Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Kościelec

Polska, Tatry (➤ mapka)(➤ mapka)
Wysoki na 2155 m n.p.m. szczyt położony w Tatrach Wysokich, w północnej grani Zawratowej Turni dzielącej na dwie gałęzie Dolinę Gąsienicową. Pierwsze znane wejście: Antoni Hoborski w 1845 roku.

KOŚCIELEC
(2155 m)
widok z Hali Gąsienicowej, w tle z lewej Kozi Wierch (2291 m), z prawej Świnica (2301 m)
fot. MM1
Kościelec, powszechnie uważany za jeden z najpiękniejszych szczytów tatrzańskich, wielokrotnie przedstawiany lub przywoływany w taki lub inny sposób w dziełach malarzy, kompozytorów i poetów, leży w północnej grani Zawratowej Turni (2247 m), szczytu wznoszącego się we wschodniej grani Świnicy , bezpośrednio na wschód od przełęczy Zawrat (2159 m). Szczyt wznosi się 531 metrów ponad powierzchnię Czarnego Stawu Gąsienicowego , większego z dwóch stawów leżących we wschodniej odnodze Doliny Gąsienicowej. Należy do tzw. grani Kościelców, do której zalicza się ponadto m.in. Mylną Przełęcz (2096 m), Zadni Kościelec (2162 m), oddzielony od Kościelca Kościelcową Przełęcz (2110 m), a także Przełęcz Karb (1853 m) oraz grań Małego Kościelca, z najwyższym punktem o wysokości 1866 m, oznaczonym markerem .

Ścianami Kościelca i Zadniego Kościelca, a także granią, prowadzi wiele popularnych tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Dla turystów dostępny jest wierzchołek Kościelca, na który można wejść znakowanym (kolorem czarnym) szlakiem z Przełęczy Karb (ok. 40 minut). Droga, określana niekiedy jako trudna, w rzeczywistości nie przedstawia poważniejszych trudności technicznych (nie ma na niej nawet sztucznych ułatwień, częstych na innych podobnych tatrzańskich szlakach), choć miejscami, zwłaszcza pod samym wierzchołkiem, jest eksponowana, i przy złej pogodzie (przy śliskiej skale) może być niebezpieczna. Ze szczytu rozciąga się interesujący widok na całą Dolinę Gąsienicową i jej otoczenie, w tym na odcinek Orlej Perci biegnącej granią od Zawratu do Granatów oraz na grań boczną odchodzącą ze Skrajnego Granatu na północ w stronę Żółtej Turni , oddzielającą Dolinę Gąsienicową od Doliny Pańszczycy.

Na Karb można wejść z Hali Gąsienicowej (markerem zaznaczone jest schronisko znane jako "Murowaniec") albo od strony wschodniej (najpierw za znakami niebieskimi do Czarnego Stawu, skąd, od punktu oznaczonego markerem , za znakami zielonymi na przełęcz, od "Murowańca" 1 godz.) albo od strony zachodniej, najpierw za znakami czarnymi (w punkcie odgałęzia się w prawo droga wiodąca na Suchą Przełęcz, położoną w pobliżu szczytu Kasprowego Wierchu) do Zielonego Stawu Gąsienicowego (40 minut), następnie, od punktu , za znakami niebieskimi na przełęcz (od "Murowańca" 1.10 godz.).

KOŚCIELEC
(2155 m)
widok z grani Małego Kościelca
fot. MM1


Rejon Kościelca znany jest z kilku głośnych wypadków śmiertelnych. Jednym z nich była śmierć kompozytora (ale też wybitnego podówczas taternika, pioniera narciarstwa, fotografika i publicysty) Mieczysława Karłowicza (1876-1909) w lawinie, która zeszła ze wschodnich zboczy Małego Kościelca; idąc z Hali Gąsienicowej do Czarnego Stawu Gąsienicowego można ze ścieżki zobaczyć mały obelisk ("kamień Karłowicza") upamiętniający tę tragedię. Na zachodniej ścianie Kościelca zginął (pęknięcie liny) Mieczysław Świerz (1891-1929), jeden z najbardziej znanych taterników działających w latach 20. XX wieku, a na Zadnim Kościelcu, w miejscu nie przedstawiającym trudności, choć eksponowanym, zapewne z powodu poślizgnięcia lub oderwania się stopnia, legendarny taternik i alpinista, także literat, Jan Długosz (1929-1962).

KOŚCIELEC
(2155 m)
turyści na szczycie
fot. MM2


Galeria zdjęć

KOŚCIELEC
Kościelec z lewej i Zadni Kościelec widziane od strony Przełęczy Świnickiej
fot. MM1
KOŚCIELEC
Czary Staw Gąsienicowy widziany z drogi na przełęcz Karb
fot. MM2
KOŚCIELEC
widok z drogi na szczyt na zachodnią odnogę Doliny Gąsienicowej
z prawej Przełęcz Karb i grań Małego Kościelca
fot. MM2
KOŚCIELEC
grań Małego Kościelca, widok z drogi na Kościelec powyżej przełęczy Karb
fot. MM2

KOŚCIELEC
widok z drogi na Kościelec na zachodnią odnogę Doliny Gąsienicowej
fot. MM2
KOŚCIELEC
widok z drogi na szczyt w stronę Granatów i Koziego Wierchu
fot. MM1
KOŚCIELEC
widok na szczyt Kościelca z grani Małego Kościelca, z prawej masyw Świnicy
fot. MM1
KOŚCIELEC
widok z drogi na szczyt Kościelca w stronę Przełęczy Świnickiej
fot. MM1

KOŚCIELEC
droga na szczyt
fot. MM1
KOŚCIELEC
widok z drogi na szczyt w stronę Żółtej Turni, w dole Czarny Staw Gąsienicowy
fot. MM1
KOŚCIELEC
turyści na szczycie
fot. MM1
KOŚCIELEC
widok w stronę Granatów, w dole Zmarzły Staw
fot. MM1

KOŚCIELEC
turyści w drodze na szczyt
fot. MM1
KOŚCIELEC
widok z drogi na szczyt w stronę Doliny Gąsienicowej, w glębi Giewont
fot. MM1
KOŚCIELEC
widok z drogi na szczyt
fot. MM1
KOŚCIELEC
widok z drogi na szczyt
fot. MM1

KOŚCIELEC
widok z drogi na szczyt, w dole Zmarzły Staw
fot. MM2
KOŚCIELEC
widok z drogi na szczyt
fot. MM1
KOŚCIELEC
widok z drogi na szczyt
fot. MM1
KOŚCIELEC
widok z drogi na szczyt, z lewej Granaty
fot. MM1