Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Garda / Lago di Garda
Włochy, Lombardia-Veneto-Trydent(➤ mapka)
Duże i głębokie jezioro na północy Włoch, położone na pograniczu trzech regionów: Lombardii, Trydentu i Wenecji Euganejskiej (Veneto), położone na wysokości 65 m n.p.m. Południowy kraniec jeziora leży ok. 130 km na wschód od Mediolanu i ok. 150 km na zachód od Wenecji, a północny - ok 40 km na południowy zachód od Trydentu (➤ mapka). Rejon jeziora jest popularnym rejonem turystycznym, słynącym z malowniczych krajobrazów, doskonałych warunków dla uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych (stałe wiatry i prądy powietrzne), a także licznych atrakcji przyrodniczych wokół jeziora oraz różnego rodzaju zabytków. Tuż przy południowym brzegu jeziora przechodzi równoleżnikowo autostrada A4 (E70) łącząca Turyn i Mediolan na zachodzie z Padwą i Wenecją na wschodzie. Z północnego krańca (Riva del Garda) można się dość szybko dostać do południkowej autostrady A22 (E45) prowadzącej na północ w kierunku Trydentu, Bolzano, przełęczy Brenner (granica z Austrią) i Innsbrucka, na południe zaś w kierunku Modeny i Bolonii.

Jezioro Garda jest największym jeziorem we Włoszech. Jego powierzchnia wynosi 369,98 km2, maksymalna długość 51,6 km, maksymalna szerokość 16,7 km, długość linii brzegowej ok. 160 km, a maksymalna głębokość - 346 m. Jezioro ma kształt wydłużonej gruszki - na północnym końcu leży Riva del Garda w prowincji Trydent w regionie Trydent-Górna Adyga, na południowo-zachodnim - Desenzano del Garda w prowincji Brescia w Lombardii, a na południowo-wschodnim - Peschiera del Garda w prowincji Werona w Wenecji Euganejskiej (Veneto). Od południa (w połowie drogi między Desenzano a Peschierą) wrzyna się w jezioro wąski półwysep z położoną na jego północnym krańcu miejscowością Sirmione. Północna część jeziora, otoczona górami, przypomina fiord; wybrzeże w części południowej jest płaskie. Głównym dopływem Jeziora Garda jest rzeka Sarca, wpadająca do jezeiora między Riva del Garda a Torbole; w Peschiera del Garda wypływa z jeziora rzeka Mincio, wpadająca ok. 80 km dalej do Padu. Na jeziorze jest kilka wysp.

Jezioro Garda, fot. AL
Poza miejscowościami wymienionymi już wcześniej najbardziej znanymi miejscowościami nad jeziorem są:
 • w prowincji Brescia w Lombardii - położone na tzw. Riwierze Cytrynowej (Riviera dei Limoni) Limone sul Garda, Tremosine, Tignale, Gargnano, Toscolnano-Maderno, Gardone Riviera i Salò oraz Sa Felice del Benaco, Manerba del Garda, Moniga del Garda, Padenghe del Garda i Lonato;
 • w prowincji Werona w regionie Wenecja Euganejska - Castelnuovo del Garda oraz polożone na tzw. Riwierze Oliwnej (Riviera degli Olivi) Lazise, Bardolino, Garda, Torri del Benaco, Brenzano i Malcesine;
 • w prowincji Trydent w regionie Trydent-Górna Adyga - Torbole.

