Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Tegernsee
Niemcy, Bawaria (➤ mapka)
Jezioro Tegernsee - to jezioro polodowcowe w Bawarii, położone na wysokości 725 m n.p.m., 50 km na południe od Monachium, w powiecie Miesbach(➤ mapka). Centrum popularnego regionu turystycznego. Dojazd z Monachium autostradą 8 i następnie drogą 318 (zjazd 97 Holzkirchen).

Jezioro Tegernsee, fot. PL
Jezioro, o powierzchni ok. 9 km2, leży w Alpach Bawarskich, na wysokości 725 m n.p.m. Jego maksymalna długość wynosi 6,5 km, maksymalna szerokość 1,4 km, a maksymalna głębokość - 72,6 m. Do jeziora wpływają m.in. rzeki Weißach, Rottach, Alpbach, Söllbach, Breitenbach i Zeisselbach, a wypływa rzeka Mangfall, wpadająca 58 km dalej, w pobliżu miejscowości Rosenheim, do rzeki Inn.

Jezioro stanowi główną atrakcję i centrum popularnego regionu turystycznego, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, obliczoną głównie na gości z wyższymi niż przeciętne możliwościami finansowymi. Głównymi miejscowościami nad jeziorem są Tegernsee, Gmund am Tegernseee, Bad Wiessee i Rottach-Egern. Wzdłuż zachodniego brzegu Tegernsee biegnie droga 318, zaś wzdłuż brzegu wschodniego, od Gmund am Tegernsee - droga 307 (prowadząca dalej na południe do jeziora zaporowego Sylvensteinsee.

Tegernsee, okolice Schloss Tegernsee, widok na jezioro, fot. PL
Najważniejszym zabytkiem w rejonie jeziora Tegernsee jest dawny klasztor benedyktynów, później rezydencja Wittelsbachów (zob. niżej), znany jako Schloss Tegernsee w miejscowości Tegernsee; na oficjalnej liście zabytków Bawarii figurują też liczne inne budynki w Tegernsee i pozostałych miejscowościach nad jeziorem. Jednak o atrakcyjności regionu decydują raczej nie zabytki, lecz jego malownicze położenie w alpejskim otoczeniu oraz możliwość uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, turystyki pieszej (np. dwugodzinny spacer na Baumgartenschneid, wysoką na 1448 m n.p.m. górę na południowy wschód od Tegernsee) i rowerowej, wycieczek statkiem po jeziorze, a w zimie także narciarstwa - z Rottach-Egern najbliżej jest na Wallberg, a z Bad Wiessee do ośrodka narciarskiego Audi Skizentrum Sonnenbichl.

Tegernsee

Tegernsee, centrum, fot. PL
Licząca niecałe 4 tys. mieszkańców miejscowość Tegernsee leży na wschodnim brzegu jeziora Tegernsee, niedaleko jego południowo-wschodniego krańca, na wysokości 725 m n.p.m., 51 km na południowy wschód od Monachium, 15 km na południowy zachód od Miesbach, stolicy powiatu. Przez centrum miejscowości przepływa Alpbach, jedna z wielu rzek wpadających do jeziora Tegernsee; inna, Rottach, płynie wzdłuż granicy między miejscowościami Tegernsee i Rottach-Egern. Na południowy wschód od Tegernsee wznosi się wysoka na 1448 m góra Baumgartenschneid, popularny cel zarówno letnich, jak zimowych wycieczek (ok. 2 godzin spaceru w jedną stronę).

Tegernsee, promenada na południe od Schloss Tegernsee (w głębi z prawej, widoczne wieże kościoła św. Kwiryna), widok na jezioro, fot. PL
Historia miejscowości wiąże się z powstaniem klasztoru benedyktynów (Kloster Tegernsee), założonego w połowie VIII wieku przez mnichów z Sankt Gallen. W 1803 roku klasztor został zsekularyzowany, a cały kompleks, znany dziś jako Schloss Tegernsee, znalazł się w 1817 roku w rękach rodu Wittelsbachów, którzy przekształcili opactwo w jedną ze swych letnich rezydencji, zapoczątkowując w ten sposób najnowsze dzieje Tegernsee jako miejscowości wypoczynkowej, przyciągającej innych zamożnych rezydentów (z Niemiec i z zagranicy), a później turystów. Dzisiaj Tegernsee jest popularną destynacją turystyczną przyciągającą licznych gości, oferującą możliwość uprawiania sportów wodnych, turystyki pieszej i rowerowej, a w zimie także narciarstwa.

