Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Giarre
Włochy, Sycylia (➤ mapka)
Miejscowość we Włoszech, na Sycylii, 30 km na północ od Katanii, 24 km na południowy zachód od Taorminy, niecałe 20 km (w linii prostej) na wschód od wierzchołka Etny (➤ mapka). Dojazd z Katanii autostradą A18 (E45) lub drogą SS114.

Giarre, Piazza Duomo i katedra, fot. PL
Giarre to dość duże miasto (ponad 27 tys. mieszkańców), położone w dolnych partiach wschodnich zboczy Etny, na wysokości ok. 80 m n.p.m., bezpośrednio sąsiadujące z Riposto, stanowiącym niejako przedłużenie Giarre w kierunku wybrzeża Morza Jońskiego. Giarre z Riposto mają łącznie ok. 45 tys. mieszkańców, a razem z pobliskim Mascali sąsiadującym z nimi od północy - ok. 60 tys. mieszkańców.

W Średniowieczu, po opanowaniu Sycylii przez Normanów, miasto znajdowało się w strefie wpływów biskupów Katanii - od połowy XVI wieku jako hrabiów Mascali. Centrum Giarre - to Piazza Duomo, przy którym stoi wzniesiona w końcu XVIII wieku neoklasycystyczna katedra z dwiema identycznymi dzwonnicami. Inna wartym zauważenia kościołem w Giarre jest kościół San Francesco al Carmine, przy Piazza Carmine; kościół jest widoczny po lewej stronie Corso Italia, gdy jedzie się z Giarre do Riposto. Główną ulicą samego Giarre jest zabudowana mieszczańskimi rezydencjami Via Callipoli, stanowiąca odcinek biegnącej wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego drogi SS114.

Informacje dodatkowe
  • W latach 1939-1945 Giarre i Riposto funkcjonowały, w wyniku administracyjnej decyzji faszystowskiego rządu Włoch, jako jedno miasto (Giarre-Riposto); od 1942 roku obowiązywała nazwa Jonia. W 1945 roku miejscowości zostały ponownie rozdzielone.
  • Warto wiedzieć, że Giarre słynie z wyrobów z kutego żelaza; wciąż funkcjonuje sporo warsztatów i sklepów z wyrabianymi w nich przedmiotami.
  • Giarre, mimo że leży blisko Etny, nigdy nie zostało poważniej dotknięte wybuchem wulkanu - w odróżnieniu np. od Mascali, które w 1928 roku zostało prawie całkowicie zniszczone przez lawę.

Giarre w sieci
Giarre is a town and commune in Italy, located in the province of Catania, Sicily, less than 20 km (as the crow flies) east from the top of Mount Etna, just a few kilometers from the sea. The town is adjacent to Riposto, located directly on the coast of the Ionian Sea.

Inne strony

Galeria zdjęć

Katedra w Giarre, fot. PL
Giarre, Via Callipoli, fot. PL

Giarre, San Francesco al Carmine, fot. PL
Giarre, Via Callipoli, Monumento ai Caduti in Guerra, fot. PL