Jezioro Garda, fot. AL
Całe Jezioro Garda jest terenem intensywnego ruchu promów i stateczków wycieczkowych dla turystów; szczególnie wygodne są połączenia między zachodnim i wschodnim brzegiem, np. z Maderno do Torri del Benaco lub z Limone do Malcesine, ale w sezonie pływa też prom samochodowy między Desenzano a Riva del Garda. Ponieważ drogi wokół Gardy są zazwyczaj zatłoczone, skorzystanie z drogi wodnej może być często najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że statkiem można dotrzeć do prawie każdej większej miejscowości. Na stronie ➤ www.navigazionelaghi.it można znaleźć wszystkie potrzebne informacje (rozkłady, cenniki itp.). W prawie każdej miejscowości nad Jeziorem Garda można znaleźć plaże (najczęściej żwirowe), kąpieliska (w wielu miejscach woda tuż przy brzegu jest bardzo głęboka) i ośrodki sportów wodnych. Temperatura wody od czerwca do września wynosi zazwyczaj 18-21 stopni Celsjusza.

Limone sul Garda

Limone, fot. AL
Niewielka (ok. tysiąca mieszkańców) miejscowość w północnej części zachodniego brzegu Jeziora Garda, wciśnięta między jezioro i strome skały, między Gargnano a Riva del Garda, naprzeciwko Malcesine. Kościół San Benedetto z XVII wieku. Port, promenada. Mała starówka. Pozostałości licznych limonaie (uprawa cytryn), najlepiej widoczne od strony jeziora.

Tremosine sul Garda

w przygotowaniu


Tignale

w przygotowaniu


Gargnano

Gargnano, fot. AL
Miejscowość turystyczna i gmina (ok. 3 tys. mieszkańców) - promenada, port, plaża, sporty wodne, rejsy statkami wycieczkowymi po jeziorze. Na zdjęciu widok Gargnano z drogi SP9 po zachodniej stronie jeziora w kierunku Monte Baldo. W Villa Fertinelli, która w latach 1943-1945 była siedzibą Mussoliniego jako szefa mariontkowego państwa (tzw. Republiki Salò) stworzonego przez Niemców po obaleniu rządów faszystowskich we Włoszech - mieści się obecnie luksusowy hotel. Warto obejrzeć piękny barokowy park Villa Bettoni-Cazzago z początków XVIII wieku w dzielnicy Bogliaco. Obiektem wartym zobaczenia jest zachowany oryginalny krużganek kościoła i klasztoru San Francesco z XIII wieku.

więcej informacji


Toscolano-Maderno

Toscolano-Maderno, fot. AL
Miejscowość (właściwie dwie połączone miejscowości) i gmina, zamieszkałe przez ok. 7 tys. mieszkańców. Charakter turystyczny ma Maderno, leżące od strony południowej. Szerokie plaże.

W Maderno warto zobaczyć kościół Sant'Andrea Apostolo z XII wieku.

Na zdjęciu widok z drogi przechodzącej przez miasto w kierunku południowym.

Gardone Riviera

Mała (ok. 2,5 tys. mieszkańców) miejscowość i gmina z dwiema glównymi atrakcjami turystycznymi.

Jedną jest Vittoriale degli Italiani - dawna rezydencja Gabriela d'Annunzio, obecnie muzeum (zob. ➤ www.vittoriale.it).

Drugą atrakcją jest ogród botaniczny - The Giardino Botanico Fondazione André Heller (zwany także Giardino Botanico A. Hruska), dawniej jeden z wielu parków Gardone, od końca lat 80. XX wieku własność austriackiego artysty multimedialnego André Hellera, z wieloma osobliwościami. Zob. ➤ http://www.hellergarden.com.

Salò

Dość duża (ponad 10 tys. mieszkańców) miejscowość i gmina na zachodnim brzegu jeziora Garda, nad zatoką, z długą i bardzo ładną promenadą nadbrzeżną (ale bez plaży). Liczne kampingi, plaże i kąpieliska można znaleźć między Salò a Desenzano.

Historia Salò sięga czasów rzymskich (Pagus Salodium). Później miasto należało m.in. do rodziny Viscontich z Mediolanu, a od połowy XV wieku do Republiki Weneckiej. W latach 1943-1945 Salò było stolicą wspomnianej wyżej Republiki Salò.

