Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Miesbach
Niemcy, Bawaria (➤ mapka)
Miasto (ponad 11 tys. mieszkańców) w Bawarii, położone 46 km na południowy wschód od Monachium, 29 km na zachód od Rosenheim i 22 km na wschód od Bad Tölz (➤ mapka). Stolica powiatu (Landkreis), na terenie którego leżą m.in. jeziora Tegernsee, Schliersee i Spitzingsee.

Miesbach leży na północnym skraju Alp Bawarskich, nad rzeką Schlierach, na wysokości od 687-924 m n.p.m. Pierwsze wzmianki o Miesbach pochodzą z początków XII wieku. W pierwszej połowie XVII wieku miejscowość znalazła się w rękach rodu Hohenwaldecków, później przeszłą w ręce Wittelsbachów. W XVII i XVIII wieku Miesbach przeżywało okres rozwkwitu, częściowo związany z ruchem pielgrzymkowym, częściowo z rozwojem rzemiosła. W XIX wieku miejscowość stała się kolebką i do dziś jest centrum ruchu pielęgnującego tradycje bawarskich strojów ludowych ("Miesbacher Tracht").

Najbardziej interesująca, historyczna część miejscowości leży na wschodnim brzegu rzeki Schlierach, w rejonie placów Stadtplatz,Marienplatz i Marktplatz i ulicy Ledererstraße. Głównym budynkiem sakralnym Miesbach jest katolicki kościół Wzniebowzięcia NMP, Pfarrkirche Mariä Himmelfahrt (dawny kościoł pielgrzymkowy), po wielkim pożarze w 1783 roku, który zniszczył niemal całe centrum miasta, odbudowany w stylu wczesnego klasycyzmu przez Johanna Baumgartnera.

Okolice

Powiat (Landkreis) Miesbach leży na średniej wysokości 697 m n.p.m., pokrywając powierzchnię ok. 863,5 km2, w znacznej części w Alpach Bawarskich. Na terenie powiatu leżą m.in. jeziora Tegernsee, Schliersee i Spitzingsee. Największe z nich, Tegernsee, stanowi centrum popularnego regionu turystycznego, którego głównymi miejscowościami są Tegernsee, Gmund am Tegernsee, Bad Wiesseee (uzdrowisko z jodowo-siarkowymi wodami termalnmi) i Rottach-Egern; główne atrakcje okolic jeziora Tegernsee - to możliwość uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, turystyki pieszej i rowerowej, wycieczek statkiem po jeziorze, a w zimie także narciarstwa (na górze Wallberg w pobliżu Rotach-Egern i w ośrodku Audi Skizentrum Sonnenbichl w Bad Wiessee). Okolice Jeziora Schliersee są również popularnym rejonem turystycznym. (sporty wodne, wycieczki statkiem, turystyka piesza i rowerowa); na jego północnym krańcu leży uzdrowisko Schliersee, z kilkoma interesującymi zabytkami i muzeami regionalnymi. W okolicy położonego ok. 5 km na południe górskiego Jeziora Spitzingsee (1084 m n.p.m.) także można uprawiać w lecie turystykę pieszą i rowerową, a w zimie - sporty zimowe (popularne tereny narciarskie - Skigebiet Spitzingsee-Tegernsee leżą na zachód i na wschód od jeziora). Markerem oznaczona jest inna popularna całoroczna miejscowość turystyczna, Bayrischzell.

Mapki terenów narciarskich w powiecie Miesbach można znaleźć na stronach: ➤ Google Maps, najbliższe okolice Tegernsee, ➤ Google Maps, Skigebiet Spitzingsee-Tegernsee i ➤ Google Maps, Bayrischzell.

Miesbach w sieci
Miesbach is a town in Bavaria, Germany, located 46 km southeast of Munich. It is the capital of the Miesbach district, covering, among others, the recreation areas around Lake Tegernsee, Lake Schliersee, and Lake Spitzingsee.

Inne strony