Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Le Trayas
Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)
Mała miejscowość w południowej Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Var, położona w gminie Saint-Raphaël, ok. 20 km na północny wschód od aglomeracji Fréjus-Saint-Raphaël, ok. 20 km na południowy zachód od Cannes (➤ mapka). Dojazd drogą D559, znaną na zbudowanym na początku XX wieku odcinku między Saint-Raphaël a Mandelieu-la-Napoule jako Corniche d'Or lub Corniche de l’Esterel i uchodzącą za jedną z najpiękniejszych tras samochodowych w Europie.

Le Trayas, droga D559 w pobliżu Pointe du Trayas, znak wjazdu do miejscowości, fot. AL
Le Trayas - to miejscowość położona u stóp gór Esterel, między Anthéor i Théoule-sur-Mer (➤ mapka), w większości zabudowana prywatnymi domami i pensjonatami. Le Trayas jest najdalej na wschód wysuniętą miejscowością gminy Saint-Raphaël i całego departamentu Var, graniczącą z gminą Théoule-sur-Mer, należącą już do departamentu Alpy Nadmorskie (Alpes-Maritimes). Znak wjazdu do Le Trayas od południa (na zakręcie w pobliżu Pointe du Trayas oznaczony jest markerem . Granica między departamentami przebiega przez Pointe Notre Dame (markerem zaznaczony jest punkt graniczny na drodze Corniche d'Or, która w departamencie Var oznaczona jest jako D559, a w departamencie Alpy Nadmorskie - D6098). Skaliste wybrzeże Le Trayas (podobnie jak kilkukilometrowy odcinek wybrzeża na południe od Le Trayas, między Anthéor a Le Trayas) jest bardzo malownicze, z licznymi zatoczkami (calanques), w których można się kąpać, nie ma tu jednak zbyt wielu plaż (jedną z nielicznych, położonych stosunkowo niedaleko, jest Plage d'Abel Baliff) . Większa plaża (piaszczysta), oznaczona na mapce markerem , jest natomiast na północ od Le Trayas, w Miramar (miejscowości należącej już do gminy Théoule-sur-Mer), obok dużego, ładnie położonego portu jachtowego znanego jako Port de la Figueirette.

Le Trayas is a small village located in the Var department in the Provence-Alpes-Côte d'Azur region, in southeastern France, 20 km northest of Saint-Raphaël and 20 km southwest of Cannes, known for its scenic location.

Inne strony