Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Grächen
Szwajcaria, Wallis / Valais (➤ mapka)(➤ mapka)
Grächen is a municipality in the district of Visp in the canton of Valais in Switzerland, located on a terrace above St. Niklaus in the Mattertal, at an altitude of 1,619 meters above sea level.


Licząca ok. 1300 mieszkańców miejscowość i gmina w Szwajcarii, położona w dolinie Mattertal, na tarasie nad główną miejscowością doliny, St. Niklaus , 24 km na południowy zachód od Visp , stolicy dystryktu, do którego Grächen należy.

Grächen leży na wysokości 1619 m n.p.m., ok. 7 km na połnocny wschód od St. Niklaus, na północ od masywu Mischabel (markerem oznaczony jast najwyższy szczyt masywu, Dom, wznoszący się na wysokość 4545 m n.p.m.), oddzielającego doliny Mattertal i Saastal.

Okolice Grächen były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII wieku. Dziś Grächen jest popularną całoroczną miejscowością turystyczną, odwiedzaną rocznie przez prawie pół miliona turystów.

W sezonie letnim Grächen może być doskonałą bazą dla osób uprawiających turystykę pieszą; w okolicach miejscowości można znaleźć zarówno stosunkowo łatwe trasy turystyczne (dobrym punktem początkowym wielu wycieczek może być położona na wysokości 2114 m n.p.m. górna stacja kolejki linowej na hali Hannig (Hannigalp), jak trudniejsze szlaki trekkingowe - w szczególności Grächen leży na trasie szlaku znanego jako Tour Monte Rosa, biegnącego m.in. przez Zermatt , najbardziej znaną miejscowość doliny Mattertal położoną u stóp Matterhornu , i przez Saas-Fee w dolinie Saastal.

W zimie w rejonie Grächen działa niewielki ośrodek narciarski (ok. 40 km tras), z najwyższym punktem na wysokości 2864 m n.p.m. (górna stacja kolejki linowej położona w pobliżu szczytu Seetalhorn oznaczona jest markerem ), z wieloma łatwymi, treningowymi trasami i infrastrukturą szczególnie nastawioną na narciarstwo rodzinne. Z Grächen jest stosunkowo niedaleko do wielkich ośrodków narciarskich w Zermatt i w Saas-Fee. Trasy i wyciągi narciarskie w okolicy Grächen: mapka(➤ mapka).

Grächen is a municipality in the district of Visp in the canton of Valais in Switzerland, located on a terrace above St. Niklaus in the Mattertal, at an altitude of 1,619 meters above sea level.


Inne strony