Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Mandelieu-la-Napoule
Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 23 tys. mieszkańców) w południowej Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie (Alpes-Maritimes), ok. 31 km na północny wschód od aglomeracji Fréjus-Saint-Raphaël, 2 km na północ od Théoule-sur-Mer, ok. 9 km na zachód od Cannes Znana, malowniczo położona miejscowość wypoczynkowa, z trzema portami jachtowymi i kilkoma piaszczystymi plażami. Dojazd drogą D559, znaną na zbudowanym na początku XX wieku odcinku między Saint-Raphaël a Mandelieu-la-Napoule jako Corniche d'Or lub Corniche de l’Esterel i uchodzącą za jedną z najpiękniejszych tras samochodowych w Europie. Markerem oznaczone jest lotnisko (Aéroport de Cannes-Mandelieu) (➤ mapka).

Mandelieu-la Napoule, plaże na północny wschód od ujścia rzeki Siagne, fot. PL
Mandelieu-la-Napoule - to miejscowość i gmina położona na wschód od gór Esterel, nad Zatoką Napoule (Golfe de la Napoule), między Théoule-sur-Mer i Cannes. Charakterystycznym elementem panoramy miasta jest wysoki na 131 metrów stożek wulkaniczny San Peyre położony w pobliżu ujścia rzeki Siagne. Dwa główne porty to położony przy ujściu rzeki Port de Mandelieu-la-Napoule (z prawie tysiącem miejsc do cumowania jachtów) oraz Port de la Rague (ponad 500 miejsc), położony przy granicy z gminą Theoule-su-Mer; ponad 1700 miejsc do cumowania jest też w marinie na rzece Siagne. Główne plaże Mandelieu-la-Napoule - to zespół trzech plaż Plage des Dauphins-Plage du Sable d'Or-Plage Robinson na północny wschód od ujścia rzeki i budynku kasyna (Hotel Pullman Cannes Mandelieu Royal Casino), Plage du Château (tuż obok głównego portu), mała Plage de la Raguette oraz Plage de la Rague, na północ od Port de la Rague.

Głównym zabytkiem Mandelieu-la-Napoule jest Château de la Napoule, dawna, wzniesiona w XIV wieku forteca hrabiów Villeneuve zbudowana na starożytnych fundamentach. Zniszczona prawie całkowicie podczas Rewolucji Francuskiej, została odbudowana, według własnego projektu, przez amerykańskiego malarza i rzeźbiarza Henry'ego Clewsa (1876–1937), syna bogatego nowojorskiego finansisty, Henry'ego Clewsa (1834-1923). Henry Clews Jr. mieszkał tu z żoną, Marie Clews (1880-1959), która była z zawodu architektem, od 1919 roku; oboje są pochowani w podziemiach zamku w zaprojektowanych i wykonanych przez artystę grobowcach. Zamek, wraz z pięknymi ogrodami, jest dziś udostępniony publiczności. Zwiedzając Château de la Napoule warto pamiętać o stojącym tuż obok, przy rue de la Plage, XIV-wiecznym kościele Notre-Dame-de-l'Assomption (zob. ➤ www.chateau-lanapoule.com i ➤ fr.wikipedia.org/wiki/Château_de_la_Napoule).

Mandelieu-la Napoule, Château de la Napoule, widok z z okolic Pointe de l'Esquillon w gminie Théoule-sur-Mer, fot. PL
Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Mandelieu leży w rejonie znanym z uprawy mimozy i że od 1931 roku organizowany jest tu w lutym trwający ponad tydzień festiwal znany jako La Fête du Mimosa de Mandelieu-La Napoule, przyciągający każdego roku kilkadziesiąt tysięcy turystów; zob. ➤ www.ot-mandelieu.fr/mimosa-mandelieu/mimosa-mandelieu.php.

Mandelieu-la-Napoule w sieci
Mandelieu-la-Napoule is a commune (with about 23,000 inhabitants), located in the Alpes-Maritimes department in the Provence-Alpes-Côte d'Azur region, in southeastern France, 31 km northest of Saint-Raphaël and 9 km west of Cannes, known for its scenic location, its two marinas and its beaches, as well for a castle of the 14th century known as the Château de la Napoule, renovated in the 20th century by an Americain painter and sculptor Henry Clews.

Inne strony

Galeria zdjęć

Mandelieu-la-Napoule, plaże na północny wschód od ujścia rzeki Siagne, fot. PL
Mandelieu-la-Napoule, widok z drogi D0698 w pobliżu Port de la Rague w stronę Pointe de l'Aiguille, fot. AL

Mandelieu-la-Napoule, droga D0698, widok w stronę San Peyre, fot. AL
Mandelieu-la-Napoule, Mandelieu-la-Napoule, widok z drogi D6098 na kąpieliska w pobliżu Port de la Rague, fot. AL fot. AL

Mandelieu-la-Napoule, Avenue Henry Clews, fot. AL
Mandelieu-la-Napoule, plaże na północny wschód od ujścia rzeki Siagne, fot. AL

Mandelieu-la-Napoule, plaże na północny wschód od ujścia rzeki Siagne, widok w kierunku centrum miasta, z lewej fragment budynku kasyna, fot. PL
Mandelieu-la-Napoule, widok w stronę Pointe d'Aiguille, fot. AL

Mandelieu-la-Napoule, widok z drogi D6098 na kąpieliska w pobliżu Port de la Rrague, fot. PL
Mandelieu-la-Napoule, widok z drogi D6098 na kąpieliska w pobliżu Port de la Rague, fot. PL