Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Kleine Scheidegg
Szwajcaria, Oberland Berneński (➤ mapka)
Przełęcz w Alpach Berneńskich, położona na wysokości 2061 m n.p.m., w bezpośrednim sąsiedztwie trzech wielkich szczytów alpejskich - Eigeru (3970 m), Möncha (4107 m) i Jungfrau (4158 m), w pobliżu kilku znanych całorocznych miejscowości turystycznych, m.in. Interlaken, Grindelwaldu i Lauterbrunnen. Na przełęczy znajduje się dolna stacja słynnej kolei zębatej na przełęcz Jungfraujoch (3471 m) (➤ mapka). Doskonały punkt widokowy, w lecie dobry punkt startowy wycieczek pieszych, w zimie stacja narciarska. Dojazd z Grindelwaldu lub Lauterbrunnen wyłącznie koleją.

Północna ściana Eigeru (3970 m) widziana z Kleine Scheidegg, fot. AL
Przełęcz Kleine Scheidegg leży między szczytami Eiger i Lauberhorn (2471 m). Przez przełęcz przebiega słynna, otwarta ponad 100 lat temu, bo już w 1893 roku, początkowo czynna tylko w lecie linia kolei zębatej Wengernalpbahn, łącząca Grindelwald z Lauterbrunnen. Odcinek biegnący z Grindelwaldu ma dwie stacje pośrednie: Grindelwald Grund i Alpiglen, zaś odcinek biegnący z Lauterbrunnen - trzy: Wengwald, Wengen i Wengernalp.

Na samej przełęczy, z kolei, znajduje się dolna stacja innej, bodaj jeszcze słynniejszej kolei zębatej - Jungfraubahn, której trasa biegnie początkowo zboczami grupy Jungfrau do położonej na wysokości 2320 m, otwartej w 1898 roku stacji Eigergletscher, za którą znika we wnętrzu Eigeru i dalej Möncha, wznosząc się, przez dwie stacje pośrednie (Eigerwand i Eismeer) na wysokość 3454 m długim na ok. 7 km tunelem, kończącym się stacją na przełęczy Jungfraujoch (3471 m). Stacja, otwarta w 1912 roku, uważana za najwyżej położoną stację kolejową w Europie, jest częścią rozbudowanego ośrodka turystycznego reklamowanego jako Top of Europe, oferującego turystom hotel, restauracje, sklepy, platformy widokowe, itp. (zob. ➤ www.jungfrau.ch/de/tourismus/ausflugsziele/jungfraujoch-top-of-europe).

Mönch (4107 m) z lewej, Jungfraujoch (3471 m) i Jungfrau (4158 m) z prawej, widziane z Kleine Scheidegg, fot. AL
Dla większości turystów właśnie wycieczka na Jungfraujoch jest głównym powodem, dla którego docierają na przełęcz, traktowaną jako stacja przesiadkowa.

Warto jednak pamiętać, że w lecie Kleine Scheidegg może być dobrym punktem startowym niedługich i stosunkowo łatwych wycieczek pieszych. Około godziny zajmie np. wejście na Lauberhorn (zob. ➤ www.summitpost.org/lauberhorn/216939). Również stosunkowo łatwy, mniej więcej godzinny spacer wystarczy, by dotrzeć do wspomnianej wyżej stacji Eigergletscher. Można też (mniej więcej w godzinę) zejść do stacji Wengernalp, położonej na pięknej alpejskiej hali na wysokości 1874 m, gdzie już w 1841 roku otwarty został pierwszy hotel (wkrótce potem zniszczony w pożarze, lecz odbudowany), gdzie gościli m.in. Wagner, Mendelssohn i Czajkowski, a także Abraham Lincoln (zob. ➤ www.wengernalp.ch). Można wreszcie, choć ta trasa jest nieco dłuższa, podejść na szczyt Männlichen (2343 m), skąd widok na grupę Jungfrau jest jeszcze lepszy niż z przełęczy (w pobliże szczytu można się też dostać kolejką linową z Wengen i stamtąd, zamiast podchodzić, zejść na Kleine Scheidegg piękną, uważaną za jedną z najwspanialszych widokowo, łatwych tras w pobliżu przełęczy).

Z kolei w zimie przełęcz, położona w samym centrum terenów narciarskich w rejonie Grindelwaldu, Lauterbrunnen czy Wengen może być doskonałą bazą wypadową dla narciarzy - zob. niżej.

Kleine Scheidegg - trasy i wyciągi narciarskie

Zob. ➤ Google Maps. Kompletne informacje o trasach i systemie wyciągów w okolicach Kleine Scheidegg można znaleźć m.in. na stronach ➤ www.swissskico.com/page/JUNGFRAU_REGION, ➤ www.bergfex.com/jungfrau-maennlichen-wengen lub ➤ www.jungfrau.ch/en/tourism/ski-area/kleine-scheidegg-maennlichen.

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że w pobliżu szczytu Lauberhornu znajduje się punkt startu słynnej, jednej z najtrudniejszych technicznie (obok tras w Kitzbühel w Austrii, Val d'Isere we Francji i Cortinie d'Ampezzo we Włoszech) i najdłuższej na świecie, prowadzącej do Wengen trasy zjazdowej (o długości 4455 m i deniwelacji 1025 m), na której, podczas corocznych zawodów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, zawodnicy osiągają prędkości przekraczające 150 km/h.
  • Jeśli ktoś nie jeździ na nartach, ale lubi bardzo ambitne wyzwania, może pomyśleć o udziale w zupełnie innych zawodach rozgrywanych corocznie w pierwszej połowie września w regionie Jungfrau: o słynnym maratonie górskim - Jungfrau-Marathon, na trasie z Interlaken, przez Lauterbrunnen i Wengen, z metą na przełęczy Kleine Scheidegg; wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie ➤ www.jungfrau-marathon.ch.

Kleine Scheidegg w sieci
Kleine Scheidegg is a high mountain pass in the Swiss Alps, located at an altitude of 2,061 m above sea level in the Bernese Oberland, between the Eiger and Lauberhorn peaks. In summer, it is good starting point for hiking in the area; in summer - a popular ski resort.

Inne strony

Panoramy

Widok z Kleine Scheidegg w stronę Jungfrau (4158 m), z lewej przełęcz Jungraujoch (3471 m), z prawej biały wierzchołek Silberhornu (3695 m), fot. AL

Galeria zdjęć

Północna ściana Eigeru (3970 m), widziana z Kleine Scheidegg, fot. AL
Kleine Scheidegg, w tle z prawej północna ściana Eigeru (3970 m), fot. AL

Eiger (3970 m) i Mönch (4107 m), widziane z Kleine Scheidegg, fot. AL
Wycieczka szkolna na przełęczy Kleine Scheidegg, fot. AL

Kleine Scheidegg, widok w stronę masywu Jungfrau (4158 m), fot. AL
Kleine Scheidegg, widok w stronę masywu Jungfrau (4158 m), fot. AL

Kleine Scheidegg, w głębi Eiger (3970 m); prezentowany instrument muzyczny to słynny róg alpejski (Alphorn), fot. AL
Kleine Scheidegg, widok w stronę Grindelwaldu i szczytu Wetterhorn (3692 m), fot. AL

Kleine Scheidegg, stacja kolejowa, fot. JD
Kleine Scheidegg, stacja kolejowa, fot. JD

Kleine Scheidegg, stacja kolejowa na przełęczy, w głębi Wetterhorn (3692 m), fot. JD
Kleine Scheidegg, stacja kolejowa, w głębi północna ściana Eigeru (3970 m), fot. JD