Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Liège

Belgia, Liège (➤ mapka)(➤ mapka)
Liège - to liczące ok. 200 tys. mieszkańców miasto w Belgii, położone w Regionie Walońskim, nad Mozą, w prowincji Liège, ok. 100 km na wschód od Brukseli , niedaleko granic z Holandią i Niemcam, 35 km na południowy zachód od Maastrichtu , stolicy holenderskiej Limburgii, 50 km od Akwizgranu (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica prowincji Liège oraz główny ośrodek gospodarczy i kulturalny regionu.

Miasto leży u podnóża Ardenów, nad Mozą, w miejscu, gdzie do Mozy wpada rzeka Ourthe. Pierwsze wzmianki o Liège pochodzą z VI wieku. Na początku VIII wieku wzniesiona tu została katedra pod wzezwaniem św. Lamberta, dziś już nieistniejąca. Przez wiele stuleci miasto było siedzibą diecezji i Biskupstwa Liège, państwa wchodzącego w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Później Liège należało przez pewien czas do Francji, od 1815 roku - do królestwa Niderlandów, by wreszcie znaleźć się w granicach niepodległej Belgii jako stolica prowincji. W wieku XIX i XX Liège było jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Europie. Dziś jest ważnym belgijskim ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym, stolicą jednej z prowincji Walonii, oraz ważnym węzłem komunikacyjnym, kolejowym i drogowym.


Głównym placem Liège jest plac św. Lamberta (Place Saint-Lambert) położony w miejscu, gdzie niegdyś stała wspomniana wyżej katedra (Cathédrale Notre-Dame-et-Saint-Lambert), zburzona na przełomie XVIII i XIX wieku. Od północnej strony stoi przy placu św. Lamberta (w miejscu nieistniejących już dziś wcześniejszych budowli) pochodzący z końca XVI wieku kompleks pałacu biskupiego, z południową fasadą odnowioną w XVIII wieku, dziś pełniącego funkcję Pałacu Sprawiedliwości (Palais de Justice); neogotyckie skrzydło zachodnie (Palais Provincial ) zostało dobudowane w połowie XIX wieku. Na placu znajduje się wejście do Archéoforum, podziemnego stanowiska archeologicznego, gdzie można zobaczyć budynek z czasów rzymskich oraz pozostałości trzech kolejnych katedr istniejących w tym miejscu w przeszłości.

Na wschód od placu św. Lamberta leży Place du Marché przy którym stoi XVII-wieczny Ratusz (Hôtel de ville de Liège), zwany La Violette . Na placu stoi pomnik - Perron de Liège - dawniej symbol sprawiedliwości książąt-biskupów, dziś symbol miasta.

Do najważniejszych zabytków sakralnych Liège należą trzy kościoły (trzy z siedmiu kolegiat zbudowanych tu w X i na początku XI wieku): (1) kościół św. Pawła (Cathédrale Saint-Paul), siedziba diecezji, wielokrotnie przebudowywana w okresie od XIII do XV wieku, odrestaurowana w połowie XIX wieku, z grobem św. Lamberta we wnętrzu i godnym uwagi skarbcem, (2) ufortyfikowana kolegiata znana jako Collégiale Saint-Denis , oraz (3) kościół św. Bartłomieja (Collégiale Saint-Barthélemy), słynący z licznych cennych dzieł sztuki (w tym pochodzącej z początków XII wieku chrzcielnica, uważanej za jeden z najwybitniejszych przykładów sztuki sakralnej regionu Mozy).

Do najważniejszych muzeów w Liège należą: (1) Muzeum Sztuk Pięnych znane jako La Boverie, (2) muzeum etnologiczne (Musée de la Vie Wallonne ) mieszczące się w dawnym klasztorze, oraz (3) Musée Curtius - muzeum historyczne mieszczące się w pochodzącej z XVI i XVII wieku prywatnej rezydencji Jeana Curtiusa, bogatego przemysłowca i dostawcy amunicji dla hiszpańskiej armii (w muzeum eksponowane są zbiory pochodzące z czterech wcześniej istniejących oddzielnych muzeów (muzeum archeologicznego, muzeum broni, muzeum sztuki użytkowej i muzeum sztuki religijnej).

Dla części turystów interesujące może być dotarcie (pieszo, po 374 schodach Montagne de Bueren zaczynających się w pobliżu oznaczonego markerem miejsca na ulicy rue Hors-Château, lub okrężną drogą samochodem) do położonego w rejonie Cytadeli miejsca oznaczonego markerem , skąd rozciąga się interesujący widok na miasto.


więcej informacji w przygotowaniu