Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Doğubeyazıt
Turcja, Ağrı (➤ mapka)
Miasto (ok. 120 tys. mieszkańców) we wschodniej Turcji, w prowincji Ağrı graniczącej z Iranem. Położone na wysokości 1625 m n.p.m., w pobliżu najwyższej góry Turcji, Araratu (5371 m n.p.m.). W odległości 6 km na południowy wschód od Doğubeyazıt znajduje się słynny pałac İshak Paşa Sarayı, uważany za jeden z najwybitniejszych przykładów XVIII-wiecznej architektury osmańskiej. Miasto leży 95 km na wschód od stolicy prowincji, Ağrı, i 51 km na południe od Iğdıru, na skrzyżowaniu dróg D100 (E80) i D975 (E99) (➤ mapka).

Ararat (5137 m), widziany z okolic Doğubeyazıt, fot. ALW
Tereny, na których leży Doğubeyazıt, były zasiedlone od bardzo dawna; historia pierwszych istniejących tu organizmów państwowych sięga co najmniej drugiego tysiąclecia p.n.e.; miasto odgrywało zresztą niegdyś rolę znacznie ważniejszą niż obecnie. Przez stulecia mieszkali tu głównie Ormianie, okresami zachowując niezależność, okresami pozostając pod obcą władzą. Do Imperium Osmańskiego miasto Doğubeyazıt zostało włączone w 1514 roku.

W XIX wieku miasto było kilkakrotnie areną działań wojennych: podczas wojny turecko-irańskiej na początku lat 20. tego stulecia, później podczas wojen z Rosją w 1856 roku i w latach 1877-1878, gdy zostało nawet zajęte na jakiś czas przez wojska rosyjskie. Ucierpiało także podczas pierwszej wojny światowej i podczas walk o niepodległość Turcji w latach 1919-1923.

Dziś miasto jest zamieszkałe w większości przez Kurdów, utrzymujących się częściowo z rolnictwa, częściowo z usług dla wojska stacjonującego w pobliżu granicy, częściowo z zaopatrywania podróżnych zmierzających tędy do Iranu. W ostatnich latach coraz większą rolę odgrywa obsługa turystów, przybywających tu najczęściej po to, by zwiedzić położony nieopodal słynny Pałac Iszaka Paszy [İshak Paşa Sarayı] (zob. ishak_pasa_sarayi.html), lub by podjąć próbę wejścia na Ararat (zob. ararat.html).

Doğubeyazıt w sieci
Doğubayazıt is a city (with population of about 120,000), located in the Ağrı Province of Turkey, 15 km southwest of Mount Ararat, the highest peak in Turkey, and 6 km northwest of İshak Paşa Sarayı, considered one of the most distinguished examples of the 18th century Ottoman-period architecture.

Inne strony

Galeria zdjęć

Doğubeyazıt, widziany ze wzgórza pałacowego İshak Paşa Sarayı, fot. ALW
Ararat (5137 m), widziany z okolic Doğubeyazıt, fot. ALW

İshak Paşa Sarayı, fot. ALW
Widok z İshak Paşa Sarayı, meczet z XVI wieku i ruiny starożytnej twierdzy, fot. ALW