Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Malaga / Málaga

Hiszpania, Andaluzja, Costa del Sol (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ok. 570 tys. mieszkańców) na południu Hiszpanii, w Andaluzji, położone nad Morzem Śródziemnym, 534 km na południe od Madrytu, 128 km na południowy wschód od Sewilli , stolicy Andaluzji (➤ mapka)(➤ mapka). Ważny port pasażerski i handlowy. Malaga jest stolicą prowincji o tej samej nazwie i ważnym ośrodkiem finansowym i gospodarczym południowej Hiszpanii. Uważane jest też za główne miasto odcinka hiszpańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego znanego jako Costa del Sol. Malaga, miasto z bardzo długą historią, z interesującymi zabytkami i infrastrukturą kulturalną, znana też jako miasto rodzinne Pabla Picasso, jest dziś jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Hiszpanii, odwiedzaną przez kilka milionów gości rocznie. Najlepszy dojazd do Malagi - od przebiegającej w pobliżu autostrady A7.

MALAGA
katedra, stalle
fot. ALW
Malaga uchodzi za jedno z najstarszych miast na świecie, jako że została założona przez Fenicjan około 770 roku p.n.e. Później, od VI wieku p.n.e., pozostawała w strefie wpływów Kartaginy, by w końcu III wieku p.n.e. znaleźć się w rękach Rzymian, najpierw Republiki, następnie Cesarstwa Rzymskiego. Po upadku Cesarstwa miasto znalazło się najpierw pod kontrolą Wizygotów, później - Bizancjum. Już w najwcześniejszych okresach swej historii Malaga była ważnym portem i ośrodkiem handlowym. Znaczenie miasta jeszcze wzrosło po zajęciu go przez Arabów, którzy panowali tu przez prawie 800 lat: początkowo Malaga podlegała kalifatowi Kordoby, później przez pewien czas była stolicą niezależnej taify, by w końcu stać się najważniejszym portem emiratu Grenady. Wojska "królów katolickich" Hiszpanii, Ferdynandowi II Aragońskiemu i Izabeli I Kastylijskiej, zajęły Malagę po długim i krwawym oblężeniu w 1487 roku, zaledwie pięć lat wcześniej, niż zdobyta została Grenada, ostatni punkt muzułmańskiego oporu na Półwyspie Iberyjskim.

MALAGA
pomnik Picassa
fot. ALW
W czasach nowożytnych, w każdym razie poczynając od XVII wieku, Malaga nie odgrywała tak ważnej roli, jak dawniej, do czego przyczyniło się m.in. wypędzenie morysków na początku tego stulecia, a później powtarzające się epidemie i katastrofy żywiołowe. Lepszy okres przyszedł w wieku XIX, gdy Malaga stała się jednym z najbardziej zindustrializowanych miast w Hiszpanii. Później jednak miasto znowu podupadło, do czego w drugiej połowie XIX wieku przyczyniła się m.in. plaga filoksery, która zniszczyła winnice całego regionu, zaś w XX wieku - hiszpańska wojna domowa lat 1936-1939.

Okres prosperity przyszedł - dla całego odcinka wybrzeża Morza Śródziemnego znanego jako Costa del Sol - dopiero w drugiej połowie XX wieku, dzięki gwałtownemu rozwojowi turystyki. Dziś Malaga, częściowo dzięki korzystnemu położeniu w centrum Costa del Sol i walorom klimatu, częściowo dzięki zachowanym zabytkom architektury ze wszystkich okresów historycznych (poczynając od fenickich, poprzez rzymskie i arabskie do chrześcijańskich), częściowo wreszcie jako miasto rodzinne Pabla Picasso - jest jednym z głównych celów turystycznych w Andaluzji i w całej Hiszpanii, przyciągającym rocznie miliony odwiedzających.


