Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Mrągowo
Polska, województwo warmińsko-mazurskie (➤ mapka)
Dość duże (ponad 20 tys. mieszkańców) miasto w północnej Polsce, na Mazurach, 65 km na wschód od Olsztyna (➤ mapka). Ośrodek turystyczny i wypoczynkowy, znany głównie z międzynarodowego festiwalu muzyki country, organizowanego corocznie w końcu lipca.

Mrągowo, skwer z pomnikiem Jana Pawła II przed zabytkowym ratuszem, fot. AL
Początki miasta sięgają połowy XIV wieku, gdy Krzyżacy zbudowali w miejscu dzisiejszego Mrągowa drewnianą twierdzę Sensburg. Prawdopodobnie na początku XV wieku miejscowość otrzymała prawa miejskie (choć udokumentowane ich potwierdzenie pochodzi dopiero z roku 1444). Losy miasta, podobnie jak wielu innych miejscowości tego regionu, były zmienne, naznaczone pożarami, epidemiami i działaniami wojennymi. Po wojnie trzynastoletniej Sensburg znalazł się w rękach Zakonu Krzyżackiego, od 1525 roku należał do księstwa Prus, a od 1871 roku - do Niemiec. Po pierwszej wojnie światowej, w plebiscycie przeprowadzonym przez Ligę Narodów mieszkańcy wypowiedzieli się za przynależnością do Niemiec. W Polsce Mrągowo znalazło się po drugiej wojnie światowej; ludność niemiecką zastąpiła polska, w tym - w pewnej części - wysiedleńcy z kresów wschodnich Rzeczypospolitej. Bezpośrednio po wojnie miasto nosiło nazwę Ządźbork lub Ządzbork (od Sensburg); w 1947 nadano mu nazwę Mrągowo, na cześć Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza (1764-1855), duchownego ewangelickiego, jednego z obrońców języka oraz polskości na Warmii i Mazurach.
Już na przełomie XIX i XX wieku, wykorzystując położenie Mrągowa nad jeziorami Czos i Juno, w lekko pofałdowanym terenie, wybudowano w mieście wiele obiektów o charakterze rekreacyjnym z promenadami, placami zabaw i punktami widokowymi; organizowano też imprezy sportowe i rozrywkowe. Również obecnie dba się o wypoczynkowy charakter miejscowości, a turystyka staje się coraz ważniejszą częścią jego gospodarki, mimo że samo miasto, choć ładne, nie ma zbyt wielu szczególnie atrakcyjnych zabytków.

Główną oś miasta tworzy ciąg ulic: Warszawska - Ratuszowa - Królewiecka; warto zwrócić uwagę na ozdobne kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Przy ulicy Ratuszowej nr 5, między rynkiem (Plac Kajki) a ulicą Mały Rynek, stoi zabytkowy ratusz z 1825 roku, w którym mieści się część małego muzeum, stanowiącego Oddział Muzeum Warmii i Mazur (druga część mieści się w tzw. Wartowni Bośniaków, ryglowym budynku sąsiadującym od zachodu z ratuszem). Przy ulicy Królewieckiej wznosi się neogotycki katolicki kościoł św. Wojciecha z 1860 roku; dalej na północ przy tej samej ulicy można zobaczyć reprezentacyjny gmach dawnego starostwa z 1912 roku (dziś siedziba Urzędu Miasta). Dwie najważniejsze nie-katolickie świątynie w Mrągowie - to kościół ewangelicko-augsburski (wybudowany w XVIII wieku, później przebudowany) oraz dawna synagoga (pochodząca z 1895 roku), obecnie prawosławna Cerkiew Przemienienia Pańskiego.

Inne atrakcje miasta są związane głównie z jeziorem Czos: jego zachodnim brzegiem prowadzi od Osiedla Grundwaldzkiego ścieżka spacerowa, dochodząca do mola, a następnie okrążająca jezioro i biegnąca aż do amfiteatru, zbudowanego w latach 80. XX wieku i stanowiącego miejsce większości ważnych mrągowskich imprez kulturalnych - w tym tzw. Pikniku Country, międzynarodowego festiwalu muzyki country, organizowanego corocznie w końcu lipca i uchodzącego za jedną z największych atrakcji turystycznych Mrągowa (zob. ➤ www.festiwalpiknikcountry.pl).

Okolice
  • Mrągowo, dzięki swemu położeniu, może być dobrym punktem wypadowym do niedalekich interesujących wycieczek: np. 25 km na południowy wschód do Mikołajek, jednego z głównych ośrodków turystycznych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, 26 km na północ do Kętrzyna (zamek krzyżacki), 20 km na północny zachód do Świętej Lipki (słynne sanktuarium maryjne), czy 26 km na północny zachód do Reszla (zamek biskupi).

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że od stycznia 2005 roku na tzw. Górze Czterech Wiatrów, jednym z mrągowskich wzgórz (wysokim na 182,5 m), czynna jest stacja narciarska, z wyciągami i trasami zjazdowymi (zob. ➤ www.gora4w.com.pl).
  • Spośród organizowanych w Mrągowie imprez kulturalnych innych niż wspomniany wyżej Piknik Country warto wymienić Festiwal Kultury Kresowej, a także tzw. Mazurską Noc Kabaretową (zob. ➤ www.ckit.mragowo.pl).
  • Od 2008 roku szczególną (dla amatorów) atrakcją Mrągowa jest Mrongoville - odtworzone miasteczko w stylu tzw. Dzikiego Zachodu z drugiej połowy XXIX wieku.

Mrągowo w sieci
Mrągowo (formerly Sensburg) is a town in northern Poland, in the Warmian-Masurian Voivodeship. A regional tourist resort, known for its annual country music festival.

Inne strony