Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Hallstatt
Austria, Górna Austria (➤ mapka)(➤ mapka)
Hallstatt is a small village in Upper Austria, located on the eastern shore of the Lake Hallstatt (Hallstätter See), in the Salzkammergut, 73 km south-east of Salzburg. The village is famous for its picturesque location, for its production of salt, dating back to prehistoric times, as well as the site of an early Iron Age culture from 800 to 450 BC (known as the Hallstatt culture).


Miejscowość w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, malowniczo położona na zachodnim brzegu jeziora znanego jako Hallstätter See , 73 km na południowy wschód od Salzburga (➤ mapka)(➤ mapka). Główna miejscowość regionu Hallstatt–Dachstein/Salzkammergut figurującego na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w całej Austrii.

HALLSTATT
widok z południa, od strony przystani w Lahn
fot. JD
Hallstatt jest najbardziej znaną i najważniejszą atrakcją krainy Salzkammergut, od czasów prehistorycznych znanej jako region wydobywania soli. Miejscowość liczy mniej niż 800 stałych mieszkańców, ale słynie z nadzwyczaj malowniczego położenia, a także ze stanowiska archeologicznego (obejmującego udostępnioną dla zwiedziających prehistoryczną kopalnię soli oraz pobliskie cmentarzysko z epoki żelaza) uważanego za typowe dla odkrytej w połowie XIX wieku kultury archeologicznej, rozwijającej się w latach 800-450 p.n.e. na terenach dzisiejszej środkowej Europy i zwanej (od nazwy miejscowości Hallstatt) kulturą halsztacką. Wraz z położonymi niedaleko grotami lodowymi w masywie Dachstein Hallstatt wpisano w roku 1997 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako "Krajobraz kulturowy Hallstatt–Dachstein/Salzkammergut".

HALLSTATT
widok z południa, od strony przystani w Lahn
fot. JD
Miejscowość Hallstatt jest siedzibą gminy targowej o tej samej nazwie, położonej w powiecie Gmunden, w południowej cześci regionu Salzkammergut, zajmującego pogranicze trzech austriackich krajów związkowych: Górnej Austrii (gdzie leży większa część regionu), Styrii i Kraju Salzburskiego. Graniczy z gminą Bad Goisern na północy, gminą Gosau na zachodzie i gminą Obertraun na wschodzie. Hallstatt leży 21 km na południe od Bad Ischl , jednej z ważniejszych miejscowości turystycznych regionu, 12 km na południe od Bad Goisern , 5 km od Obertraun i 14 km na południowy wschód od Gosau . Obertraun jest stolicą gminy, na terenie której leży wschodnia część należącego do Alp Salzburskich masywu górskiego Dachstein, z wysoką na 2108 m górą Krippenstein , znaną z dostępnych dla zwiedzających ogromnych grot lodowych (inny, uważany za największy na świecie, system grot lodowych, Eisriesenwelt , jest dostępny w masywie Tennengebirge w gminie Werfen, ok. 70 km na zachód od Hallstatt), specjalnej platformy (5 Fingers) i innych punktów widokowych, sieci wyciągów (w zimie obsługujących ośrodek narciarski) i innych atrakcji. W gminie Gosau leży zachodnia część masywu Dachstein, z jego najwyższym szczytem Hoher Dachstein (2995 m) i ośrodkiem narciarskim na lodowcu.

Jak wspomniano, cały region Salzkammergut był od czasów prehistorycznych rejonem wydobywania soli. Markerem jest oznaczona dolna, a markerem górna stacja kolejki linowo-szynowej, którą można wyjechać na górę Salzberg. Marker oznacza wieżę Rudolfsturm, której początki sięgają końca XIII wieku, (później była wielokrotnie przebudowywana). Aż do połowy XX wieku w wieży mieszkali kolejni zarządzający pracami górniczymi, dziś mieści się w niej restauracja. W pobliżu wieży znajduje się platforma, z ktorej rozciąga się wspaniały widok na Hallstatt, jezioro i okoliczne góry. Od górnej stacji kolejki można łatwo dojść do dawnej kopalni soli , eksploatowanej do niedawna od czasów prehistorycznych i uważanej za jedną z najstarszych na świecie. W 1846 roku ówczesny dyrektor kopalni, Johann Georg Ramsauer, odkrył prehistoryczne cmentarzysko, datowane dziś na lata 800-450 p.n.e. i uznane za typowe dla tzw. kultury halsztackiej, rozwijającej się w tym czasie Europie Środkowej. Prehistoryczne znaleziska z terenu kopalni i cmentarzyska (ale też artefakty z czasów rzymskich) można zobaczyć na wystawie w otwartym w 1884 roku muzeum , dziś mieszczącym się w dawnej plebanii jednego z halsztackich kościołów.