Malaga leży u stóp niewysokiego pasma górskiego Montes de Málaga, nad rzeką Rio Guadalmedina . Za najważniejsze atrakcje Malagi (poza plażami i wszystkim, co jest związane z morzem) uchodzą zachowane fragmenty dawnych murów miejskich (fenickich, rzymskich i późniejszych), pozostałości budowli rzymskich i arabskich, obiekty sakralne wzniesione po przejęciu Malagi przez chrześcijańskich władców Hiszpanii (w tym katedra - Catedral de la Encarnación), a także muzea, w tym dwa muzea związane z osobą i twórczością urodzonego w Maladze Pabla Picassa. Większość zabytków, w każdym razie wszystkie wymienione wyżej, znajduje się na lewym brzegu Rio Guadalmedina, na północ od portu , położonego w pobliżu ujścia rzeki do Morza Śródziemnego.

Najstarszymi zabytkami z czasów starożytnych są w Maladze pozostałości fenickich murów obronnych z VII wieku p.n.e., odkryte podczas budowy Muzeum Picassa (zob. niżej) przy Calle San Agustín (można je zobaczyć w podziemiach muzeum).

MALAGA
fragment dawnych murów miejskich
fot. ALW
Najważniejszym zabytkiem z czasów rzymskich jest oznaczony markerem amfiteatr, pochodzący z I wieku p.n.e., odkryty dopiero w 1951 roku. Na wschód od amfiteatru, na niewysokim wzgórzu, stoi duża arabska twierdza, Alcazaba , zbudowana zapewne w VIII wieku w miejscu, gdzie wcześniej znajdowało się miasto kartagińskie, a następnie rzymskie, rozbudowana później w okresie, gdy Malaga była stolicą niezależnej taify i kolejny raz przebudowana i rozbudowana za panowania dynastii Nasrydów.

W jednym z budynków twierdzy w 1949 roku otwarto jedno z najważniejszych muzeów Malagi, Museo Arqueológico Provincial de Málaga - muzeum archeologiczne z bogatymi zbiorami eksponatów z czasów fenickich, rzymskich i arabskich.

MALAGA
Calle Marqués de Larios
fot. ALW
W 1973 roku muzeum to zostało formalnie połączone z muzeum sztuk pięknych, Museo Provincial de Bellas Artes (z dziełami m.in. takich artystów, jak Murillo, Alonso Cano, Ribera, Velázquez, Goya, Pedro de Mena czy Zurbarán). Siedzibą powstałej w ten sposób instytucji, znanej jako Museo de Málaga, jest obecnie Palacio de la Aduana .

Markerem oznaczone jest wzgórze położone na północny wschód od Alcazaby, gdzie stał niegdyś inny arabski zamek, Castillo de Giblarfaro, zbudowany w XIV wieku, połączony z Alcazabą pasażem chronionym przez parę równoległych szańców. Z oryginalnego Castillo de Giblarfaro zachowało się niewiele, natomiast z okolic stojącego dziś na wzgórzu paradoru, Parador de Málaga, otoczonego ogrodami, rozciąga się interesujący rozległy widok.

MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
fragment elewacji fasady
fot. ALW
Z czasów chrześcijańskich jednym z najważniejszych zabytków jest stojąca przy głównej ulicy handlowej miasta, Calle Molina Lario , renesansowa katedra - Catedral de la Encarnación , budowana od XVI do XVIII wieku. Zaczął ją wznosić w 1528 roku wybitny ówczesny architekt i rzeźbiarz Diego de Siloé; budowa jednak trwała długo i była kilkakrotnie przerywana (m.in. z powodu trzęsienia ziemi w 1680 roku). Prace wznowiono w XVIII wieku, ale ostatecznie w 1765 roku z uwagi na brak funduszy zrezygnowano z ukończenia drugiej, południowej wieży. Zdjęcie obok przedstawia fragment elewacji fasady.

We wnętrzu warto wrócić szczególną uwagę na rzeźbione stalle z XVII wieku autorstwa Pedra le Mena (jego autorstwa jest też kilkadziesiąt rzeźb) oraz na Pietę Alonsa Cano; warto zobaczyć też dzieła eksponowane w skarbcu.

