Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Saastal

Szwajcaria, Wallis / Valais(➤ mapka)(➤ mapka)
Saastal (nazwa francuska: Vallée de Saas) - to dolina potoku Saaser Vispa, będąca wschodnią odnogą górnej części doliny Vispertal, stanowiącej z kolei dolinę boczną doliny Rodanu. Administracyjnie dolina należy do kantonu Wallis / Valais. Jest doliną walną, graniczącą na południu z włoskim Piemontem. Główną miejscowością doliny turystyczną jest miejscowość Saas-Fee, najszerzej znana jako ośrodek narciarski, będąca jednak również w lecie jednym z ważniejszych w kantonie ośrodków turystyki górskiej.

Dolina Vispertal odgałęzia się od doliny Rodanu w pobliżu miejscowości Visp , położonej przy autostradzie i drodze krajowej 9 między Sionem , stolicą kantonu, a Brig , i biegnie na południe w kierunku miejscowości Stalden , gdzie potok Saaser Vispa, biorący swój początek w położonym na wysokości 2197 m n.p.m., zbudowanym w pierwszej połowie lat 60. XX wieku zbiorniku retencyjnym Mattmarksee (Stausee Mattmark) , łączy się z potokiem Matter Vispa, płynącym zachodnią odnogą doliny Vispertal, znaną jako Mattertal . Obie odnogi oddziela masyw Mischabel, którego najwyższy szczyt, Dom, (4545 m n.p.m.), jest najwyższym szczytem alpejskim położonym w całości na terytorium Szwajcarii. Na południu i południowym wschodzie dolina Saastal podchodzi pod główną grań Alp, granicząc z doliną Valle Anzasca w prowincji Cusio Ossola we włoskim Piemoncie. Położona na wysokości 2853 m n.p.m. przełęcz Monte-Moro-Pass (Passo del Monte Moro), łącząca miejscowości w dolinie Saastal z miejscowością Macugnaga w dolinie Valle Anzasca, dziś ma znaczenie głównie turystyczne, będąc w szczególności najwyższym punktem słynnego szlaku trekkingowego znanego jako Tour Monte Rosa, słynącym ze spektakularnego widoku na gigantyczną, wysoką na ponad 2,5 km wschodnią ścianę masywu Monte Rosa, którego najwyższy szczyt, Dufourspitze (Pointe Dufour, Punta Dufour), wznoszący się na 4634 m n.p.m. i będący najwyższym szczytem Szwajcarii, oznaczony jest na mapce poniżej markerem .

Pierwotnie główną miejscowością doliny była centralnie położona miejscowość Saas-Grund , gdzie mieściła się siedziba parafii i stał jedyny kościół. Później, przede wszystkim w związku z rozwojem turystyki, rolę najważniejszej miejscowości przejeła licząca ponad 1500 mieszkańców i położona na wysokości 1798 m miejscowość Saas-Fee , w której powstał największy ośrodek narciarski, oferujący w sezonie ok. 100 km tras o różnym stopniu trudności położonych na wysokości od 1800 do 3600 m n.p.m. W położonym niżej (na wysokości 1560 m) Saas-Grund także działa ośrodek sportów zimowych z terenami położonymi na wysokości 1560-3142 m n.p.m., ale mniejszy, bowiem oferujący pomnad 30 km tras przeznaczonych w większości dla narciarzy mało i średnio zaawansowanych; jeszcze mniejszy ośrodek działa w Saas-Almagell (1672-2400 m n.p.m., 12 km niezbyt trudnych tras). Oznaczona markerem miejscowość Saas-Balen (1483 m) znana jest głównie z zabytkowego okrągłego kościoła oraz pobliskiego 40-metrowego wodospadu Fellbach.


W lecie cała dolina Saastal funkcjonuje jako baza wypadowa wspinaczkowych wypraw alpejskich, ale też jako teren, przez który przebiega jeden z etapów wspomnianego już szlaku trekkingowego znanego jako Tour Monte Rosa, za którego punkt początkowy uważa się zazwyczaj Zermatt w dolinie Mattertal i który pozwala w ciągu mniej więcej 10 dni okrążyć dwa wielkie alpejskie masywy: Mischabel (między dolinami Mattertal i Saastal) oraz największy w Alpach Pennińskich (Walijskich) masyw Monte Rosa, leżący w głównej grani Alp, na granicy Szwajcarii z Włochami. Prowadzący przez Saastal odcinek szlaku zaczyna się w Grächen i prowadzi do Saas-Fee (ok. 15 km, częściowo powyżej 2000 m n.p.m., 7-8 godzin, 800 podejścia, 600 m zejścia, na niektórych odcinkach ekspozycja); następny - z Saas-Fee przez Saas-Almagell i dalej, obok Mattmarksee, na wysoką na 2868 m n.p.m., słynącą z widoku na gigantyczną, 2,5-kilometrową wschodnią ścianę masywu Monte Rosa przełęcz Passo del Monte Moro na granicy z Włochami (z Saas-Fee ok. 6-7 godzin, w tym 350 m zejścia, 1400 m podejścia), skąd następnie (po noclegu w schronisku położonym tuż poniżej przełęczy) można zejść na stronę włoską, do doliny Anzasca (Valle Anzasca).