Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Monte Rosa
Szwajcaria, Wallis / Valais, Włochy, Dolina Aosty, Piemont (➤ mapka)(➤ mapka)
The Monte Rosa is the second highest mountain in the Alps and the highest mountain of Switzerland, with its main summit, named Dufourspitze, culminating at 4,634 m above sea level. The massif is located in the eastern part of the Pennine Alps, on the border between Switzerland (Valais) and Italy (Piedmont and Aosta Valley).


Monte Rosa - to potężny masyw górski we wschodniej części Alp Pennińskich (Walijskich), położony na granicy Szwajcarii (kanton Wallis / Valais) i Włoch (Dolina Aosty i Piemont). Najwyższy szczyt masywu, Dufourspitze, wznoszący się na wysokość 4634 m n.p.m., jest drugim pod względem wysokości szczytem Alp i najwyższym szczytem Szwajcarii. Pierwsze wejście: 1 sierpnia 1855 roku (John Birckbeck, Charles Hudson, Edward Stephenson, James Symth i Christopher Smyth oraz przewodnicy - Matthäus Zumtaugwald, Johannes Zumtaugwald i Ulrich Lauener).

MONTE ROSA
widok ze szczytu Monte Brè (925 m)
fot. PL
Sformułowanie "masyw Monte Rosa" albo "grupa Monte Rosa" rozumiane jest w literaturze w sensie szerszym lub węższym. W szerszym sensie przez "masyw Monte Rosa" rozumie się dużą grupę górską obejmującą ponad 20 czterotysięczników, zajmującą wschodnią część Alp Pennińskich, od położonej między Matterhornem a masywem Breithornu przełęczy Theodulpass na zachodzie do przełęczy Monte-Moro-Pass / Passo del Monte Moro na wschodzie. Tak rozumiana grupa Monte Rosa obejmuje kilkanaście szczytów położonych na granicy szwajcarsko-włoskiej, oraz kilka szczytów położonych w graniach bocznych, po obu stronach granicy. Na granicy szwajcarsko-włoskiej leżą m.in. (od zachodu): Breithorn (najwyższy z pięciu wierzchołków tej góry, wznoszący się na wysokość 4165 m, oznaczony jest markerem ), Pollux (4091 m), Castor (4221 m), zachodni (4481 m) i wschodni (4527 m) wierzchołek masywu Lyskamm, Ludwigshöhe (4342 m), Parrotspitze (4436 m), cztery wierzchołki masywu Monte Rosa w węższym sensie tego terminu, tzn. Signalkuppe / Punta Gnifetti (4554 m), Zumsteinspitze (4563 m), Dufourspitze (4634 m) i Nordend (4609 m), wreszcie Jägerhorn (3970 m), Cima di Jazzi (3803 m), Schwarzberghorn (3609 m) i Monte Moro (2985 m). Do grupy (masywu) Monte Rosa w szerszym sensie tego terminu zalicza się też odchodzące od głównej grani Alp granie boczne, w tym zwłaszcza (po stronie włoskiej) grań znaną jako Cresta Indren / Indengrat, biegnącą od Ludwigshöhe w kierunku południowym (wzdłuż granicy włoskich regionów Dolina Aosty i Piemont), ze szczytami Balmenhorn 4176 (4176 m), Piramide Vincent (4215 m), Punta Giordani (4046 m) i Punta Indren 3260 m), zaś po stronie szwajcarskiej Findelngrat ze szczytem Stockhorn (3352 m).

Po stronie szwajcarskiej miejscowością położoną najbliżej centralnej grupy masywu Monte Rosa jest Zermatt w dolinie Mattertal, zaś po stronie włoskiej - miejscowość Gressoney-La-Trinité w dolinie bocznej Doliny Aosty, Valle del Lys, Alagna Valsesia w prowincji Vercelli w Piemoncie, oraz Macugnaga w prowincji Cusio Ossola, także w Piemoncie.

MONTE ROSA
widok z Gornergrat: z lewej masyw Monte Rosa (4634 m), z prawej Lyskamm (4527 m)
fot. PL
W węższym sensie pod nazwą "masyw Monte Rosa" rozumie się centralną grupę czterech najwyższych szczytów całego masywu w sensie użytym wyżej, tzn. ułożone mniej więcej południkowo szczyty (od południa): Signalkuppe / Punta Gnifetti (4554 m), Zumsteinspitze / Punta Zumstein (4563 m), Dufourspitze (4634 m) i Nordend (4609 m). Nazwa najwyższego z nich (w wersji francuskiej: Pointe Dufour) pochodzi od nazwiska szwajcarskiego generała, inżyniera i kartografa Guillaume'a Henri Dufoura (1787-1975), który m.in. sporządził mapę topograficzną Szwajcarii, a także był, wraz m.in. z Henri Dunantem, współzałożycielem Czerwonego Krzyża i pierwszym przewodniczącym tej organizacji. Również nazwa "Zumsteinspitze" i "Punta Gnifetti" pochodzą od nazwisk: "Zumsteinspitze" od nazwiska Josepha Zumsteina, członka zespołu, który jako pierwszy wszedł na tę górę 1 sierpnia 1820 roku (w przekonaniu, że osiąga najwyższy wierzchołek masywu), zaś "Punta Gnifetti" od nazwiska księdza z Alagna Valsesia, Giovanniego Gnifetti, który (z przewodnikami) wszedł na ten wierzchołek 9 sierpnia 1842 roku. Od jego nazwiska pochodzi też nazwa przełęczy (Colle Ginfetti) położonej na wysokości 4450 m n.p.m. między Zumsteinspitze i Punta Gnifetti, a także oznaczonego markerem schroniska Capanna Giovanni Gnifetti (3647 m). Nieco poniżej schroniska Gnifetti stoi Rifugio Città di Mantova (3498 m), a na samym szczycie Punta Gnifetti - położone najwyżej w Europie schronisko Capanna Margherita, otwarte przez królową Małgorzatę w 1893 roku.

