Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Púbol
Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)
Małe miasto położone w Katalonii, w komarce Baix Empordà, w prowincji Girona, 123 km na północny wschód od Barcelony, ok. 20 km na północny wschód od Girony, znane z zamku, który Salvador Dalí kupił dla swej żony, Gali (dziś otwartego dla turystów) (➤ mapka). Púbol, obok Port Lligat i Figueres, jest jednym z trzech wierzchołków tzw. trójkąta Dalego (zob. niżej). Dojazd do Púbol z Girony drogami lokalnymi: najpierw drogą C-255, następnie C-66 i wreszcie GIV-6424.

Pierwsze wzmianki o zamku w Púbol (Castell de Púbol) pochodzą z XI wieku; pierwszy gotycki kościół w mieście (Sant Pere de Púbol) powstał w pierwszej połowie XIV wieku; gotycko-renesansowy zamek wraz z sąsiadującym kościołem w ich obecnej postaci pochodzą z pierwszej połowy XV wieku. W 1968 roku zrujnowany zamek kupił Salvador Dalí, jako prezent dla żony, Gali, i odrestaurował w surrealistycznym stylu. Gala Dalí rezydowała w Púbol w latach 70. XX wieku. Zmarła w 1982 roku w Port Lligat, ale została pochowana w Púbol, w podziemiach zamku (obok jej grobowca Dalí, który po śmierci żony przeniósł się z Port Lligat na zamek w Púbol, przygotował grób dla siebie). Dalí mieszkał w Púbol do 1984 roku, gdy w tragicznym pożarze (będących według niektorych źródeł efektem próby popełnienia przez artystę samobójstwa, według innych - nieszczęśliwym wypadkiem) doznał poważnych obrażeń. Po pobycie w szpitalu nie wrócił już do Púbol, lecz przeniósł się na stałe do Figueres, gdzie w 1989 roku zmarł. W 1996 roku zamek w Púbol - jako Casa-Museu Castell Gala Dalí - został udostępniony publiczności.

Informacje dodatkowe

  • Púbol jest jednym z trzech wierzchołków tzw. trójkąta Dalego; pozostałe to Port Lligat i Figueres.

    Port Lligat (częsta jest też pisownia: Portlligat) - to wioska położona nad jedną z zatok na półwyspie Cap de Creus, 2 km na północny wschód od centrum Cadaqués, gdzie w 1930 roku Dalí kupił chatę rybacką, a wkrótce potem kilka następnych, by cały zespół przekształcić w zaprojektowany przez siebie labirynt pomieszczeń, stanowiący następnie przez kilkadziesiąt lat jego letnią rezydencję. Dalí, wraz z Galą, mieszkał tu przez kilka miesięcy każego roku aż do śmierci Gali w 1982 roku; poźniej przeniósł się do Púbol.

    Figueres - to miasto, w którym Salvador Dalí urodził się i zmarł. Jego główną atrakcją jest muzeum znane jako Teatre-Museu Dalí, w którym można zobaczyć kilkaset dzieł Dalego, a także dzieła innych artystów (m.in. Duchampa i Picassa) z jego prywatnej kolekcji. Muzeum, zaprojektowane przez Dalego, mieści się w XIX-wiecznym budynku zniszczonym podczas hiszpańskiej wojny domowej i odbudowanym przez artystę w surrealistycznym stylu oraz w sąsiadującej z tym budynkiem wieży (będącej niegdyś elementem murów miejskich i zwanej pierwotnie Torre Gorgot), zwanej Torre Galatea, na cześć zmarłej żony artysty. Muzeum zostało otwarte w 1974 roku, wieża (dokupiona przez władze Figueres, gdy okazało się, że pierwszy budynek jest za mały) - w 1984 roku. W Torre Galatea Dalí mieszkał w ostatnich latach życia niemal do śmierci (zmarł w szpitalu w Figueres); pochowany jest w krypcie pod budynkiem muzeum.

Púbol is a small town, located in the comarca of Baix Empordà, in the province of Girona, Catalonia, Spain. The main attraction is the Castle of Púbol, bought in 1968 by Salvador Dalí for his wife, Gala. Today, the castle is a museum (the Gala-Dalí Castle House Museum), opened to the public in 1996 and attracting many visitors from around the world.

Inne strony