Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

San Remo

Włochy, Liguria (➤ mapka)(➤ mapka)
San Remo (ostatnio częściej pisane: Sanremo) - to dość duża miejscowość (prawie 60 tys. mieszkańców) w północno-zachodnich Włoszech, położona w Ligurii, nad Morzem Śródziemnym, 145 km na południowy zachód od Genui , ok. 20 km od granicy z Francją, 55 km na północny wschód od Nicei (➤ mapka)(➤ mapka). Najbardziej znana (niegdyś elitarna) nadmorska miejscowość turystyczna położona w zachodniej części włoskiej Riwiery (Riviera di Ponente). Słynąca też jako "miasto kwiatów", a także jako siedziba Festiwalu Piosenki Włoskiej, kiedyś jednego z najważniejszych w Europie festiwali tego typu. Dojazd autostradą A10 (E80) lub drogą SS1 biegnącą wzdłuż wybrzeża.

Miejscowość została założona przez Rzymian. W Średniowieczu region był często nękany przez Saracenów, co spowodowało, że mieszkańcy przenieśli się znad morza na wyżej położone tereny, gdzie powstał zamek i otoczone murami obronnymi miasto zwane La Pigna. Początkowo podlegało hrabiom Ventimiglii, potem przeszło w ręce biskupów Genui, pozostając później w genueńskiej strefie wpływów przez stulecia, by w końcu znaleźć się w granicach Królestwa Sardynii i ostatecznie Włoch.

SAN REMO
wybrzeże i plaże w pobliżu portu
fot. AL
Mniej więcej w połowie XIX wieku, podobnie jak to się działo w przypadku innych miast na wybrzeżu Morza Śródziemnego na terytorium obecnej Francji i obecnych Włoch, San Remo - pięknie położone i cieszące się szczególnie łagodnym klimatem - zaczęło funkcjonować jako destynacja turystyczna, początkowo jako miejsce pobytów zimowych.

SAN REMO
fot. AL
Jednym z pierwszych i bodaj najsłynniejszym był pobyt Marii Aleksandrowny, małżonki cara Aleksandra II w zimie 1864, zapoczątkowujący "modę na San Remo" wśród arystokracji rosyjskiej - markerem oznaczona jest widoczna z wielu punktów miasta, zbudowana w 1913 roku (poświęcona w 1922 roku) prawosławna Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, św. Katarzyny i św. Serafina z Sarowa. Wkrótce San Remo stało się modne nie tylko wśród europejskiej arystokracji, ale też wśród elit finansowych, politycznych i artystycznych. W drugiej połowie XIX wieku i w pierwszych dekadach XX wieku powstały w San Remo wille i rezydencje, luksusowe hotele, promenady i ogrody; zbudowano też (w 1905 roku) kasyno , powstała kolejka linowa na pobliski szczyt Monte Bignone (1299 m n.p.m., punkt widokowy), tor wyścigowy, pola golfowe i inne obiekty sportowe. Wcześniej dominująca w gospodarce miasta uprawa owoców cytrusowych ustąpiła miejsca uprawie kwiatów ozdobnych - San Remo stało się "miastem kwiatów" (la Citta dei Fiori) i międzynarodowym centrum handlu kwiatami (z czego korzystają też pobliskie miejscowości Arma di Taggia, Bordighera and Ospedaletti).