więcej informacji


Gmund am Tegernsee

Gmund am Tegernsee (ok. 6 tys. mieszkańców) leży na północnym krańcu jeziora, w miejscu, gdzie wypływa z niego rzeka Mangfall, nad wypływem z jeziora rzeki Mangfall, 46 km od Monachium, 10 km od Miesbach, 5 km od Tegernsee i 5 km od Bad Wiessee. Markerem oznaczony jest barokowy kościół św. Idziego (Pfarrkirche Sankt Ägidius). W Gmund am Tegernsee prowadząca z północy droga 318 skręca na południowy zachód i biegnie dalej wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, doprowadzając w pobliżu jego południowego krańca do drogi 307, biegnącej wzdłuż wschodniego brzegu.

Bad Wiessee

Bad Wiessee, widok z brzegu jeziora w stronę miejscowości Tegersneee, fot. PL
Bad Wiessee (ok. 4800 mieszkańców) leży na zachodnim brzegu Jeziora Tegernsee, 51 km od Monachium, 15 km od Miesbach, 5 km od Gmund am Tegernsee. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z pierwszej połowy XI wieku. W 1909 roku, podczas prac związanych z poszukiwaniem ropy naftowej, na głębokości prawie 700 m natrafiono na bogate źródło wód termalnych (jodowo-siarkowych), co pozwoliło przekształcić miejscowość w uzdrowisko (oficjalnie od 1922 roku). Od 1957 roku działa w Bad Wiessee kasyno (od 2005 roku znajdujące się w dzielnicy Winner). Dziś, mimo że turystyka uzdrowiskowa nie jest już tak popularna jak dawniej, Bad Wiessee w dalszym ciągu przyciąga wielu gości, a także rezydentów, którzy budują tu letnie domy lub osiedlają się po przejściu na emeryturę.

Warto przypomnieć, że właśnie Bad Wiessee było sceną tzw. nocy długich noży (noc z 29 na 30 czerwca 1934 roku) - przeprowadzonej na rozkaz Hitlera przez SS i wojsko akcji skierowanej przeciwko SA, pod pretekstem przygotowywania przez tę organizację zamachu stanu. Najważniejsi przywódcy SA, w tym Ernst Röhm, zostali aresztowani i później straceni w więzieniu Stadelheim, inni (prawdopodobnie kilkaset osób) zostali zabici na miejscu.

Rottach-Egern

Rottach-Egern (do 1951 roku Rottach), miejscowość licząca ok. 5600 mieszkańców, leży na południowo-wschodnim krańcu jeziora, 55 km od Monachium, 18 km od Miesbach, ok. 4,5 km od Tegernsee i 6 km od Bad Wiessee. Poza samym jeziorem główną atrakcją miejscowości jest wysoka na 1722 m n.p.m. góra Wallberg (na którą można wyjechać kolejką linową) - w zimie ośrodek naraciarski, w lecie miejsce popularne wśród amatorów paralotniarstwa. Głównym kościołem katolickim jest stojący bardzo blisko brzegu jeziora (i widoczny z wielu miejsc nad jeziorem) kościół św. Wawrzyńca (Sankt-Laurentius-Kirche), wzmiankowany już w 1111 roku, później parokrotnie przebudowany, m.in. w XV wieku w stlu późnogotyckim, a w XVII wieku w stylu barokowym.

Jezioro Tegernsee w sieci
Lake Tegernsee is a Zungenbecken lake in southern Germany, located in the Bavarian Alps, 50 km south of Munich. It is a centre of a popular recreation region, including, among others, the towns of Tegernsee, Rottach-Egern, Bad Wiessee, and Gmund am Tegernsee.

Inne strony

Panoramy

Jezioro Tegernsee, widok z Tegernsee w kierunku Rottach-Egern, z prawej widoczna wieża kościoła św. Wawrzyńca, fot. PL

Galeria zdjęć

Tegernsee, centrum, fot. PL
Tegernsee, centrum, fot. PL

Tegernsee, fot. PL
Tegernsee, fot. PL