Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Franz-Josefs-Höhe
Austria, Karyntia, Wysokie Taury (➤ mapka)
Franz-Josefs-Höhe (bardziej oficjalnie: Kaiser-Franz-Josefs-Höhe) - to ośrodek turystyczny ("Besucherzentrum") położony na wysokości 2369 m n.p.m., na niewielkim plateau, na końcu jednego z odgałęzień słynnej alpejskiej drogi Grossglockner Hochalpenstrasse (droga B107) w Wysokich Taurach. Z platformy widokowej rozciąga się wspaniały widok na najwyższy szczyt Austrii, Grossglocknera (3798 m n.p.m.), a także na najdłuższy w Alpach Wschodnich lodowiec, zwany Pasterze. Dojazd: drogą B107 (z północy, od strony bramek w Fusch an der Grossglocknerstrasse, lub z południa, od strony bramek w Heiligenblut) do miejsca oznaczonego na mapie markerem ), gdzie zaczyna się odgałęzienie kończące się na plateau Franz-Josefs-Höhe (➤ mapka).

Nazwa miejsca bierze się stąd, że w 1856 roku odwiedziła ten rejon austriacka para cesarska, Franciszek Józef I (Franz Joseph I) i cesarzowa Elżbieta. Słynny lodowiec Pasterze był wówczas znacznie większy i dłuższy niż dzisiaj: jego powierzchnia znajdowała się na mniej więcej tym poziomie, na którym dzisiaj leży taras widokowy i parking, zaś sięgał aż do miejsca, gdzie dziś znajduje się zbiornik wodny Margaritze). Cesarz, który chciał zobaczyć lodowiec, doszedł do stosownego miejsca po 4-godzinnym marszu z Heiligenblut, zaś cesarzowa dotarła konno do punktu, gdzie dziś stoi później (w 1876 roku) zbudowane schronisko znane jako Glocknerhaus.

Franz-Josefs-Höhe, w głębi Grossglockner (3798 m), fot. PL
Drogę do plateau Franz-Josefs-Höhe doprowadzono w 1932 roku, gdy budowano całą Grossglockner Hochalpenstrasse; sam ośrodek turystyczny, w takim mniej więcej kształcie, w jakim funkcjonuje do dzisiaj, z parkingami, lokalami gastronomicznymi, salami wystawowymi, kinem, obserwatorium im. Swarowskiego ze sprzętem do obserwowania zwierząt, a także alpinistów działających w ścianach masywu Glocknera, itp., zbudowano po roku 1981, gdy powstał Park Narodowy Wysokie Taury (Nationalpark Hohe Tauern).

Franz-Josefs-Höhe, widok z tarasu widokowego na Grossglocknera i lodowiec Pasterze, fot. PL
Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok (na zdjęciu obok z lewej strony) na Grossglocknera (3798 m n.p.m.), zwanego też krócej Glocknerem. Szczyt, zdobyty w 1800 roku, odegrał istotną rolę w historii alpinizmu; jest też również dziś bardzo popularny (podaje się liczbę ok. 5000 wejść rocznie), a widok z wierzchołka uchodzi za jaden z najpiękniejszych w Alpach. Widoczny na zdjęciu lodowiec Pasterze, najdłuższy w Alpach Wwschodnich (ok. 8,3 km - dane z roku 2014), spływa z wysokości 3453 m (Johannisberg, widoczny w głębi nad lodowcem), podobnie jak większość lodowców alpejskich, jest dziś, jak już wspomniano wyżej, w fazie regresji. Z tarasu widokowego można na lodowiec zejść (ok 30 minut) lub zjechać koleją linową.

Informacje dodatkowe
  • Z Franz-Josefs-Höhe prowadzi kilka szlaków pieszych (nie-wspinaczkowych) - wszystkie niezbędne informacje można uzyskać na miejscu; należy jednak pamiętać, że drogi powyżej ośrodka są dostępne dla turystów o odpowiedniej kondycji i odpowiednio wyposażonych.
  • Szczególną atrakcję w rejonie Franz-Josefs-Höhe są liczne tu świstaki, podchodzące bardzo blisko ludzi.
The Franz-Josefs-Höhe (or: Kaiser-Franz-Josefs-Höhe), considered to be one of the most important tourist attractions of Austria, is a "Visitor's Centre" located at an elevation of 2,369 m above sea level, at the end of an offshoot of the famous Grossglockner Hochalpenstrasse (Grossglockner High Alpine Road). Named after a visit by Emperor Franz Joseph I of Austria and his consort Elisabeh in 1856, it offers a wonderful view on the highest mountain in Austria, Grossglockner (3,798 m), and on the longest glacier in the eastern Alps, the Pasterze.

Inne strony

Galeria zdjęć

Dojazd do Franz-Josefs-Höhe, z lewej Grossglockner (3798 m), fot. PL
Dojazd do Franz-Josefs-Höhe, w głębi Johannisberg, fot. PL

Franz-Josefs-Höhe, turyści na tarasie widokowym, fot. PL
Grossglockner (3798 m) widziany z Franz-Josefs-Höhe, fot. PL

Franz-Josefs-Höhe, widok na Grossglocknera (3798 m) z lewej, Pasterze i Johannisberg (3453 m) w głębi; z lewej stacja kolei linowej (zjazd na lodowiec), z prawej taras widokowy, fot. PL
Dojazd do Franz-Josefs-Höhe, w głębi Johannisberg, fot. PL

Johannisberg (3453 m), widziany z Franz-Josefs-Höhe, fot. PL
Franz-Josefs-Höhe, świstak w pobliżu tarasu widokowego, fot. PL

Franz-Josefs-Höhe, świstak w pobliżu tarasu widokowego, fot. PL
Franz-Josefs-Höhe, świstak w pobliżu tarasu widokowego, fot. PL

Franz-Josefs-Höhe, widok z tarasu widokowego, fot. AL
Franz-Josefs-Höhe, taras widokowy, z lewej stacja kolejki Gletscherbahn; w głębi lodowiec Pasterze i Johannisberg (3453 m), fot. AL

Franz-Josefs-Höhe, widok na lodowiec Pasterze i Johannisberg (3453 m), fot. AL
Franz-Josefs-Höhe, taras widokowy, w głębi Johannisberg (3453 m), fot. AL

Franz-Josefs-Höhe, z lewej masyw Grossglocknera (3798 m), w dole z prawej lodowiec Pasterze, fot. AL
Franz-Josefs-Höhe, taras widokowy, w głębi Johannisberg (3453 m), fot. AL

Franz-Josefs-Höhe, taras widokowy, w głębi Johannisberg (3453 m), fot. AL
Franz-Josefs-Höhe, stacja kolejki Gletscherbahn, fot. AL