Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Roses
Hiszpania, Katalonia, Costa Brava (➤ mapka)
Miejscowość (ok. 20 tys. mieszkańców) położona w powiecie (comarca) Alt Empordà, w prowincji Girona, 158 km na północny wschód od Barcelony, 61 km na północny wschód od Girony, 22 km na wschód od Figueres (➤ mapka). Ważny port rybacki i popularna miejscowość turystyczna, z jedną z najlepszych piaszczystych plaż na Costa Brava. Dojazd z Figueres: drogą C-260.

Miasto leży na północnym krańcu jednej z większych na Costa Brava zatok Morza Śródziemnego, znanej jako Golf de Roses; w Roses zaczyna się południowe wybrzeże półwyspu Cap de Creus, najbardziej na wschód wysuniętej części Półwyspu Iberyjskiego. Jest jednym z ważniejszych w regionie portów rybackich, a od lat 60. XX wieku - także popularną miejscowością turystyczną z rozbudowaną infrastrukturą noclegową i gastronomiczną, portem jachtowym i długą piaszczystą plażą; organizowane są tu też w sezonie różne imprezy kulturalne.

Różne źródła podają różne informacje co do daty założenia miasta. Wiadomo jednak w każdym razie, że zostało założone przez kolonistów greckich, potem należało do Rzymu, a po upadku Cesarstwa Rzymskiego do Wizygotów, o czym zaświadczają znalezione w Roses ślady odsyłające do każdego z tych okresów historii miasta. Średniowieczne miasto, położone mniej więcej na tym samym terenie, na którym istniały osady starożytne, rozbudowało się wokół klasztoru benedyktynów (o którym pierwsze wzmianki pochodzą z połowy X wieku) i było kontrolowane zarówno przez kolejnych opatów, jak przez władców istniejącego przez kilka stuleci hrabstwa Empúries (obejmującego w przybliżeniu tereny dzisiejszego powiatu Alt Empordà), od początku XV wieku wchodzącego w skład Królestwa Aragonii, a później Hiszpanii. W połowie XVI wieku miasto, wcześniej narażone na powtarzające się napady piratów, zostało na rozkaz Karola V otoczone murami obronnymi, później jeszcze wzmocnionymi, które jednak w następnych stuleciach, nawet we współdziałaniu z wzniesionym także w połowie XVI wieku w pobliżu miasta zamkiem znanym jako Castell de la Trinitat wielokrotnie okazały się niewystarczające. Ostatecznie stare miasto zostało prawie całkowicie zniszczone, zaś nowe powstało wokół zbudowanego w końcu XVIII wieku kościoła Santa Maria de Roses, wzniesionego poza dawnymi murami.

W XIX wieku, gdy epidemia filoksery zniszczyła prawie całkowicie winnice wokół Roses, miasto podupadło - część mieszkańców przeniosła się do Barcelony, część wyemigrowała za granicę. Odrodziło się w drugiej połowie XX wieku, dzięki turystyce, by dziś być jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych na Costa Brava.

Obecne miasto Roses leży na północny zachód od portu, wokół wspomnianego wyżej kościoła Santa Maria de Roses, zbudowanego w końcu XVIII wieku. Ciutadella de Roses, obszar ograniczony dawnymi murami obronnymi, oznaczony jest markerem ; zachowały się tu pozostałości osad starożytnych, greckiej i rzymskiej, a także pozostałości dawnego opactwa benedyktynów. Resztki osady wizygockiej, oznaczone markerem , znajdują się na południowy wschód od obecnego miasta. Markerem oznaczone są resztki zbudowanego w połowie XVI wieku zamku znanego jako Castell de la Trinitat.

Największą atrakcją Roses, przyciągającą większość turystów, nie są jednak zabytki, lecz raczej piaszczysta plaża, najdłuższa na Costa Brava i uchodząca za jedną z najpiękniejszych w regionie. Miasto może też być dobrą bazą wypadową do zwiedzania całego półwyspu Cap de Creus, w tym popularnych miejscowości turystycznych - Cadaqués na wschodnim wybrzeżu (oraz stojącej niedaleko Cadaqués, na przylądku Creus, latarni morskiej, spod której rozciąga się wspaniały widok) i El Port de la Selva na wybrzeżu północnym, ale też zajmującego część półwyspu parku krajobrazowego (Parc Natural del Cap de Creus) z siedzibą w dawnym klasztorze benedyktynów, Sant Per de Rodes (zob. Cap de Creus).

Roses w sieci
Roses is a municipality (with a population of about 20,000) in the comarca of the Alt Empordà, in Catalonia, Spain, located on the Costa Brava, 158 km northeast of Barcelona, 61 km northeast of Girona, and 22 km east of Figueres. It is an important fishing port and tourist centre.

Inne strony