Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Èze
Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)
Èze - to znana miejscowość turystyczna i gmina (ok. 3000 mieszkańców) w południowej Francji, położona na Lazurowym Wybrzeżu, mniej więcej w połowie drogi między Niceą a Monako. Èze składa się z trzech części. Èze-Village - to "village perché", zachowane w średniowiecznym kształcie miasteczko, położone na skale o wysokości 427 m n.p.m., słynące ze wspaniałych widoków, a także ogrodu botanicznego z nadzwyczajną kolekcją kaktusów i sukulentów; Èze-sur-Mer (zwane też Èze-Bord-de-Mer) leży nad samym morzem (markerem oznaczony jest port); między nimi leży Saint-Laurent-d'Èze (➤ mapka). Dojazd do Èze jest dość skomplikowany, zob. niżej.

Èze, widok w kierunku miasta z parkingu
przy głównej drodze biegnącej obok miasta, fot. AL
O ile wiadomo, tereny otaczające dzisiejsze Èze były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych przez plemiona liguryjskie - na pobliskim wzgórzu Mont Bastide (567 m n.p.m.), skąd roztacza się piękny widok na Èze i okolicę, zachowały się ruiny osad datowanych na 2000 rok p.n.e. Później przez stulecia znajdowały się w rękach Rzymian, by po upadku Cesarstwa Rzymskiego dzielić los innych regionów wybrzeża Morza Śródziemnego, nękanych przez tych lub innych najeźdźców, niszczonych, ponownie zasiedlanych i przechodzących z rąk do rąk.

W końcu X wieku region, wówczas zajęty przez Saracenów, przejął hrabia Prowansji, Wilhelm I; w XIV wieku został podporządkowany władcom Sabaudii, którzy, z uwagi na strategiczne znaczenie położonego blisko Nicei wzgórza, na którym leży dzisiejsze Èze, wybudowali tam twierdzę, zburzoną później (na początku XVIII wieku) na rozkaz Ludwika XIV podczas wojny o sukcesję hiszpańską. Do Francji Èze należy, podobnie jak wiele innych miejscowości tego regionu, od roku 1860.

Widok z drogi D6007 (Moyenne Corniche), z miejsca położonego ok. 500 m na zachód od Èze-Village na Èze-sur-Mer, fot. AL
Główną atrakcją turystyczną Èze jest zabytkowa, średniowieczna zabudowa Èze-Village, uchodzącego za jedną z najpiękniejszych miejscowości tego typu na Lazurowym Wybrzeżu. Miasteczko, z wąziutkimi uliczkami i setkami sklepów i sklepików, warsztatów rzemieślników, galerii sztuki, hoteli i reatauracji, jest całkowicie nastawione na turystów (mieszka w nim na stałe podobno zaledwie kilkanaście osób). Można je zwiedzać tylko pieszo (wszędzie można dojść w ciągu kilku czy kilkunastu minut). Samochód najlepiej zostawić na jednym z parkingów przy głównej drodze przelotowej (D6007, Moyenne Corniche), w pobliżu skrzyżowania z Avenue du Jardin Exotique. Można wprawdzie dojechać aż do punktu , w pobliżu kościoła, ale tam może już nie być miejsca na zaparkowanie samochodu.

Èze, kościół, fot. AL
Głównym kościołem w Èze-Village jest Notre-Dame-de-l'Assomption (na zdjęciu obok), neoklasycystyczna świątynia pochodząca z XVIII wieku, zbudowana w miejscu wcześniejszego kościoła na polecenie księcia Sabaudii Karola Emanuela III. Kościół został konsekrowany w 1779 roku; dzwonnicę dobudowano w XIX wieku. Wnętrze kościoła jest barokowe, bogato zdobione. Innym wartym odnotowania obiektem sakralnym w Èze-Village jest kaplica Chapelle Sainte-Croix, wcześniej znana jako kaplica bractwa białych pokutników (Chapelle des Pénitents Blancs). Kaplica jest najstarszym zachowanym budynkiem w miasteczku: zbudowana w 1306 roku, później była wielokrotnie przebudowywana, odrestaurowana w 1953 roku.

