Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Le Dramont
Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)
Miejscowość w południowej Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Var, położona w gminie Saint-Raphaël, ok. 8 km na wschód od aglomeracji Fréjus-Saint-Raphaël, ok. 32 km na południowy zachód od Cannes (➤ mapka). Latarnia morska, mały port, plaże. Dojazd drogą D559, znaną na zbudowanym na początku XX wieku odcinku między Saint-Raphaël a Mandelieu-la-Napoule jako Corniche d'Or lub Corniche de l’Esterel i uchodzącą za jedną z najpiękniejszych tras samochodowych w Europie.

Cap du Dramont, widok z Agay, fot. PL
Le Dramont jest niewielką miejscowością nadmorską położoną w rejonie Masywu Esterel, niewysokiego pasma górskiego pochodzenia wulkanicznego z charakterystycznymi czerwonymi skałami, ciągnącego się od Fréjus i Saint-Raphaël do Cannnes, między Boulouris a Agay.

Wjazd do miejscowości od zachodu, od strony Saint-Raphaël i Boulouris, znajduje się w pobliżu kościoła parafialnego, Chapelle Saint-Roch. Markerem oznaczony jest niewielki port jachtowy (Port du Poussaï), markerem - stojąca na szczycie Cap du Dramont dawna latarnia morska (zbudowana w 1860 roku na fundamentach XVI-wiecznej wieży strażniczej), dziś wieża obserwacyjna, a markerem - oddalona zaledwie o paręset metrów od wybrzeża wysepka, znana jako Île d’Or, z dobrze widoczną, stylizowaną na średniowieczną, kwadratową wieżą.

Marker oznacza kamienistą plażę (znaną jako La plage du débarquement), która 15 sierpnia 1944 roku, była jednym z głównych miejsc lądowania wojsk alianckich w ramach tzw. Operation Dragoon (zob. ➤ fr.wikipedia.org/wiki/Débarquement_de_Provence). W pobliżu plaży usytuowany został pomnik upamietniający to wydarzenie, a długi odcinek drogi D559 biegnący przez Le Dramont nosi nazwę "Boulevard de la 36ème division du Texas", upamiętniającą amerykańską 36. Dywizję Piechoty stanowiącą trzon sił alianckich lądujących na plaży w Le Dramont. Dwie inne plaże, piaszczyste, leżą na wschód i północny wschód od centrum miejscowości: jedną jest Plage du Camp Long, a drugą, położoną już za znakiem wyjazdu z Le Dramont, Plage Pourrousset (położona tuż przy drodze D559), niedaleko znanego ośrodka wypoczynkowego Cap Esterel.

Le Dramont w sieci
Le Dramont is a village located in the Var department in the Provence-Alpes-Côte d'Azur region, in southeastern France, 8 km est of Saint-Raphaël and 32 km southwest of Cannes, known for its semaphore situated at the summit of the Cap Dramont, its small port (Port du Poussaï), and its beaches.

Inne strony

Galeria zdjęć

Le Dramont, główne skrzyżowanie (rondo) w miejscowości, niedaleko widocznego na zdjęciu kościoła parafialnego, fot. PL
Cap du Dramont, widok z Agay, fot. PL