Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Chianni

Włochy, Toskania (➤ mapka)(➤ mapka)
Niewielka miejscowość (siedziba gminy liczącej ok. 1500 mieszkańców) w środkowej Toskanii, w prowincji Piza, położona na wzgórzu, na wysokości 284 m n.p.m., 50 km na południowy wschód od Pizy , 35 km na połnocny zachód od Volterry , 86 km od Florencji , stolicy regionu (➤ mapka)(➤ mapka). Dojazd drogą lokalną SP48.

CHIANNI
widok na miasto z drogi SP48
fot. AL
Chianni leży w charakterystycznej dla Toskanii pagórkowatej okolicy (najwyższe wzniesienia w pobliżu nie przekraczają 700 m n.p.m.), w otoczeniu lasów kasztanowców, winnic i lasów oliwnych. Wiadomo, że tereny, na których leży dzisiejsze Chianni, były w Starożytności zasiedlone przez Etrusków, poźniej zostały podbite przez Rzymian. We wczesnym Średniowieczu istniał tu zamek Longobardów. Najwcześniejsze wzmianki o Chianni pochodzą z końca XII wieku - i z tego okresu pochodzą najstarsze pozostałości po pierwotnym układzie urbanistycznym i architekturze miasteczka.
W pierwszym okresie swej historii Chianni leżało na pograniczu stref wpływów biskupów Volterry i republiki Pizy i przechodziło wielokrotnie z rąk do rąk; na początku XV wieku znalazło się na dłuższy czas pod kontrolą Florencji, z którą dzieliło dalsze losy.

Głównym zabytkiem Chianni jest kościół św. Donata (Chiesa di San Donato), stojący przy Piazza della Chiesa . Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, świątynia w obecnym kształcie powstała jednak w 1812 roku (z elementami z XVII i XVIII wieku we wnętrzu). Dwa inne zabytki architektury sakralnej w Chianni - to Cappella della Compagnia della Santissima Annunziata z XVIII wieku oraz sanktuarium Madonna del Carmine, również XVIII-wieczne, otwierane tylko kilka razy w roku podczas świąt religijnych.

CHIANNI
Piazza della Chiesa i kościół San Donato
fot. AL
Turystów do Chianni przyciągają jednak nie tyle zabytki, lecz pobliskie winnice (ze specjalnie wytyczonym "szlakiem winnym") i gospodarstwa wytwarzające wysokiej jakości oliwę.

Otaczające Chianni lasy są tradycyjnymi terenami polowań na dzika - w listopadzie organizowany jest tu "święto dzika" (Sagra del Cinghiale) połączone z festiwalem kulinarnym. W sezonie letnim organizowane są w Chianni imprezy muzyczne (koncerty i spektakle operowe).

Warto też zwrócić uwagę na to, że choć dojazd do Chianni nie jest zbyt wygodny, miejscowość, z uwagi na jego centralne położenie i stosunkowo niewielkie odległości do wielu najważniejszych atrakcji regionu, w tym do miejscowości położonych na wybrzeżu Morza Śródziemnego, może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania całej Toskanii.


Rivalto

Niedaleko Chianni, niecałe 3 km na północ, między Chianni a należącą już do sąsiedniej gminy miejscowością Casciana Terme , na wysokości 349 m n.p.m., leży liczące ok. 100 mieszkańców Rivalto . We wczesnym Średniowieczu miejsce to, na szczycie wzgórza, pełniło zapewne rolę elementu fortyfikacji. Dziś Rivalto jest małym miasteczkiem z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, tradycyjną zabudową i paroma zabytkami architektury sakralnej (w tym ze średniowiecznym kościołem św. Fabiana i św. Sebastiana, przebudowanym w XVII wieku, oraz stojącym poza miejscowością, w lesie, sanktuarium Madonna del Carmine), znanym jednak głównie z organizowanego tu corocznie (od 1974 roku) w października festiwalu kulinarnego - "święta kasztanów" - Sagra del Marrone di Rivalto, przyciągającego wielu turystów.

RIVALTO
fot. AL



Galeria zdjęć

RIVALTO
fot. AL
CHIANNI
fot. AL
CHIANNI
fot. AL
CHIANNI
fot. AL

CHIANNI
fot. AL
CHIANNI
krajobraz Toskanii
fot. AL
RIVALTO
fot. AL
CHIANNI
fot. AL

RIVALTO
fot. AL
RIVALTO
fot. AL
RIVALTO
fot. AL
RIVALTO
fot. AL

RIVALTO
fot. AL
RIVALTO
fot. AL
RIVALTO
fot. AL
RIVALTO
fot. AL


CHIANNI
fot. AL
CHIANNI
fot. AL
CHIANNI
fot. AL
CHIANNI
San Donato
fot. AL

CHIANNI
San Donato
fot. AL
CHIANNI
fot. AL
CHIANNI
fot. AL
CHIANNI
fot. AL