Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Monte-Moro-Pass / Passo del Monte Moro
Szwajcaria, Wallis / Valais, Włochy, Piemont(➤ mapka)(➤ mapka)
Monte Moro Pass (German: Monte-Moro-Pass, Italian: Passo del Monte Moro) is an Alpine pass located in the Pennine Alps, at an altitude of 2,853 m above sea level, on the border between Switzerland and Italy.


Monte-Moro-Pass / Passo del Monte Moro - to położona na wysokości 2853 m n.p.m. przełęcz w Alpach Pennińskich (Walijskich), na granicy Szwajcarii i Włoch.

Przełęcz leży w głównej grani Alp, między szczytami Monte Moro (2985 m) i Joderhorn (3036 m). Łączy szwajcarską dolinę Saastal (markerem oznaczona jest położona najbliżej przełęczy miejscowość Saas-Almagell) z włoską doliną Valle Anzasca (markerem oznaczona jest Staffa, główna miejscowość gminy Macugnaga, zajmoującej górne partie tej ostatniej doliny). Przełęcz była znana już w Starożytności. Nigdy nie stała się wielkim szlakiem transalpejskim, ale poczynając od XIII wieku była głównym ważnym etapem trasy, którą populacja Walserów migrowała z doliny Saastal na południową stronę Alp, na wschód i na południe od masywu Monte Rosa.

Przełęcz jest uważana za wschodnią granicę masywu (grupy) Monte Rosa w szerokim sensie tego terminu (zob. Monte Rosa). Słynie z widoku na słynną gigantyczną wschodnią ścianę Monte Rosy, największą w Alpach. Tuż poniżej przełęczy stoi położone na wysokości 2796 m n.p.m schronisko Rifugio Gaspare Oberto (Città di Malnate) , a w pobliżu figura Madonna delle nevi.

Droga na przełęcz z Saas-Almagell prowadzi na południe wzdłuż zbiornika retencyjnego Mattmark ; punktem wyjścia drogi od strony włoskiej jest Staffa, skąd można też dostać się w pobliże przełęczy kolejką linową, która w zimie jest jednym z najważniejszych elementów infrastruktury ośrodka narciarskiego Macugnaga.

Przełęcz znajduje się na trasie słynnego szlaku trekkingowego Tour Monte Rosa i jest piątym co do wysokości punktem szlaku - po przełęczach Theodulpass (3295 m), Colle Superiore delle Cime Bianche (2982 m) i Col d'Olen (2881 m).

Monte Moro Pass (German: Monte-Moro-Pass, Italian: Passo del Monte Moro) is an Alpine pass located in the Pennine Alps, at an altitude of 2,853 m above sea level, on the border between Switzerland and Italy.


Inne strony