Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Monako
Monaco, Principauté de Monaco. Polska nazwa oficjalna: Księstwo Monako.

Od 1911 roku Monako jest monarchią konstytucyjną, od 1993 roku członkiem ONZ, od 2004 roku członkiem Rady Europy. Ma szczególne stosunki z Francją, która m.in. jest zobowiązana do obrony suwerenności Monako. Księstwo nie jest członkiem UE i formalnie nie jest członkiem układu z Schengen, ale granica z Francją (która jest jedynym państwem, z którym Monako ma granicę lądową) jest otwarta.

Monako jest drugim, po Watykanie, najmniejszym pod względem powierzchni państwem na świecie (2,02 km2). Liczba ludności wynosi ok 35 tys., z czego większość stanowią obcokrajowcy. Językiem urzędowym jest francuski. Jednostką monetarną jest euro. Domena internetowa - .mc. Kod samochodowy - MC. Kod telefoniczny +377.

Monako jest państwem-miastem, w którym wyróżnia się cztery dzielnice: Monaco-Ville, La Condamine, Monte-Carlo i Fontvieille. Pierwsze trzy dzielnice odpowiadają trzem gminom istniejącym w 1911 roku, gdy Monako przyjmowało swą pierwszą konstytucję; czwarta dzielnica, Fontvieille, powstała później, w II połowie XX wieku, na terenach odebranych morzu. Dzielnica La Condamine składa się z osiedli La Condamine, Moneghetti i Jardin Exotique oraz sektora Ravin de Sainte-Dévote, a dzielnica Monte-Carlo - z osiedli Monte Carlo, Larvotto i La Rousse. Wszystkie atrakcje turystyczne Monako omówione są w witrynie a41.pl na jednej stronie: Monaco.

Inne strony