SAN REMO
fot. AL
Najlepszy okres dla turystyki w San Remo (choć głównie polegającej na spędzaniu tu zimy przez przedstawicieli europejskich elit) przypadał na ostatnią dekadę XIX wieku i pierwsze dwie trzy czy cztery dekady XX wieku - od 1891 roku mieszkał w San Remo Alfred Nobel (i tu zmarł w 1896 roku), mieli w San Remo rezydencje Mehmed VI, ostatni sułtan Imperium Osmańskiego (zmarł w 1926 roku), Mohammad Ali z dynastii Kadżarów, szach Persji w latach 1907-1909 (zmarł w San Remo w 1925 roku), w latach 1933-1934 mieszkał też w San Remo (pełniąc funkcję dyrektora artystycznego kasyna) Luigi Pirandello (by wymienić tylko kilka nazwisk). Po drugiej wojnie światowej San Remo straciło częściowo swój elitarny charakter, przekształcając się stopniowo w całoroczną miejscowość turystyczną nastawioną bardziej na turystykę masową. W 1951 roku w Teatro Ariston zaczęto organizować Festiwal Piosenki Włoskiej - kiedyś jeden z najważniejszych europejskich festiwali tego typu; pod koniec lat 70. XX wieku powstał drugi, obok tzw. starego portu (Porto Vecchio) nowy port jachtowy zwany Porto Sole .

O atrakcyjności turystycznej San Remo stanowią przede wszystkim malownicze położenie, korzystny klimat, ładne plaże, rozbudowana infrastruktura sportowa i rekreacyjna, mnogość sklepów, sklepików, lokali gastronomicznych wszelkiego typu, malownicze targi (w tym targi kwiatowe), a także odbywające się przez cały rok najrozmaitsze imprezy, od artystycznych (koncerty i festiwale muzyki poważnej, jazzowe, rockowe, przedstawienia teatralne - odbywające się najczęściej w Teatro Ariston lub w budynku kasyna) i tzw. Festiwalu Kwiatów na przełomie stycznia i lutego, poprzez pokazy i międzynarodowe konkursy ogni sztucznych (w drugim tygodniu sierpnia i 31 grudnia) do sportowych (jak słynny kolarski wyścig Mediolan - San Remo, rozgrywany w marcu).

Oprócz korzystania z możliwości wymienionych wyżej warto jednak taże zajrzeć na starówkę San Remo (dzielnica La Pigna), by zobaczyć bazylikę - Concattedrale di San Siro - zbudowaną w XII wieku na fundamentach wcześniej istniejącego kościoła, później przebudowaną i powiększoną, a także by pospacerować po wolnych od samochodów średniowiecznych malowniczych uliczkach.


Santuario Madonna della Costa
  • Mając w San Remo nieco więcej czasu warto zobaczyć położone powyżej centrum miasta ważne dla regionu sanktuarium maryjne , zwane Santuario Madonna della Costa lub krócej Madonna della Costa, którego początki sięgają najprawdopodobniej XIV wieku (choć budynek obecnego kościoła pochodzi z XVII wieku). Sanktuarium jest celem pielgrzymek; główne uroczystości odbywają się 15 sierpnia.

Informacje dodatkowe
  • Miłośnicy sportów samochodowych kojarzą San Remo z tzw. Rajdem San Remo, który, rozgrywany na drogach zachodniej Ligurii, w latach 1973-2003 (z przerwą w roku 1995) stanowił (jako Rajd Włoch) jedną z eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata organizowanych przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA). Od 2004 roku rolę Rajdu San Remo przejął tzw. Rajd Sardynii.


Galeria zdjęć

SAN REMO
okolice portu
fot. AL
SAN REMO
okolice portu
fot. AL
SAN REMO
z prawej widoczne kopuły cerkwi
fot. AL
SAN REMO
fot. AL

SAN REMO
fot. AL
SAN REMO
fot. AL
SAN REMO
fot. AL
SAN REMO
La Pigna
fot. AL

SAN REMO
San Siro, wnętrze
fot. AL
SAN REMO
La Pigna
fot. AL
SAN REMO
La Pigna
fot. AL
SAN REMO
La Pigna
fot. AL

SAN REMO
La Pigna
fot. AL
SAN REMO
La Pigna
fot. AL
SAN REMO
La Pigna
fot. AL
SAN REMO
La Pigna
fot. AL

SAN REMO
La Pigna
fot. AL
SAN REMO
La Pigna
fot. AL
SAN REMO
La Pigna
fot. AL
SAN REMO
La Pigna
fot. AL