Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Gargnano
Włochy, Lombardia (➤ mapka)
Miasto i gmina (ok. 3 tys. mieszkańców) w prowincji Brescia w Lombardii, położone na zachodnim brzegu Jeziora Garda, 53 km na połnocny wschód od Brescii, stolicy prowincji (➤ mapka). Popularna miejscowość turystyczna. Dojazd z południowego zachodu lub z północnego wschodu drogą SS45bis, prowadzącą wzdłuż wybrzeża Jeziora Garda.

Gargnano, widok z drogi SP9 po zachodniej stronie jeziora w kierunku Monte Baldo, fot. AL
Tereny, na których leży Gargnano, były zamieszkałe już w Starożytności. Pierwsze wzmianki z okresu Średniowiecza pochodzą z pierwszej połowy X wieku. Od połowy XIV wieku tereny te należały przez pewien czas do Viscontich z Mediolanu, później znalazły się pod kotrolą Republiki Weneckiej, a pod koniec XVIII wieku weszły w skład utworzonej przez Napoleona Republiki Cisalpińskiej, następnie Republiki Włoch i Królestwa Włoch. Po Kongresie Wiedeńskim, do czasu, gdy Lombardia weszła w skład zjednoczonych Włoch, rejon Jeziora Garda pozostawał w granicach Królestwa Lombardzko-Weneckiego pod kontrolą cesarstwa Habsburgów.

Liano, fot. AL
Dziś Gargnano jest jedną z wielu miejscowości turystycznych nad Jeziorem Garda, z promenadą, portem, wokół którego jest skupione historyczne centrum miasta (dwa inne porty, oznaczone odpowiednio markerami i , znajdują się w należących do gminy Gargnano miejscowościach Villa i Bogliaco), ofertą rejsów wycieczkowych po Jeziorze Garda, plażą (Parco Le Fontanelle) w północnej części miasta i możliwością uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Z uwagi na centralne położenie mniej więcej w połowie drogi między południowo-zachodnim a północno-wschodnim krańcem Jeziora Garda, w miejscu, gdzie z drogą SS45bis łączy się droga SP9 prowadząca w górę, w stronę miejscowości Liano, Formaga i Navazzo, Gargnano może być wygodną bazą wypadową do zwiedzania całego rejonu na zachód od jeziora.

W samej miejscowości warto zobaczyć zachowany oryginalny krużganek należącego do pochodzącego z końca XIII wieku klasztoru San Francesco; dwa inne kościoły w Gargnano to mały kościółek San Giacomo i kościoł parafialny San Martino. Za atrakcje Gargnano uchodzą też dwie budowle znane jako Ville Feltrinelli (od nazwiska znanych pochodzących z Gargnano przemysłowców). Zbudowana w ostatniej dekadzie XIX wiekuVilla Feltrinelli, zwana też Villa del Duce, w latach 1943-1945 była siedzibą Mussoliniego jako szefa mariontkowego państwa (tzw. Republiki Salò) stworzonego przez Niemców po obaleniu rządów faszystowskich we Włoszech (obecnie mieści się tu luksusowy hotel); w pochodzącym z tego samego okresu budynku zwanym Palaazzo Feltrinelli prowadzone są dziś przez Uniwersytet Mediolański kusy językowe dla obcokrajowców. Markerem oznaczona jest pochodząca z pierwszej połowy XVIII wieku tzw. Villa Bettoni (znana też jako Villa Bettoni-Cazzago lub Palazzo Bettoni) w dzielnicy Bogliaco - ogromna posiadłość z udostępnionym dla zwiedzających pięknym barokowym ogrodem.

Lago di Valvestino
Na północny zachód od Gargnano leży otoczone górami, Jezioro Valvestino (Lago di Valvestino) - zbiornik utworzony w 1962 roku poprzez zbudowanie zapory Ponte Cola na potoku Toscolano i hydroelektrowni. Potok, mający źródła niedaleko miejscowości Turano, stolicy gminy Valvestino, w miejscu, gdzie łączą się potoki Magasino i Armarolo, płynący przez pewien czas dnem doliny Val Vestino, wpada do Jeziora Gardy w miejscowo Toscolano-Maderno. Niewielka część Jeziora Valvestino leży we wspomnianej gminie o tej samej nazwie, większa część - na terenie gminy Gargnano, w parku krajobrazowym zwanym Parco regionale dell'Alto Garda Bresciano. Z Gargnano nad Jezioro Valvestino jedzie się drogą lokalną SP9, którą na pierwszym odcinku, między Gargnano a rejonem miejscowości Liano, Formaga i Navazzo położonych na wysokości ok. 500 m n.p.m., trzeba na dystansie ok. 9 km pokonać różnicę wysokości ok. 450 m. Za elektrownią droga SP9 prowadzi dalej do Turano; ok. 3 km przed Turano, w miejscu oznaczonym markerem , na zachód odchodzi droga SP58 prowadząca nad Jezioro Idro (Lago d'Idro).

Gargnano w sieci

Gargnano is a town and comune (with a population of abot 3,000) in the province of Brescia, in Lombardy, located on the western shore of Lake Garda.

Inne strony

Galeria zdjęć

Jezioro Valvestino, fot. AL
Jezioro Valvestino, fot. AL

Droga SP9 między Gargnano a Jeziorem Valvestono, fot. AL
Droga SP9 między Gargnano a Jeziorem Valvestono, fot. AL

Droga SP9 między Gargnano a Jeziorem Valvestono, fot. AL
Droga SP9 między Gargnano a Jeziorem Valvestino, fot. AL