Èze, widok od strony Nicei, fot. AL
Najpiękniejszy i najrozleglejszy widok w Èze-Village rozciąga się z szczytu wzgórza, gdzie zachowały się ruiny zamku, otoczone ogrodem. Ogród, znany jako Jardin botanique d'Èze lub Jardin exotique d'Èze (lub krótko Jardin d'Èze), powstał po II wojnie światowej. Jest usytuowany na stromym zachodnim zboczu wzgórza, widocznym na zdjęciu obok, opadającym z wysokości ponad 400 m ku morzu. Ogród słynie z kolekcji kaktusów i sukulentów z regionu Morza Śródziemnego, Afryki i obu Ameryk. Niemal z każdego miejsca ogrodu rozciąga się rozległy, piękny widok na okolicę.

Dojazd
  • Jeśli jedzie się autostradą A8 (E80) z zachodu, najlepiej jest zjechać zjazdem 56 na drogę A500 w stronę Monako i następnie, za tunelem, w miejscu oznaczonym markerem zawrócić (drogowskaz!) w kierunku Èze na drogę D6007 (Moyenne Corniche). Jeśli jedzie się autostradą ze wschodu (od strony Włoch), należy zjechać zjazdem 58 (Roquebrune) i następnie jechać drogą D2564 (Grande Corniche) na zachód mniej więcej wzdłuż autostrady do miejsca oznaczonego markerem, skąd (drogowskaz!) drogą D45 do głównego skrzyżowania w Èze. Jeśli jedzie się z Nicei lub z Monako do Èze-Village, najlepiej jest jechać drogą D6007 (Moyenne Corniche), uważaną skądinąd za jedną z najbardziej malowniczych dróg samochodowych w Europie; jeśli do Èze-sur-Mer, najlepiej jest wybrać drogę D6098 (Basse Corniche), prowadzącą wzdłuż brzegu Morza Śródziemnego. Chocąc dostać się z Èze-Village do Èze-sur-Mer, najlepiej jest pojechać Moyenne Corniche na wschód do miejsca oznaczonego markerem i tam skręcić w prawo, na malowniczą drogę D45 prowadzącą w dół, ku wybrzeżu.

Informacje dodatkowe
  • Z Èze-sur-Mer do Èze-Village prowadzi ścieżka spacerowa, znana jako "le chemin de Nietzsche", długa na 1600 m i pokonująca prawie 400 m deniwelacji (trzeba mieć około półtorej godziny, by pokonać drogę w kierunku z dołu do góry, i prawie godzinę, by zejść), o której mówi się, że chadzał nią Fryderyk Nietzsche, który w latach 80. XIX wieku, wóczas już w złym stanie psychicznym, odwiedzał Lazurowe Wybrzeże. Mówi się, że tu właśnie, odzyskawszy siły twórcze, napisał trzecią część dzieła Also sprach Zarathustra, wydaną w 1884 roku.

The commune of Èze is a commune in southeastern France, located on French Riviera, extending from Èze-sur-Mer (Èze by the sea) to Èze-Village, a picturesque medieval town, situated on top of a hill, 427 m above sea level. Èze-Village is a renowned tourist site, famous for its Jardin botanique (known for its collection of cacti and succulents) and for the beautiful panoramic view of the countryside.

Inne strony

Galeria zdjęć

Èze-Village, widok z parkingu, fot. AL
Moyenne Corniche w Èze-Village, fot. AL

Moyenne Corniche w Èze-Village, fot. AL
Moyenne Corniche w Èze-Village, fot. AL

Moyenne Corniche w Èze-Village, fot. AL
Moyenne Corniche w Èze-Village, fot. AL

Moyenne Corniche w Èze-Village, fot. AL
Èze-Village, widok na okoliczne wzgórza, fot. AL

Kościół w Èze-Village widziany z parkingu, fot. AL
Kościół w Èze-Village widziany z parkingu, fot. AL

Èze-Village widziane z Moyenne Corniche, fot. AL
Èze-Village widziane z Moyenne Corniche, fot. AL

Èze-sur-Mer, widok z Moyenne Corniche, fot. AL
Èze-sur-Mer, widok z Moyenne Corniche, fot. AL

Okolice Èze-Village, widok z Moyenne Corniche, fot. AL
Widok w kierunku Èze-Village z Moyenne Corniche, fot. AL

Widok w kierunku Èze-Village z Moyenne Corniche, fot. AL
Kościółek przy drodze D45, fot. AL

Èze-sur-Mer, widok z Moyenne Corniche, fot. AL
Èze-Village, fot. AL