Głównymi atrakcjami turystycznymi miasta są: gotycka katedra (Santa Maria Annunziata) z połowy XV wieku, Palazzo della Magnifica Patria z XVI wieku (obecnie muzeum historyczne) oraz Muzeum Archeologiczne.

San Felice del Benaco

w przygotowaniu


Manerba del Garda

w przygotowaniu


Moniga del Garda

w przygotowaniu


Padenghe del Garda

w przygotowaniu


Lonato

w przygotowaniu


Desenzano del Garda

Największa nad jeziorem Garda miejscowość (oko. 27 tys. mieszkańców), położona na jego południowo-zachodnim krańcu, z dużą strefą dla pieszych, promenadą i licznymi dyskotekami dla młodzieży. Oczywiście, jak w każdej miejscowości nad jeziorem, można korzystać z plaż, kąpielisk i ośrodków sportów wodnych.

Warto zobaczyć pochodzący z XVI wieku kościół Santa Maria Maddalena z XVI wieku (przy Piazza Malvezzi), a także zabytek z czasów rzymskich, Villa Romana (Via Crocefisso 22) oraz muzeum archeologiczne (Museo Civico Archeologico Giovanni Rambotti, Via Anelli 7c).

Desenzano, fot. AL
Dezenzano jest popularnym miejscem wypoczynku, odwiedzanym już w czasach rzymskich - wówczas przez bogate rodziny z pobliskiej Werony. Dziś, dzięki atrakcyjnemu położeniu, łatwemu dojazdowi (autostradą A4 - E70), pięknym widokom na Alpy oraz rozbudowanej infrastrukturze noclegowej i gastronomicznej, a takze handlowej, miasto przyciąga zewsząd licznych turystów, w szczególności młodzież, której oferuje liczne dyskoteki.

Sirmione

Mała (ok. 7 tys. mieszkańców) miejscowość i gmina na półwyspie Sirmione, wcinającym się od południa w Jezioro Garda niemal dokładnie w połowie południowego brzegu, między Desenzano a Peschiera del Garda.

Podobnie jak Desenzano, Sirmione było od czasów rzymskich popularnym miejscem wypoczynku i uzdrowiskiem (gorące źródła wody zawierającej siarkę). Ruiny rzymskiej willi (budowli o rozmiarach 167 na 105 metrów, na końcu półwyspu) zwanej Grotte di Catullo (od nazwiska urodzonego w Weronie poety Katullusa, do którego jakoby należała) uchodzą za główną atrakcję turystyczną Sirmione.

Drugą atrakcją jest warowny zamek na wodzie Scaligerich z XIII wieku, wzniesiony przez Massimo della Scala na rzymskich fundamentach (interesujący widok z jednej z wież zamku). Od początku XV wieku do 1797 roku Sirmione należało do Republiki Weneckiej, poźniej, do 1860 roku było w rękach Habsburgów.

Warto też zobaczyć wyłączone z ruchu kołowego historyczne centrum miasta z dwoma kościołami (San Pietro in Mavino, zbudowanym w VIII wieku, ale przebudowanym w wieku XIV i Santa Maria Maggiore z początku XV wieku) i licznymi sklepami.

Peschiera del Garda

w przygotowaniu


Castelnuovo del Garda

w przygotowaniu


Lazise

Mała (ok. 1 tys. mieszkańców) miejscowość, niegdyś (za panowania Republiki Weneckiej) ważny ośrodek handlowy. Głównymi atrakcjami są: starówka i otaczające ją mury, warowny zamek Scaligerich z XII wieku (własność prywatna, niedostępna dla zwiedzających) oraz kościół San Nicolò z XII wieku, z odrestaurowanymi freskami (ze szkoły Giotta).

Bardolino

Popularna miejscowość (niecałe 7 tys. mieszkańców) na wschodnim brzegu jeziora, w centrum Riviera degli Olivi, zazwyczaj kojarzone jednak - bardziej niż z oliwą - z czerwonym winem Bardolino wytwarzanym w regionie.

