Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Llavorsí
Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)
Miejscowość (ok. 350 mieszkańców) i gmina w północnej Katalonii, położona w prowincji Lleida, w powiecie (comarca) Pallars Sobirà, w Pirenejach, na wysokości 811 m n.p.m., nad rzeką Noguera Pallaresa, 143 km na północny wschód od Lleidy i 14,5 km na północny wschód od miejscowości Sort, stolicy Pallars Sobirà (➤ mapka). Ośrodek sportów wodnych, także dobra baza wypadowa dla osób uprawiających wspinaczkę, turystykę pieszą lub rowerową. Dojazd drogą C-13.

Llavorsí, fot. AL
Llavorsí leży w rejonie, gdzie zbiegają się trzy pirenejskie doliny: Val d'Aneu, Vall de Cardós i Vall Ferrera, na prawym brzegu rzeki Noguera Pallaresa, w miejscu, gdzie do Noguery wpada jej lewy dopływ, Noguera de Cardós, do którego z kolei kilka kilometrów na północny wschód od Llavorsí wpada Noguera de Vallferrera. W Llavorsí Noguera Pallaresa, płynąca wyżej z północnego zachodu na południowy wschód, zmienia kierunek, skręcając na południowy zachód, w kierunku Rialp i Sort. Liczący ok. 14 km odcinek górskiej rzeki między Llavorsí a Rialp, płynącej stosunkowo wąską doliną, jest jednym z najpopularniejszych w Katalonii miejscem, gdzie uprawia się rafting (drugim takim odcinkiem jest liczący ok. 35 km odcinek między Sort a Congost de Collegats, na południowy zachód od Sort).

Noguera Pallaresa w Llavorsí, fot. AL
Llavorsí może też być dobrą bazą wypadową dla osób uprawiających turystykę pieszą lub rowerową (24 km na północny zachód od Llavorsí leży miejscowość Espot, stanowiąca wschodnie wejście do parku krajobrazowego znanego jako Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici); miejscowe biura turystyczne organizują też wyprawy wspinaczkowe. W samym Llavorsí warto zwrócić uwagę na zachowany tradycyjny układ urbanistyczny i tradycyjną zabudowę wąskich, stromych, brukowanych uliczek; dla części turystów atrakcyjne mogą też być odbywające się tu festyny ludowe i inne imprezy. Miasto dysponuje wystarczającą infrastrukturą noclegową i gastronomiczną; na obrzeżach miasta usytuowane są dwa kampingi.

Llavorsí w sieci
Llavorsí is a village (with a population of about 350), located in the comarca Pallars Sobirà in the province of Lleida, Catalonia, Spain, at an altitude of 811 m above sea level.

Inne strony

Galeria zdjęć

Llavorsí, fot. AL
Noguera Pallaresa w Llavorsí, fot. AL

Noguera Pallaresa w pobliżu Llavorsí, fot. PL
Noguera Pallaresa w Llavorsí, fot. PL