).

Celerina / Schlarigna jest całoroczną miejscowością turstyczną. W lecie uprawia się tu główie turystykę pieszą i kolarstwo górskie, w zimie - narciarstwo biegowe i zjazdowe, a także inne sporty zimowe (w Celerinie znajduje się meta słynnego toru bobslejowego i saneczkowego znanego kiedyś jako Cresta Run, dziś zwanego Olympia Bob Run - zob. Sankt Moritz - Informacje dodatkowe). Osoby zainteresowane narciarstwem alpejskim mogą korzystać z wyciągu, który łączy Celerinę bezpośrednio z ośrodkiem narciarskim St. Moritz-Corviglia, z terenami narciarskimi na wysokości 1730-3057 m, oferującym 163 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i ponad 20 wyciągów, działającym na stokach Piz Nair (3056 m).

Celerina (German and Italian: Celerina, Romansh: Schlarigna) is a village and a municipality (with a population of about 1,500), located in the Maloja Region in the Swiss canton of Graubünden.


Inne strony