Głównymi zabytkami są: starówka z pozostałościami fortyfikacji Scaligerich, romański kościół San Severo z XI wieku (zbudowany na wcześniejszej krypcie, prawdopodobnie z VIII wieku), z freskami z XII wieku, oraz kościół San Zeno z IX wieku; jeśli ma się więcej czasu, warto też zobaczyć kościoł San Colombano z IX wieku (w pobliżu miejscowości Sem, przy drodze na północ do Rocca di Garda) i parafialny kościoł Santa Maria z XII wieku, w dzielnicy Cisano (południowa część Bardolino).

Przy Via Costabella 9 mieści się Muzeum Wina (Museo del Vino), natomiast przy Via Peschiera 54 (jeszcze ok. 2 km na południe od Cisano) - Muzeum Oliwy (Museo dell'Ollio); w obu muzeach demonstracja produkcji, możliwość degustacji i zakupu.

Więcej informacji o Bardolino można znaleźć na stronach ➤ www.bardolinoitaly.com i ➤ www.lagodigardamagazine.com/bardolino-garda-lake.aspx.

Garda

Małe (ok. 3,5 tys. mieszkańców) miasto z piękną starówką i promenadą nad jeziorem. Warto zobaczyć m. in. Palazzo del Capitano della Serenissima - pochodzący z XIV wieku pałac wysokich urzędników Republiki Weneckiej z czasów jej panowania w regionie. Nad miejscowością wznosi się wysoka na 200 m Rocca di Garda - skała z ruinami zamku, widok na jezioro.

Jednym z ważniejszych zabytków Gardy jest Villa Albertini (przy Via San Carlo, po drodze z centrum do Punta San Vigilio) - niewielki pałac zbudowany w drugiej połowie XVI wieku przez rodzinę Becelli, w którym w 1848 roku ówczesny król Piemontu i Sardynii Karol Albert, po zwycięskiej wojnie z Austriakami, odebrał od delegacji Lombardii akt potwierdzający przyłączenie tego regionu do Piemontu.

Najciekawszym obiektem sakralnym jest kościół Santa Maria Maggiore - pod Rocca di Garda, z zachowanym krużgankiem z XV wieku. Za kościołem zaczyna się szlak prowadzący do ruin zamku na Rocca di Garda.

Warto odbyć spacer (niecała godzina) do Punta San Vigilio, czyli na przylądek półwyspu na zachód od Gardy (nazwa miescowości pochodzi od św. Wigiliusza, biskupa Trydentu w latach 385-402). W XVI wieku Michele Sanmicheli wzniósł na cyplu dla arystokraty, prawnika i humanisty z Werony, Agostino Brenzoniego, willę, gdzie zatrzymywały się później znane osobistości, w tym członkowie europejskich rodzin królewskich. Na stronie ➤ www.locanda-sanvigilio.it można sprawdzić ceny noclegu.

Inny ok. godzinny spacer w pobliżu Gardy prowadzi do leżącego na wzgórzu, pochodzącego z XVII wieku klasztoru kamedułów (można tam dojść też z Bardolino).

Więcej informacji m.in. na stronie ➤ www.gardasistemaculturale.it/result.asp?id=288.

Torri del Benaco

Niewielka miejscowość i gmina (ok. 2,6 tys. mieszkańców) u stóp południowego skraju masywu Monte Baldo, z dominującym nad miastem warownym zamkiem Scaligerich (dziś siedziba Muzeum Etnograficznego). Starówka, dwa warte zobaczenia kościoły - Santi Pietro e Paulo (organy z połowy XVIII wieku) i Santissima Trinità (odnowione freski ze szkoły Giotta).

Powyżej Torri del Benaco, na zboczach Monte Baldo, leży mała miejscowość Albisano (możliwy dojazd samochodem) z doskonałym punktem widokowym.

