Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Dornbirn
Austria, Voralberg (➤ mapka)
Miasto (ok. 48 tys. mieszkańców) w Austrii, położone w kraju związkowym Voralberg, na wysokości 437 m n.p.m., 12 km na południe od Bregencji, 25,5 km na północny wschód od Feldkirch, 44 km na północ od Bludenz (➤ mapka). Stolica powiatu Dorbirn, ośrodek przemysłowy i handlowy oraz regionalny węzeł komunikacyjny. Miasto może być dobrą bazą do zwiedzania najbliższych okolic, a także całego kraju związkowego Voralberg oraz zarówno niemieckiej, jak szwajcarskiej części regionu Jeziora Bodeńskiego.Dojazd: autostradą A14 (Rheintal Autobahn), lub przebiegającą przez miasto drogą 190, równoległą do autostrady.

Istniejący od 1969 roku (wyłączony wówczas z powiatu Feldkirch) powiat Dornbirn jest najmniejszym powiatem Vorarlbergu, natomiast miasto Dornbirn jest największym miastem tego kraju związkowego Austrii. Leży nad rzeką Dornbirner Ach, wpadającą do Jeziora Bodeńskiego tuż przy ujściu Renu, u stóp niewysokiej (976 m n.p.m.) góry Karren należącej do pasma Bregenzerwald.

Samo miasto nie jest szczególnie interesujące, bowiem zaczęło się ono rozwijać dopiero w drugiej połowie XIX wieku, przekształcając się z niewielkiej miejscowości w ośrodek przemysłowy i handlowy, który w 1901 roku otrzymał prawa miejskie - nie należy więc tu szukać zabytków architektury czy innych śladów przeszłości. Dzięki swemu położeniu Dorbirn może być jednak dobrą bazą wypadową do zwiedzania nie tylko najbliższych okolic, lecz także całego Voralbergu, ksiestwa Lichtenstein oraz zarówno niemieckiej, jak szwajcarskiej części regionu Jeziora Bodeńskiego; nie jest zatem przypadkiem, że - pomijając tradycyjne austriackie zimowe destynacje turystyczne - miasto jest drugim, po Bregencji, najczęściej odwiedzanym miastem Vorarlbergu.

Najbliżej położoną Dornbirn przyrodniczą atrakcją turystyczną jest wspomniana już góra Karren, położona ok. 4 km (licząc w linii prostej) na południowy wschód od miasta. Można na nią wjechać kolejką linową, której dolna stacja oznaczona jest markerem . Z tarasu restauracji przy górnej stacji kolejki rozciąga się ładny widok na okolice; można też stąd wybrać się na wycieczkę, np. na pobliski szczyt Staufen (1465 m n.p.m.) lub zejść prowadzącym przez las szlakiem nad Dornbirner Ach, do Jeziora Staufensee, przez które rzeka przepływa, i położonych w jego pobliżu wąwozów Rappenlochschlucht i Alplochschlucht, do których można też dojść (lub dojechać) z Dorbirn drogą wzdłuż rzeki.

Markerem jest oznaczona mała (niewiele ponad 100 stałych mieszkańców, parę pensjonatów i kwater prywatnych) wioska górska Ebnit, położona na wysokości 1075 m n.p.m. w dolinie potoku Ebniterach, będąca jednym z miejsc w Vorarlbergu, gdzie niegdyś, w póżnym Średniowieczu, osiedlili się przybysze z dzisiejszego szwajcarskiego kantonu Valais / Wallis, zwani ludem Walser. Z Ebnit można się wybrać na wycieczkę jednym z przebiegających tędy oznakowanych i dobrze utrzymanych szlaków pieszych - np. na Mörzelspitze (1830 m), Hoher Freschen (2004 m) lub Sünser Spitze (2061 m), najwyższą górę w gminie Dornbirn.

W zimie położonym najbliżej Dornbrin ośrodkiem narciarskim jest ośrodek Bödele- Schwarzenberg (Bödele - to tereny rekreacyjne położone na wysokości 1139 m n.p.m. na drodze łączącej Dornbirn z miejscowością Schwarzenberg), oferujący 24 km tras o różnym stopniu trudności położonych na wysokości 700-1460 mn.p.m. i wystarczającą sieć wyciągów różnego rodzaju; między Bödele i Schwarzenbergiem kursują busy.

Ośrodek narciarski Bödele-Schwarzenberg - trasy i wyciągi

Zob. ➤ Google Maps (Bödele-Schwarzenberg). Więcej informacji: zob. ➤ www.bergfex.com/boedele.

Dornbirn w sieci
Dornbirn is a city (with a population of about 48,000) in Austria, located in the state of Vorarlberg, at an altitude of about 437 m above sea level. It is the largest city in Vorarlberg, an important commercial and shopping centre, and the administrative seat of Dornbirn District.

Inne strony