Po szwajcarskiej stronie grani spod masywu Monte Rosa spływają wielkie lodowce: Gornergletscher i Grenzgletscher . Wschodnia, wychodząca na włoską stronę ściana masywu, o wysokości 2470 metrów, jest najwyższą ścianą w Alpach. Droga "normalna" od strony szwajcarskiej na Monte Rosa prowadzi przez schronisko Monte Rosa-Hütte (2795 m), do którego można dojść od stacji Rotenboden (przedostatniej stacji kolejki Gornergrat-Bahn z Zermatt na Gornergrat ). Punktem wyjścia drogi na Monte Rosa od strony włoskiej może być stacja kolejki na Punta Indren (3260 m), dokąd można wyjechać z przełęczy Passo dei Salati (2980 m), na którą z kolei można dostać się wyciągami zarówno z Gressoney-La-Trinité (markerem oznaczone jest schronisko Rifugio Gabiet), jak z Alagna Valsesia . Z Punta Indren droga prowadzi do jednego z wyżej wspomnianych schronisk, Capanna Gnifetti lub Rifugio Città di Mantova , następnie przez Capanna Margherita na szczycie Signalkuppe / Punta Gnifetti i dalej granią. Wejście na Dufourspitze, podobnie jak na inne wierzchołki Monte Rosa, nie uchodzi za szczególnie trudne pod względem technicznym, nie jest jednak wycieczką turystyczną, lecz poważną i niebezpieczną wyprawą alpinistyczną, dostępną tylko dla osób odpowiednio przygotowanych i wyposażonych.

Tour Monte Rosa
Wokół całej grupy Monte Rosa (w szerszym sensie tego terminu) prowadzi długi (162,5 km) i wymagający dobrej kondycji i doświadczenia (łącznie ponad 13 km podejścia, z najwyższym punktem trasy na wysokości 3295 m) szlak trekkingowy, uważany za jeden z najbardziej interesujących w Alpach Pennińskich (Walijskich), ale zarazem za jeden z najtrudniejszych (osoby mniej doświadczone powinny wybierać się w tę drogę z przewodnikiem).

Zazwyczaj opisuje się Tour Monte Rosa jako wyprawę podzieloną na 9 etapów biegnącą w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara. Szlak prowadzi z Zermatt przez graniczną przełęcz Theodulpass (3295 m) i przełęcz Colle Superiore delle Cime Bianche (2982 m) do włoskiej miejscowości Saint Jacques w dolinie Ayas (Val d'Ayas), następnie przez położoną na wysokości 2672 m n.p.m. przełęcz Bettaforca (Colle Bettaforca) do Gressoney-La-Trinité w dolinie Lys (Valle del Lys). Dalej droga biegnie przez schronisko Gabiet i przełęcz Col d'Olen (2881 m) do miejscowości Alagna Valsesia w prowincji Vercelli należącej już do regionu Piemont, a następnie przez Colle del Turlo (2738 m) do miejscowości Macugnaga w prowincji Cusio Ossola. Z Macugnaga szlak prowadzi dalej przez położoną w głównej grani Alp, na wysokości 2868 m n.p.m., przełęcz Monte-Moro-Pass (Passo del Monte Moro), słynacą z widoku na wschodnią ścianę masywu Monte Rosa, do szwajcarskiej miejscowości Saas-Fee w dolinie Saastal, a następnie przez Grächen i Europahütte w pobliżu miejscowości Randa w dalinie Mattertal - z powrotem do Zermatt. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ➤ zermatt.ch (wpisując do wyszukiwarki na tej stronie hasło "Tour Monte Rosa - Matterhorn").

The Monte Rosa is the second highest mountain in the Alps and the highest mountain of Switzerland, with its main summit, named Dufourspitze, culminating at 4,634 m above sea level. The massif is located in the eastern part of the Pennine Alps, on the border between Switzerland (Valais) and Italy (Piedmont and Aosta Valley).


Inne strony