Oficjalna strona gminy: ➤ www.comune.torridelbenaco.vr.it (po włosku; podstrona Turismo/TerritorioCultura/ dostępna także po niemiecku); zob. też ➤ www.torridelbenaco.co.uk.


Brenzano

w przygotowaniu


Malcesine

Malownicza miejscowość (3,6 tys. mieszkańców) i gmina na wschodnim brzegu Jeziora Garda u stóp masywu Monte Baldo. Starówka, port, promenada, możliwość kąpieli i uprawiania sportów wodnych.

Główną atrakcją Malcesino jest warowny zamek Castello Scaligero (Via Castello) wzniesiony w XIII wieku przez Scaligerich, którzy wówczas panowali nad okolicą. Obecnie w zamku mieści się muzeum (w tym muzeum przyrodnicze poświęcone regionowi Monte Baldo).

Drugim godnym uwagi zabytkiem jest Palazzo dei Capitani del Lago (obok portu i biura inforacji turystycznej), wzniesiony przez Scaligerich w XIII wieku. Później rezydowali w nim weneccy gubernatorzy, obecnie pełni funkcję ratusza.

Warto też zobaczyć barokowy kościół św. Stefana (Santo Stefano).

Dużo informacji o Malcesino można znaleźć na stronie ➤ www.italyheaven.co.uk/veneto/malcesine.html; zob. też http://www.comunemalcesine.it i ➤ www.virtualtourist.com/travel/Europe/Italy/Veneto/Malcesine-148872/TravelGuide-Malcesine.html. Kompletne informacje o kolejce na Monte Baldo: ➤ http://www.funiviedelbaldo.it.

Torbole

w przygotowaniu


Riva del Garda

Riva del Garda, fot. AL
Miejscowość i gmina na północnym, górzystym końcu jeziora Garda, ok. 15 tys. mieszkańców (druga co do wielkości niejscowość nad jeziorem). Należy do Włoch od 1918 roku. Osadę w tym miejscu założyli już Rzymianie. Przed pierwszą wojną światową miejscowość należała do cesarstwa Austro-Węgier. Sławny ośrodek turystyczny. Niegdyś kurort Habsburgów. W pobliżu (m.in. w Torbole) ośrodki sportów wodnych - żeglarstwa i windsurfingu.

Centrum historycznej części miasta jest stanowi Piazza III Novembre, z charakterystyczną, choć niezbyt wysoką wieżą Torre Apponale, będącą symbolem miasta. Warto zajrzeć do Museo Civico (historia miasta i regionu) mieszczącego się w Rocca (Piazza Cesare Battisti 3) - średniowiecznym zamku wielokrotnie później przebudowywanym. Interesującym obiektem (poza starówką) jest Chiesa dell'Inviolata (Largo Marconi) - ascetyczny z zewnątrz, barokowy wewnątrz, ośmioboczny kościół z XVII wieku.

Długa plaża, promenada i park - ciągnie się od portu w pobliżu starówki w kierunku Nago-Torbole aż do Porto San Niccolò (Viale Rovereto) u stóp Monte Brione, wzgórza ograniczającego miejscowość od wschodu.

Warto zajrzeć na stronę www.rivadelgardaitaly.com.

Okolice

Każda miejscowość nad Jeziorem Garda (zwłaszcza jeśli jest położona w pobliżu jego południowego krańca, niedaleko autostrady A4) może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania dużej części północnych Włoch. Największymi i turystycznie najbardziej interesującymi miastami w pobliżu jeziora są Trydent, Brescia i Werona; stosunkowo niedaleko jest też np. do Cremony, Mantui czy Vicenzy.