Poza katedrą warto zobaczyć sąsiadujący z nią kościół Sagrario (Iglesia de Santa María del Sagrario ), w stylu gotyku izebelińskiego, z platereskowym złoconym retabulum, kościół klasztoru św. Augustyna (Iglesia del Convento de San Agustín ) z XVI wieku, kościół św. Jakuba (Iglesia de Santiago Apóstol , w hybrydowym stylu łączącym gotyk i styl mudejar, a także jeden z najważniejszych kościołów Malagi, znany jako Basílica y Real Santuario de Santa María de la Victoria , zbudowany w końcu XVII wieku, poświęcony patronce miasta i diecezji, w 2007 roku podniesiony przez papieża Benedykta XVI do godności bazyliki mniejszej.

MALAGA
Fundación Picasso Museo Casa Natal
fot. ALW
Markerem oznaczone jest jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów Malagi, muzeum Pabla Picassa (Museo Picasso Málaga), mieszczące się w XVI-wiecznym pałacu hrabiów Buenavista (Palacio de los Condes de Buenavista), przy Calle San Agustín 8, ze stałą ekspozycją ponad 200 prac (podarowanych przez synową i wnuka artysty) i wystawami czasowymi.

Markerem jest oznaczony widoczny na zdjęciu obok dom rodzinny Picassa (Museo Casa Natal de Picasso), przy Plaza de la Merced , jednym z głównych placów Malagi, na którym często odbywają się różnego rodzaju imprezy. W budynku organizowane są wystawy czasowe, jest też siedzibą zarządu Fundación Picasso (zob. ➤ fundacionpicasso.malaga.eu).

Poza muzeami wymienionymi wyżej warto, będąc w Maladze, odwiedzić jeszcze dwa inne: Museo Carmen Thyssen Málaga przy Calle Compañía 10 (zob. ➤ www.carmenthyssenmalaga.org) oraz muzeum sztuki nowoczesnej, Centro de Arte Contemporáneo przy Calle Alemania s/n, w pobliżu portu.


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że od kilku stuleci corocznie obchodzone są w Maladze uroczystości Wielkiego Tygodnia (Semana Santa), z odbywającymi się codziennie od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Niedzieli procesjami, podczas których noszone są ogromne, ważące niekiedy kilkaset kilogramów platformy-ołtarze (tronos), upamiętniające wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Obchody te mają oczywiście przede wszystkim charakter religijny, jednak ich niezwykła widowiskowość sprawia, że stanowią atrakcję przyciągającą zawsze rzesze turystów.
  • Wielu turystów przyjeżdża do Malagi specjalnie w sierpniu, gdy odbywa się Feria de Málaga, festiwal folklorystyczny (flamenco, korridy na arenie La Malagueta , itp.); inni odwiedzają Malagę w kwietniu, gdy odbywa się tu festiwal filmowy znany jako Festival de Málaga Cine Español, uważany za najważniejszy na świecie festiwal oświęcony kinematografii hiszpańskiej.


Galeria zdjęć

MALAGA
fragment elewacji fasady katedry
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
Pieta Alonsa Cano
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW
MALAGA
pozostałości teatru rzymskiego
fot. ALW

MALAGA
fot. ALW
MALAGA
fragment elewacji fasady katedry
fot. ALW
MALAGA
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW

MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW
MALAGA
fragment dawnych murów miejskich
fot. ALW
MALAGA
fragment elewacji fasady katedry
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW

MALAGA
pałac biskupi
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW
MALAGA
Plaza de la Merced
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW

MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW
MALAGA
fot. ALW
MALAGA
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW

MALAGA
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW
MALAGA
Museo Casa Natal de Picasso
Plaza de la Merced
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW

MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW
MALAGA
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW
MALAGA
fot. ALW

MALAGA
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW
MALAGA
Calle Alcazabilla
fot. ALW
MALAGA
katedra (Catedral de la Encarnación)
wnętrze
fot. ALW