Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Kasprowy Wierch / Kasprov vrch

Polska, Słowacja, Tatry(➤ mapka)(➤ mapka)
Kasprowy Wierch (nazwa słowacka: Kasprov vrch) - to wysoki na 1987 m n.p.m. szczyt w Tatrach Zachodnich, położony w głównej grani Tatr, na granicy polsko-słowackiej. Jeden z najpopularniejszych w Tatrach Polskich celów turystycznych, zarówno w sezonie letnim, jak zimą (tereny narciarskie).

KASPROWY WIERCH
(1987 m)
widok z Beskidu (2012 m) na stacje kolejki linowej i obserwatorium astronomiczne
fot. MM1
Kasprowy Wierch, jak wspomniano przed chwilą, jest jednym z najpopularniejszych w Tatrach Polskich celów wycieczek, łatwo dostępnym i znanym turystom co najmniej od połowy XIX wieku, od około 1910 roku popularnym wśród narciarzy.


Szczyt wznosi się nad trzema tatrzańskimi dolinami walnymi: Doliną Bystrej i Doliną Suchej Wody Gąsienicowej po stronie polskiej oraz Doliną Cichą po stronie słowackiej. Ze szczytu wybiegają cztery granie, z których dwie, południowo-wschodnia i zachodnia, są odcinkami głównej grani Tatr. Grań wschodnia prowadzi przez położoną tuż pod szczytem Kasprowego Wierchu Suchą Przełęcz (1950 m) w stronę Beskidu (2012 m), przełęczy Liliowe (1952 m) i masywu Świnicy (2301 m). W grani zachodniej, prowadzącej w stronę Czerwonych Wierchów (markerem oznaczony jest najbardziej na wschód położony wierzchołek Czerwonych Wierchów, wysoka na 2005 m Kopa Kondracka), sąsiednim dla Kasprowego Wierchu szczytem jest Pośredni Goryczkowy Wierch (1874 m), oddzielony od niego Goryczkową Przełęczą pod Zakosy (1816 m). Na północ wybiega oddzielająca dwie odnogi Doliny Bystrej, Dolinę Goryczkową i Dolinę Kasprową , grań prowadząca w stronę Myślenickich Turni (1352 m), gdzie znajduje się stacja pośrednia wspomnianej kolejki linowej, zaś na północny wschód - oddzielająca Dolinę Kasprową od Doliny Gąsienicowej (górnego piętra Doliny Suchej Wody Gąsienicowej) grań biegnąca poprzez Uhrocie Kasprowe w stronę Kopy Magury (1704 m) i Przełęczy między Kopami (1499 m).

Na szczycie Kasprowego Wierchu stoi obserwatorium meteorologiczne, zbudowane w 1938 roku, zaś tuż poniżej wierzchołka, na wysokości 1959 m n.p.m. - budynek mieszczący górną stację kolejki linowej (a także restaurację, bar, poczekalnię, itp.), połączony z pobliską Suchą Przełęczą spacerowym chodnikiem (widoki). Wspomniana kolejka linowa na Kasprowy Wierch (jedyna tego rodzaju w Tatrach Polskich) została zbudowana w latach 1935-1936 i otwarta 26 lutego 1936 roku. Kolejka, kursująca przez cały rok (z wyjątkiem okresów konserwacji) składa się z dwóch odcinków. Dolna stacja, oznaczona markerem znajduje się w Kuźnicach obok parkingu, do którego można z Zakopanego dojechać środkami transportu publicznego (zob. Zakopane); stacja pośrednia znajduje się na Myślenickich Turniach . Cały przejazd (4290 m długości, 936 m deniwelacji) trwa niecałe 20 minut. W latach 2006-2007 kolejka została zmodernizowana.

KASPROWY WIERCH
(1987 m)
widok na szczyt i stację kolejki z Hali Gąsienicowej
fot. PL
W sezonie letnim szczyt Kasprowego Wierchu, niezbyt wysoki i łatwo dostępny ze wszystkich stron (z wyjątkiem Doliny Kasprowej), dla ambitniejszych turystów nie stanowi, sam przez się, szczególnie interesującego celu, chociaż okolice wierzchołka słyną z rozległego panoramicznego widoku na Tatry. Punktem wyjścia od strony polskiej są Kuźnice, skąd można iść na szczyt Kasprowego Wierchu albo za znakami zielonymi przez Myślenickie Turnie, albo przez Przełęcz między Kopami i Halę Gąsienicową (markerem oznaczone jest schronisko na Hali Gąsienicowej znane jako "Murowaniec") - do Przełęczy między Kopami szlakiem niebieskim przez Boczań i Skupniów Upłaz albo szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki, z Hali Gąsienicowej na Suchą Przełęcz za znakami żółtymi. Czas przejścia każdej z tych drog wynosi ok. 2.30 godz.; droga przez Halę Gąsienicową jest nieco bardziej urozmaicona, droga przez Myślenickie Turnie nieco krótsza, ale dość męcząca i nadaje się bardziej do zejścia. Wielu turystów, by uniknąć podejścia, korzysta z kolejki linowej, zwłaszcza wtedy, gdy traktują Kasprowy Wierch nie jako cel wycieczki sam w sobie, lecz jako punkt wyjścia czy punkt pośredni dłuższej wycieczki - za znakami czerwonymi w stronę Świnicy albo w stronę Kopy Kondrackiej i dalej Czerwonych Wierchów albo Giewontu albo jako etap w drodze na Halę Gąsienicową. Od strony słowackiej można od oznaczonej kolorem czerwonym drogi w Dolinie Cichej wejść za znakami żółtymi na Suchą Przełęcz w ciągu ok. 2 godzin (nieco ponad 5 godz. z miejscowości Podbańska / Podbanské położonej u wylotu Doliny Cichej).

KASPROWY WIERCH
(1987 m)
widok na szczyt i stację kolejki z drogi na Halę Gąsienicową z Przełęczy między Kopami (1499 m)
fot. PL
W zimie kolejka jest oblegana przez narciarzy, którzy chcą dotrzeć do terenów narciarskich na północno-wschodnich i północno-zachodnich zboczach Kasprowego Wierchu. Marker oznacza dolną stację wyciągu w Dolinie Gąsienicwej, zaś marker - dolną stację wyciągu w Dolinie Goryczkowej; oba wyciagi powstały w latach 60. XX wieku. Obie trasy zjazdowe są przeznaczone dla narciarzy raczej zaawansowanych. Obie mają przedłużenia ("nartostrady") umożliwiające zjazd do Kuźnic; łączna długość tras wynosi nieco ponad 14 km.

.
KASPROWY WIERCH
górna stacja kolejki linowej
fot. MM1