HALLSTATT
widok z północy w kierunku przystani ATO Hallstatt Markt (widoczne wieże kościoła ewangelickiego z lewej i katolickiego, Maria am Berg, z prawej)
fot. JD
W samej miejscowości, poza muzeum, za główny zabytek uważa się stojący na skale katolicki kościół Mariä Himmelfahrt , zwany najczęściej Maria am Berg. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał nie później niż w połowie XII wieku (zachowała się romańska wieża, do której po pożarze w 1750 roku dodano barokowy hełm), drugi w pierwszej połowie XIV wieku. Obecna świątynia z ozdobionym freskami głównym wejściem od strony południowej, została ukończona na początku XVI wieku. Na przykościelnym cmentarzu warto zwrócić uwagę na unikatowe w skali światowej carnarium - gotycką kaplicę (Michaelskapelle), w której od ok. 1600 roku przechowywane są setki podpisanych nazwiskiem czaszek osób wcześniej pochowanych na cmentarzu, których groby jednak, z powodu ograniczonego miejsca, musiały być później likwidowane.

Markerem oznaczony jest neogotycki, wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku (na miejscu wcześniejszej świątyni) ewangelicki kościół z charakterystczną spiczastą wieżą. Tuż obok tego kościoła znajduje się przystań (ATO Hallstatt Markt ) pływających po jeziorze statków i promów (pływających m.in. do dworca kolejowego Hallstatt przy linii łączącej Bad Ischl z Obertraun, położonego na przeciwległym brzegu jeziora). Markerem oznaczony jest rynek. Ulica Seestrasse prowadzi z centrum Hallstatt na południe, do sąsiedniej miejscowości Lahn, z przystanią ATO Hallstatt Lahn , położoną nieco na północ od ujścia do jeziora rzeki Waldbach mającej źródła w masywie Dachstein (niedaleko tej przystani znajduje się oznaczona markerem dolna stacja wspomnianej wyżej kolejki na góre Salzberg).

HALLSTATT
widok na południe, w kierunku Lahn
fot. JD
Planując wizytę w Hallstatt warto pamiętać o kilku organizowanych tu corocznie róznego rodzaju imprezach, w tym słynnej tradycyjnej, organizowanej od 1623 roku procesji (łodziami na jeziorze) w dniu Bożego Ciała, koncertach w ramach Festiwalu Mozartowskiego (Salzkammergut Mozartfestival) w lipcu i sierpniu, a także imprezach sportowych - półmaratonie (pierwszy weekend maja) i maratonie pływackim (z Bad Goisern przez Hallstatt do Obertraun).

HALLSTATT
Marktplatz
fot. JD
Informacje dodatkowe
  • Wybierając się do Hallstatt samochodem należy pamiętać, że wjazd samochodów prywatnych do miejscowości jest ograniczony (przepustki otrzymują turyści nający zamówione noclegi). Dostępne dla wszystkich parkingi znajdują się w Lahn (markery , i ).
  • Markerem na zamieszczonej mapce oznaczony jest położony tuż nad pierwszym z wymienionych przed chwilą parkingów (Parkplatz P1, przy Salinenplatz) kościół, ufundowany (wraz z kilkoma kaplicami) i zbudowany na początku XVIII wieku. Kościoł jest uważany za jeden z ważniejszych przykładów architektury barokowej w regionie Hallstatt–Dachstein/Salzkammergut.
  • Warto wiedzieć, że w 2012 roku w miejscowości Luoyang w Chinach oddane zostało do użytku stanowiące replikę części Hallstatt osiedle mieszkaniowe zbudowane kosztem ok. 1 mld dolarów przez duża chińską firmę wydobywczą China Minmetals. Budowa osiedla została podjęta już w 2011 roku bez pytania Austriaków o zgodę, co wywołało kontrowersje; ostatecznie jednak lokalne władze austriackiego Hallstatt uznały, że projekt chiński może przyczynić się do promocji ich miejscowości, wzięły udział w ceremonii otwarcia i podpisały z Chińczykami umowę o współpracy kulturalnej.
Hallstatt is a small village in Upper Austria, located on the eastern shore of the Lake Hallstatt (Hallstätter See), in the Salzkammergut, 73 km south-east of Salzburg. The village is famous for its picturesque location, for its production of salt, dating back to prehistoric times, as well as the site of an early Iron Age culture from 800 to 450 BC (known as the Hallstatt culture).


Inne strony

Galeria zdjęć

HALLSTATT
Hallstätter See i zabudowa Hallstatt
widok od strony Lahn na północ
fot. JD
HALLSTATT
widok na przeciwległy brzeg i zamkiem Grub (własność prywatna)
fot. JD
HALLSTATT
w głębi kościół Maria am Berg
fot. JD
HALLSTATT
widok na południe, w kierunku Lahn
fot. JD

HALLSTATT
jedna ze zbudowanych w XVIII wieku barokowych kaplic razem z kościołem Kalvarienbergkirche
fot. JD
HALLSTATT
parking nad rzeką
fot. JD
HALLSTATT
kostnica w kaplicy na cmentarzy przy kościele Maria am Berg
fot. JD
HALLSTATT
fot. JD

HALLSTATT
w głębi widoczny hełm wieży kościoła Maria am Berg
fot. JD
HALLSTATT
okolice przystani ATO Hallstatt Markt
widok w stronę kościoła Maria am Berg
fot. JD
HALLSTATT
Hallstätter See
widok z Lahn na północ
fot. JD
HALLSTATT
w środku wieża kościoła ewangelickiego
fot. JD

HALLSTATT
wieża kościoła ewangelickiego
fot. JD
HALLSTATT
kościół Maria am Berg
fot. JD