Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

La Tzoumaz
Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)
Mała miejscowość (ok. 300 mieszkańców) i gmina w Szwajcarii, położona w gminie Riddes w Alpach Pennińskich (Walijskich), w dystrykcie Martigny kantonu Valais / Wallis, 29 km na południowy zachód od stolicy kantonu, Sionu, 29 km na wschód od Martigny, stolicy dystryktu. Całoroczna miejscowość wypoczynkowa (uchodząca za szczególnie sprzyjającą wakacjom rodzinnym) i baza wypadowa dla turystyki górskiej, z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną; w zimie jeden z ośrodków narciarskich w słynnym szwajcarskim regionie narciarskim "4 Dolin" ("4 vallées") - pozostałe to Nendaz, Verbier, Veysonnaz i Thyon (➤ mapka).

Widok ze szczytu Mont Fort, fot. JD
La Tzoumaz (miejscowość nosząca dawniej nazwę Mayens-de-Riddes) leży na wysokości 1510 m n.p.m. na północnych zboczach Mont Savoleyres (2354 m) - tego samego, po którego południowej stronie leży Vebier. La Tzoumaz, w odróżnieniu od Verbier, nie jest snobistyczną stacją narciarską, odwiedzaną przez różnego rodzaju celebrytów z całego świata; jest miejscowością znacznie spokojniejszą i doskonale nadaje się na wakacje rodzinne. Dla dzieci jest tu specjalny wyciąg narciarski i naturalne lodowisko; dla wszystkich - basen z podgrzewaną wodą oraz najdłuższy we francuskojęzycznej Szwajcarii tor saneczkowy o długości ok. 10 km i deniwelacji 848 m. W najbliższej okolicy La Tzoumaz narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji kilkanaście traz zjazdowych o łącznej długości 28 km i różnym stopniu trudności, oraz kilkanaście różnego rodzaju wyciągów.

Z Verbier La Tzoumaz jest połączone kolejką linową, której górna stacja znajduje się w pobliżu szczytu Mont Savoleyres (wjazd z La Tzoumaz trwa 8 minut, zjazd do Vervier - 11 minut); poprzez Verbier La Tzoumaz ma połączenie z całym regionem "4 Vallées", z ponad 400 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i blisko 100 wyciągami różnego typu, w tym wyciągami umożliwiającymi wyjazd na najwyższy punkt regionu, Mont Fort, będący w zimie punktem startowym kilku tras zjazdowych (w tym legendarnie trudnej trasy przez Col des Gentianes do Tortin), a przez cały rok nadzwyczajnym punktem widokowym (zob. Mont Fort).

W lecie w rejonie La Tzoumaz można uprawiać wspinaczkę, turystykę pieszą (z ok. 100 km ścieżek biegnących wzdłuż charakterystycznych dla Valais budowanych od stuleci kanałów irygacyjnych, suonen, z których część działa do dziś) i kolarstwo górskie (Bike Park Verbier-La Tzoumaz składa się z kilku tras zjazdowych o deniwelacji ok. 700 m), ale także paralotniarstwo, wędkarstwo, itp. Dzięki bliskości dróg szybkiego ruchu (zaledwie ok. 13 km do Riddes) La Tzoumaz może być też dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolic, w szczególności odcinka doliny Rodanu między Sionem a Martigny.

Rejon La Tzoumaz jako teren narciarski - trasy i wyciągi

Zob. ➤ Google Maps. Kompletne informacje o trasach i systemie wyciągów w okolicach La Tzoumaz oraz w całym regionie "4 Dolin" można znaleźć np. na stronach ➤ www.verbier.ch/en/discover/ski, i ➤ http://www.4vallees.ch/home/ski-area?lang=en.

Interaktywna mapa regionu "4 vallées": ➤ www.infosnow.ch/~apgmontagne/?pid=45&tab=map-wi&lang=en&iframe=true&width=1000&height=600.

La Tzoumaz w sieci
La Tzoumaz (also referred to as Les Mayens des Riddes) is a small ski resort, in Switzerland, in the canton of Valais / Wallis, situated on the left bank of the Rhone, about 29 km southwest of Sion, the capital of the canton. La Tzoumaz is popular year-round tourist resort; in the winter - one of the most important ski centers belonging to the so-called "Four Valleys" ski area.

Inne strony

Galeria zdjęć

Mont Fort, zimowy widok ze szczytu, fot. JD
Mont Fort, zimowy widok ze szczytu, fot. JD

Mont Fort, zimowy widok ze szczytu, fot. JD
Mont Fort, zimowy widok ze szczytu, fot. JD

Mont Fort, zimowy widok ze szczytu, fot. JD
Mont Fort, zimowy widok ze szczytu, fot. JD