Jednak wiele interesujących miejsc, zarówno atrakcji przyrodniczych, jak śladów bogatej historii regionu, można znaleźć także w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora.
 • Jezioro Valvestino, fot. AL
  Interesującą wycieczkę objazdową (kilka godzin, ok. 100 km) można np. zrobić z Gargnano, w kierunku leżących po zachodniej stronie jeziora, w górzystym terenie, kilku mniejszych jezior: sztucznego Jeziora Valvestino (Lago di Valvestino), Jeziora Idro (Lago d'Idro) i Jeziora Ledro (Lago di Ledro). Z Gargnano nad Jezioro Valvestino jedzie się drogą lokalną SP9, którą na pierwszym odcinku, między Gargnano a rejonem miejscowości Liano, Formaga i Navazzo położonych na wysokości ok. 500 m n.p.m., trzeba na dystansie ok. 9 km pokonać różnicę wysokości ok. 450 m. Za Jeziorem Valvestino droga SP9 prowadzi dalej do Turano, stolicy gminy Valvestino; ok. 3 km przed Turano na zachód odchodzi droga SP58 prowadząca nad Jezioro Idro. Stąd drogą SS237, a następnie SS240 można dojechać do Jeziora Ledro i dalej do Riva del Garda.
 • Z Riva del Garda można się wybrać na niedługą (ok. 10 km) wycieczkę na północ, drogą SS421, nad niewielkie, ładnie położone górskie Jezioro Tenno (Lago di Tenno), z malą plażą i możliwością kąpieli. Po drodze, między Rivą a miejscowością Tenno, warto zatrzymać się przy wodospadzie Cascata del Varone, znanym jako atrakcja turystyczna już od 1874 roku. Inną wycieczkę z Riva del Garda można zrobić do miasta Rovereto, położonego ok. 24 km na wschód od Rivy, przy autostradzie A22, gdzie warto zobaczyć pozostałości zamku z XIII-XIV wieku, powiększonego i rozbudowanego w XV i XVI wieku przez Wenecjan w czasie, gdy okupowali miasto, mieszczącego dziś założone w 1921 roku muzeum historyczne (Museo Storico Italiano della Guerra); mając w Rovereto więcej czasu można także odwiedzić otwarte w 2002 roku muzeum sztuki współczesnej (Museo d'arte moderna e contemporanea di Trento e Rovereto), największe z muzeów zbudowanych we Włoszech w XX wieku, oraz muzeum znane jako La Fondazione Museo civico di Rovereto, jedno z najstarszych we Włoszech, otwarte w 1851 roku, jeszcze przed zjednoczeniem Włoch. Na wzgórzu Miravalle nad miastem można zobaczyć dzwon zwany Campana dei Caduti, jeden z najcięższych na świecie (ponad 22 tony), zainstalowany tu w 1964 roku, bijący każdego wieczoru dla upamiętnienia ofiar działań wojennych (jest to czwarta wersja dzwonu - pierwsza powstała w 1924 roku z inicjatywy miejscowego księdza, Antonia Rossaro, dla upamiętnienia poległych w pierwszej wojnie światowej, i była zainstalowana na jednej z wież wspomnianego wyżej zamku).
 • Z Malcesine można się wybrać kolejką linową prowadzącą przez stację pośrednią (San Michele) do miejsca na wysokości 1760 m w masywie Monte Baldo (kulminującym w Cima Valdritta - 2218 m n.p.m.), którego długi (40 km) grzbiet rozciąga się z północnego wschodu na południowy zachód, wzdłuż jeziora Garda. Na drugim odcinku wagonik kolejki obraca się ułatwiając podziwianie widoków ze wszystkich stron. W określonych godzinach można kolejką przewieźć rowery.
 • W pobliżu Desenzano (kilka kilometrów na południowy wschód) leżą miejscowości Solferino i San Martino della Bataglia , które w połowie XIX wieku były terenem zaciekłych walk sił włoskiego ruchu zjednoczeniowego Risorgimento z armią austriacką, okupionych jednak ogromną liczbą ofiar. Obraz, jaki zobaczył szwajcarski filantrop i finansista Henry Dunant (właśc. Jean Henri Dunant) po bitwie pod Solferino, skłonił go do założenia organizacji Czerwonego Krzyża. Walki pod Solferino i pod San Martino della Battaglia są upamiętnione w obu tych miejscowościach (w Solferino w kościele San Pietro, w San Martino - na freskach we wnętrzu stojącej tam wieży (Torre di San Martino).
 • Dla części turystów interesujące mogą też być rozsiane wokół Jeziora Garda pozostałości prehistorycznych osad palafitowych (należących do umieszczonej na Liście Światowego Dziedziwctwa UNESCO grupy 111 tego typu osad, których resztki zachowały się w rejonie Alp - Prehistoric pile dwellings around the Alps) - w Szwajcarii, Wloszech, Francji, Austrii, Niemczech i w Słowenii); w okolicach Jeziora Garda takie stanowiska archeologiczne znajdują się m.in. Sirmione, Desenzano del Garda, Manerba del Garda, Polpenazze del Garda, a także np. w pobliżu południowo-wschodniego krańca Jeziora Ledro.

