Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Morges

Szwajcaria, Vaud (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ok. 15 tys. mieszkańców) w Szwajcarii, położone w kantonie Vaud, nad Jeziorem Genewskim, ok. 13,5 km na południowy wschód od Lozanny , stolicy kantonu, 52 km na północny wschód od Genewy (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica dystryktu Morges. Za największą atrakcję turystyczną Morges uchodzi organizowany każdego roku na wiosnę Festiwal Tulipanów (Fête de la tulipe).

MORGES
Château de Morges
fot. PL
Chociaż tereny, na których leży Morges, były zamieszkałe już w epoce neolitu i że cały region odgrywał ważną rolę w czasach rzymskich, to jednak pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z końca XIII wieku. Z tego okresu pochodzi widoczny na zdjęciu obok zamek - Château de Morges - zbudowany przez Ludwika I, brata Amadeusza V, ówczesnego hrabiego Sabaudii, w celu wzmocnienia istniejącego w regionie systemu fortyfikacji.

Przez pewien czas zamek był siedzibą lokalnych władców. W latach 30. XVI wieku miejscowość, tak jak cała Wodezja, została zbrojnie przejęty przez Berno, pod którego panowaniem pozostawała do końca XVIII wieku, gdy po wkroczeniu wojsk napoleońskich region najpierw odzyskał formalną niezależność (pozostając jednak w strefie wpływów Francji), a poźniej, w 1803 roku, stał się - jako kanton Vaud - częścią Szwajcarii.

Morges nie uchodzi za szczególnie ważną destynację turystyczną, chociaż dysponuje wystarczającą bazą noclegową i gastronomiczną oraz portem jachtowym i infrastrukturą umożliwiającą uprawianie wszelkiego rodzaju sportów wodnych, a dzięki swemu położeniu może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania regionu. Bodaj największą atrakcją turystyczną Morges jest jednak słynny Festiwal Tulipanów - Fête de la tulipe - organizowany corocznie w kwietniu i w pierwszej połowie maja, gdy w wielu miejscach Morges, w szczególności w parku zwanym Parc de l'Indépendance , można podziwiać setki tysięcy kwiatów tulipanów różnych odmian. Festiwal w Morges, przyciągający każdego roku ponad 100 tys. gości, uważany jest za największą ekspozycję tego typu w Szwajcarii. Na jesieni atrakcję stanowią rozmaite imprezy związane z winobraniem - jako że Morges jest otoczone winnicami należącymi do jednego z dwóch głównych regionów winiarskich nad Jeziorem Genewskim, zwanym La Côte (na zachód od Lozanny).


Warto też w Morges pospacerować nad Jeziorem Genewskim (piękne widoki na jezioro i Alpy francuskie na przeciwległym, południowym brzegu), a także zwiedzić wspomniany wyżej zamek, Château de Morges, w którym mieszczę się dziś trzy muzea: kantonalne muzeum wojskowe (Musée militaire vaudois), Muzeum Artylerii (Musée de l'artillerie) i Szwajcarskie Muzeum Figurek Historycznych (Musée suisse de la figurine historique).

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że w latach 1897-1940 w posiadłości Riond-Bosson, położonej w wiosce Tolochenaz, w pobliżu Morges, mieszkał (z przerwami) polski pianista, kompozytor i poliytyk Ignacy Jan Paderewski. W 1936 roku w miasteczku powołany został, z inicjatywy Paderewskiego i gen. Władysława Sikorskiego, tzw. Front Morges - porozumienie polityczne skierowane przeciwko sanacji. Przy Place du Casino, pod numerem 1, znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Paderewskiego (Musée Paderewski ).

Galeria zdjęć

MORGES
widok w stronę Jeziora Genewskiego, portu jachtowego i Alp francuskich po drugiej stronie jeziora
fot. AL
MORGES
widok w stronę Jeziora Genewskiego, portu jachtowego i Alp francuskich po drugiej stronie jeziora
fot. AL
MORGES
widok w stronę Jeziora Genewskiego, portu jachtowego i Alp francuskich po drugiej stronie jeziora
fot. AL
MORGES
widok w stronę Jeziora Genewskiego, portu jachtowego i Alp francuskich po drugiej stronie jeziora
fot. AL