Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Hohenschwangau

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Mała miejscowość w Bawarii, położona w rejencji Szwabia, w powiecie Ostallgäu, w gminie Schwangau, 128 km na południowy zachód od Monachium (➤ mapka)(➤ mapka), 4 km na południowy wschód od Füssen , ok. 2,5 km na południe od Schwangau , u stóp Alp Ammergawskich, w pobliżu granicy z Austrią (➤ mapka)(➤ mapka). Na terenie Hohenschwangau znajdują się dwa słynne królewskie zamki Wittelsbachów, Schloss Hohenschwangau i Schloss Neuschwanstein, odwiedzane dziś rocznie przez ok. 2 mln turystów z całego świata.

HOHENSCHWANGAU
widok na Hohenschwangau i Jezioro Alpsee, z prawej na wzgórzu Schloss Hohenschwangau, w głębi Jezioro Schwansee
fot. JD
Hohenschwangau leży w pobliżu północno-wschodniego krańca jeziora Alpsee , u stóp niewysokiego wzgórza, na którym stoi jeden z wymienionych przed chwilą zamków, Schloss Hohenschwanga u, kilkaset metrów na zachód od drugiego z nich, znanego jako Schloss Neuschwanstein . Miejscowość, z licznymi hotelami, pensjnatami, lokalami gastronomicznymi, sklepami z pamiątkami i parkingami, jest prawie całkowicie nastawiona na obsługę turystów, którzy przyjeżdżają tu przede wszystkim po to, by zwiedzić wspomniane zamki, chociaż mogą skorzystać też z kąpieliska na południowym brzegu jeziora Alpsee, wypożyczyć łódź wiosłową lub rower wodny, wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową po okolicy, a także zwiedzić oznaczone markerem , otwarte w 2011 roku muzeum historyczne (Museum der bayerischen Könige) mieszczące się w secesyjnym budynku dawnego hotelu Alpenrose.



Schloss Hohenschwangau został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1833-1837 przez ówczesnego następcę tronu Maksymiliana Wittelsbacha; po koronacji Maksymiliana na króla Bawarii w 1848 roku zamek został rozbudowany. Pełnił funkcję letniej rezydencji rodziny królewskiej. Dziś Schloss Hohenschwangau funkcjonuje jako muzeum. Za główną atrakcję uchodzi jednak drugi ze wspomnianych zamków, Schloss Neuschwanstein, zbudowany na polecenie Ludwika Wittelsbacha, syna Maksymiliana, panującego w Bawarii jako Ludwik II Bawarski, dziś stanowiący własność kraju związkowego Bawaria i udostępniony turystom.

Więcej informacji o zamkach Hohenschwangau i Neuschwanstein można znaleźć pod następującymi adresami: Zamki i pałace: Schloss Hohenschwangau oraz Zamki i pałace: Schloss Neuschwanstein.


Galeria zdjęć

HOHENSCHWANGAU
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein, widok z Marienbrücke
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein, widok z Marienbrücke
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein
fot. JD

HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein, tzw. górny dziedziniec (oberer Schlosshof)
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Neuschwanstein, tzw. dolny dziedziniec (unterer Schlosshof)
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Hohenschwangau
fot. JD
HOHENSCHWANGAU
Schloss Hohenschwangau i Jezioro Schwansee
fot. JD