Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Livigno

Włochy, Lombardia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto i gmina licząca ok. 6,5 tys. mieszkańców, położona w prowincji Sondrio we włoskim regionie Lombardia, w Alpach Retyckich, na wysokości 1816 m n.p.m., w pobliżu granicy ze Szwajcarią. Całoroczna miejscowość turystyczna, w zimie jeden z ważniejszych włoskich ośrodków narciarskich. Strefa wolnocłowa.

LIVIGNO
Via Pedrana
fot. PL
Livigno jest główną miejscowością długiej na kilkanaście kilometrów, biegnącej mniej więcej południkowo doliny o tej samej nazwie (Val di Livigno), położonej w paśmie znanym jako Alpi di Livigno (z oznaczonym markerem najwyższym szczytem Cima Piazzi, wznoszacym się na 3439 m n.p.m.), zaliczanym do Alp Retyckich, części Alp Centralnych w obrębie Alp Wschodnich. Płynąca doliną rzeka Aqua Granda (nazwa niemiecka: Spöl) wpada do Innu, dopływu Dunaju, co oznacza, że dolina Livigno (jako jedna z dwu gmin we Włoszech) należy do zlewni Morza Czarnego, a dolina Livigno nie jest, ściśle rzecz biorąc, doliną boczną doliny Valtellina, chociaż przyjmuje się, że należy do północno-wschodniej części doliny Valtellina (Alta Valtellina). Markerem oznaczone jest położone na granicy ze Szwajcarią sztuczne jezioro Lago di Livigno, utworzone przez zbudowaną w latach 1965-1968 zaporę Diga del Punt dal Gall (stąd inna nazwa jeziora: Lago di Gallo).

Dojazd do Val di Livigno dostępny jest trzema drogami. Jedną jest droga prowadząca z doliny Poschiavo w Szwajcarii przez przejezdną tylko w lecie przełecz Forcola di Livigno . Druga droga prowadzi z Bormio przez przełęcz Passo del Foscagno (przejezdną w zimie dopiero od początku lat 50. XX wieku) i Passo Eira . Trzecia droga biegnie otwartym w latach 60. XX wieku tunelem Munt La Schera (biegnacym pod masywem o tej samej nazwie) łączącym dolinę Livigno ze szwajcarską Engadyną - markery i oznaczają odpowiednio wjazd od strony włoskiej i połączenie tunelu ze szwajcarską drogą 28.

LIVIGNO
widok z drogi SS301 prowadzącej w kierunku przełęczy Passo Eira (2208 m), na miasto i szczyty po północnej stronie doliny
od lewej: Piz Chaschauna (3007 m), Punta Casana (3070 m), Punta Tropione (2941 m), Forcola di Tropione (2784 m), Piz Saliente (3048 m), Il Motto (2716 m) i w głębi Corna Cavalli (2991 m)
fot. PL

Do połowy XX wieku dolina Livigno, odznaczająca się bardzo surowym, zimnym i suchym klimatem, dużymi opadami śniegu i zagrożeniem lawinami (ostatnia wielka lawina w 1951 roku spowodowała śmierć kilku osób i duże zniszczenia), była praktycznie przez 9 miesięcy w roku odcięta od świata. Po uruchomienu dojazdu do Livigno przez Passo del Foscagno, a zwłaszcza po budowie wspomnianego tunelu, rejon zaczął się szybko rozwijać jako rejon turystyczny, dziś znany w lecie z licznych szlaków turystyki pieszej i rowerowej, a w zimie jako jeden z największych i najważniejszych we Włoszech ośrodków narciarskich, z terenami zjazdowymi po obu stronach doliny (Carosello 300 po stronie zachodniej i Mottolino po stronie wschodniej), położonymi na wysokości 1816-2798 m i oferujących łącznie ok. 115 km tras o różnym stopniu trudności i ponad 30 wyciągów; istnieją też możliwości uprawiania narciarstwa pozatrasowego. Dodatkową atrakcją przyciągającą turystów jest status Livigno jako strefy wolnocłowej.

W samym mieście za najważniejszy zabytek uchodzi kościół parafialny Santa Maria Nascente , którego historia sięga przełomu XIII i XIV wieku; warto jednak odwiedzić też kilka innych, mniejszych kościołów, oraz małe muzea regionalne w Livigno i w Trepalle , niewielkiej miejscowości położonej w pobliżu przełęczy Eira, na wysokości 2069 m, uważanej za najwyżej położoną stale zamieszkałą miejscowość we Włoszech.

LIVIGNO
wyciągi narciarskie na zboczach Piz Lavirun (3058 m)
widok z drogi SS301 w miejscowości Teola, w kierunku północnym na szczyt Piz Saliente (3048 m)
fot. PL
LIVIGNO
widok na miasto z drogi SS301 w miejscowości Teola prowadzącej w kierunku przełęczy Passo Eira
fot. PL

Informacje dodatkowe
  • Dla cześci turystów interesująca może być informacja, że od 2010 roku w Livigno jest organizowany prestiżowy międzynarodowy turniej szachowy (Livigno Chess Open).


Galeria zdjęć

LIVIGNO
kościół parafialny Santa Maria Nascente zbudowany około 1300 roku
widok z miejscowości Teola (droga SS301)
fot. PL
LIVIGNO
widok z miejscowości Teola (droga SS301), na wjazd do miasta od strony południowej (droga Via Borch), jadąc z miejscowości Poschiavo przez przełęcz Forcola di Livigno (2315 m)
fot. PL
LIVIGNO
widok na miasto z z miejscowości Teola (droga SS301)
fot. PL
LIVIGNO
widok na miasto, w kierunku północnym z drogi SS301, prowadzącej w kierunku przełęczy Passo Eira (2208 m)
fot. PL

LIVIGNO
widok na miasto z drogi SS301, prowadzącej w kierunku przełęczy Passo Eira (2208 m)
fot. PL
LIVIGNO
widok na miasto, w kierunku północnym z drogi SS301 w miejscowości Teola, prowadzącej w kierunku przełęczy Passo Eira (2208 m)
fot. PL
LIVIGNO
widok z miejscowości Teola (droga SS301), w kierunku południowo-zachodnim, na wjazd do miasta od strony południowej (droga Via Borch), jadąc z miejscowości Poschiavo przez przełęcz Forcola di Livigno (2315 m)
fot. PL
LIVIGNO
widok na miasto z drogi SS301 w miejscowości Teola prowadzącej w kierunku przełęczy Passo Eira
fot. PL

LIVIGNO
widok na miasto z drogi SS301 w miejscowości Teola prowadzącej w kierunku przełęczy Passo Eira
fot. PL
LIVIGNO
widok z miejscowości Teola (droga SS301), na miasto i główne rondo - skrzyżowanie dróg Via Isola i Via Pontiglia z drogą Via Bondi (SS301)
fot. PL
LIVIGNO
Via Prestefan
fot. PL
LIVIGNO
widok z miejscowości Teola (droga SS301), na miasto i główne rondo - skrzyżowanie dróg Via Isola i Via Pontiglia z drogą Via Bondi (SS301)
fot. PL