Jezioro Garda w sieci
 • Strona oficjalna: ➤ www.lagodigarda.it; poza tym w sieci jest bardzo dużo stron poświęconych Jezioru Garda lub poszczególnym miejscowościom tego regionu (choć większość z nich to typowe "strony turystyczne" ze spisem hoteli i restauracji).

The large and deep lake in the northern Italy, a major tourist destination. The lake and its shoreline are divided between the regions of Lombardy, Veneto and Trentino-Alto Adige/Südtirol. Due to the location and weather conditions Lake Garda (especially the northern part) is an important center for water sports, including sailing and windsurfing. The biggest and most interesting tourist towns near the lake are Verona, Trento and Brescia.

Inne strony

Panoramy

Jezioro Garda, widok z Desenzano, fot. AL

Galeria zdjęć

Riva del Garda, fot. AL
Riva del Garda, fot. AL

Riva del Garda, fot. AL
Riva del Garda, fot. AL

Riva del Garda, fot. AL
Riva del Garda, fot. AL

Riva del Garda, fot. AL
Riva del Garda, fot. AL

Riva del Garda, fot. AL
Riva del Garda, fot. AL

Riva del Garda, fot. AL
Riva del Garda, fot. AL

Limone, fot. AL
Limone, fot. AL

Limone, fot. AL
Limone, fot. AL

Limone, fot. AL
Limone, fot. AL

Limone, fot. AL
Limone, fot. AL

Limone, fot. AL
Limone, fot. AL

Limone, fot. AL
Desenzano, przystań, fot. AL

Desenzano, przystań, fot. AL
Desenzano, przystań, fot. AL

Desenzano, fot. AL
Desenzano, przystań, fot. AL

Desenzano, widok na jezioro, fot. AL
Desenzano, fot. AL

Desenzano, widok na jezioro, fot. AL
Desenzano, widok na jezioro, fot. AL

Desenzano, widok na jezioro, fot. AL
Desenzano, widok na jezioro, fot. AL

Desenzano, fot. AL
Jezioro Garda, widok z drogi na północ wzdłuż zachodniego brzegu, fot. AL

Jezioro Garda, widok z drogi na północ wzdłuż zachodniego brzegu, fot. AL
Liano, fot. AL

Droga SP9 między Gargnano a Jeziorem Valvestono, fot. AL
Droga SP9 między Gargnano a Jeziorem Valvestono, fot. AL

Droga SP9 między Gargnano a Jeziorem Valvestono, fot. AL
Droga SP9 między Gargnano a Jeziorem Valvestono, fot. AL

Jezioro Idro (Lago d'Idro), fot. AL
Jezioro Valvestino, fot. AL

Między Jeziorem Idro (Lago d'Idro) a Jeziorem Ledro (Lago di Ledro), fot. AL
Jezioro Ledro (Lago di Ledro), fot. AL

Jezioro Ledro (Lago di Ledro), fot. AL
Jezioro Ledro (Lago di Ledro), fot. AL