Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Riposto
Włochy, Sycylia (➤ mapka)
Niewielka (ok. 15 tys. mieszkańców) miejscowość we Włoszech, na Sycylii, położona nad Morzem Jońskim, 32 km na północ od Katanii, 22 km na południowy zachód od Taorminy, niecałe 20 km (w linii prostej) na wschód od wierzchołka Etny (➤ mapka).

Riposto, plaża w dzielnicy Sant'Anna, widok w kierunku Giarre, fot. PL
Historia Riposto wiąże się z dziejami pobliskich miejscowości - Giarre i Mascali. W Średniowieczu w należących do hrabstwa Mascali magazynach, rozlokowanych na terenie dzisiejszego Riposto, składowano wino i inne produkty rolne przeznaczone na eksport drogą morską. Na początku XVIII wieku wokół magazynów powstała osada (zasiedlona przez kolonistów z Messyny, uciekających z miasta przed epidemią dżumy), która szybko zaczęła się rozwijać i w końcu XIX wieku stała się dużym i ważnym ośrodkiem handlowym w regionie. Obecnie gospodarka Riposto wciąż opiera się na rolnictwie i handlu (w tym na eksporcie wina), ale od pewnego czasu istotną rolę odgrywa też turystyka, oparta na dużym, nowoczesnym porcie jachtowym, długich i stosunkowo szerokich plażach, ciągnących się wzdłuż Via Spiaggia di Sant'Anna aż do Fondachello (w wielu przewodnikach określanych jako piaszczyste, w rzeczywistości żwirowych) oraz relatywnej bliskości Etny i innych atrakcji całego wybrzeża między Taorminą a Katanią. Wiele przewodników podkreśla poza tym malowniczość zabytkowej zabudowy Riposto, a nie bez znaczenia jest też łatwy dojazd zarówno od strony Messyny, jak od strony Katanii (➤ mapka).

Riposto, Santuario Madonna della Lettera, fot. PL
Głównym zabytkiem jest Santuario Madonna della Lettera, mała świątynia stojąca blisko portu, zbudowana w 1710 roku jako pierwszy kościół w Riposto (prawdopodobnie jednak na miejscu istniejących wcześniej budowli sakralnych). Nazwa sanktuarium odsyła do "Madonna della Lettera" - Matki Boskiej, która według tradycji w 42 roku wysłała do mieszkańców Messyny list (lettera) z błogosławieństwem, i której kult messyńscy założyciele Riposto chcieli w swym nowym mieście podtrzymywać. Wykopaliska pod sanktuarium pozwoliły odkryć interesujące krypty; we wnętrzu warto zwrócić uwagę na obraz przedstawiający Madonna della Lettera (który zastąpił podobno zaginioną bizantyjską ikonę) i na XVII-wieczne organy.

Innym kościołem wartym zobaczenia jest Chiesa Madre di San Pietro (na zdjęciu poniżej, w galerii) - trzynawowy kościół zbudowany na planie krzyża łacińskiego na przełomie XVIII i XIX wieku, z fasadą na wzór fasady rzymskiej bazyliki Św. Jana na Lateranie, poświęcony św. Piotrowi jako patronowi żeglarzy. We wnętrzu można obejrzeć XIX-wieczne obrazy Giuseppe Zacco i Antonia Bonaccorsiego; warto też zwrócić uwagę na organy z początków XIX w. (podobno jedyne zachowane francuskie organy we Włoszech) oraz na ambonę.

Informacje dodatkowe
  • W latach 1939-1945 Giarre i Riposto funkcjonowały, w wyniku administracyjnej decyzji faszystowskiego rządu Włoch, jako jedno miasto (Giarre-Riposto); od 1942 roku obowiązywała nazwa Jonia. W 1945 roku miejscowości zostały ponownie rozdzielone.

Riposto w sieci
Riposto is a town (with about 15,000 inhabitants) and commune in Italy, located on the Ionian Sea, in the province of Catania, Sicily, about 20 km (as the crow flies) east from the top of Mount Etna.

Inne strony

Panoramy

Riposto, plaża w dzielnicy Sant'Anna; widok w kierunku Giarre, fot. PL

Galeria zdjęć

Riposto, Via Spiaggia in Sant'Anna, fot. PL
Riposto, widok w kierunku Etny w chmurach, fot. PL

Riposto, Chiesa Madre di San Pietro, fot. PL
Riposto, Santuario Madonna della Lettera, wnętrze, fot. PL