Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

San Vito lo Capo

Włochy, Sycylia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 4,4 tys. mieszkańców) położona w północno-zachodniej Sycylii, 51 km na północny wschód od Trapani , 109 km na zachód od Palermo i 43 km na północny zachód od Castellammare del Golfo (➤ mapka)(➤ mapka). Popularna miejscowość turystyczna, słynna z długiej piaszczystej plaży oraz położonego częściowo na terytorium gminy rezerwatu znanego jako Riserva dello Zingaro. San Vito lo Capo może też stanowić dobrą bazę wypadową do zwiedzania całej północno-zachodniej Sycylii. Dojazd: drogą SS187 (od zachodu, od strony Trapani, albo od wschodu, od strony Castellammare del Golfo) do skrzyżowania z drogą SP16 i następnie drogą SP16, przez Custonaci , Castelluzzo i Macari (➤ mapka)(➤ mapka).

SAN VITO LO CAPO
plaża
widok w kierunku Monte Monaco (532 m)
fot. PL
San Vito lo Capo leży na północnym krańcu półwyspu noszącego tę samą nazwę, oddzielającego Golfo di Macari na zachodzie od Golfo di Castellammare na wschodzie. Przez półwysep ciągnie się południkowo pasmo górskie (z najwyższym punktem, zwanym Monte Speziale, na wysokości 913 m n.p.m.), którego najbardziej na północ wysuniętym masywem jest wysoki na 532 m n.p.m. masyw Monte Monaco , górujący nad miejscowością, portem i plażą.


Historia miejscowości nie ma dla dzisiejszego turysty większego znaczenia. Wiadomo, że tereny, na których leży dzisiejsze San Vito lo Capo, były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych, oraz że w Starożytności, prawdopodobnie już w IV lub V wieku n.e., rozwinął się tu kult św. Wita (San Vito), męczennika, żyjącego na przełomie III i IV wieku n.e. - o czym przypomina poświęcone mu sanktuarium, początkowo będące małą kaplicą, poźniej przekształconą w otoczony murami obronnymi kościoł - Chiesa Madre , wokół którego stopniowo rozwijała się niewielka osada, przyjmując mniej więcej dzisiejszy kształt w XVIII wieku. Tym jednak, co przyciąga do San Vito lo Capo licznych turystów, głównie Włochów, ale też gości z zagranicy, nie są zabytki ani muzea, lecz przede wszystkim długa na 3 km piaszczysta plaża (uważana przez wielu za jedną z najlepszych na Sycylii i w całych Włoszech), dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, a także organizowane w mieście imprezy, w tym majowy Festiwal Latawców ("Festival internazionale degli aquiloni"), wrześniowy "Cous Cous Fest" (międzynarodowy festiwal kultury i kuchni krajów śródziemniomorskich), i inne.

Markerem oznaczona jest działająca od 1859 roku latarnia morska, do ktorej można się wybrać na niedługi spacer. Dłuższe, ale bardzo interesujące trasy wycieczek pieszych oferuje wspomniany wyżej rezerwat, Riserva dello Zingaro, którego północno-zachodnia część leży na terytorium gminy San Vito lo Capo, a południowo-wschodnia - na terytorium gminy Castellamare del Golfo. Z San Vito lo Capo do północnego wejścia do rezerwatu można dojechać drogą SP63, objeżdżając Monte Monaco od północy, a następnie od wschodu, mijając Tonnara del Secco (jedno z dawnych miejsc połowu tuńczyka); należy pamiętać, że między tym wejściem a wejściem południowym, oznaczonym markerem , nie ma drogi jezdnej, jest natomiast kilka szlaków pieszych, o różnym stopniu trudności (więcej informacji - zob. niżej). Można też wybrać się do innego rezerwatu, znanego jako Riserva Naturale Orientata Monte Cofano , położonego w sąsiedniej gminie, Custonaci ; prowadząca tu z San Vito lo Capo droga SP16, przez Macari i Castelluzzzo, oferuje piękne widoki.

SAN VITO LO CAPO
plaża
widok w kierunku latarni morskiej
fot. PL


Monte Monaco
SAN VITO LO CAPO
plaża
widok w kierunku Monte Monaco (532 m)
fot. PL
Wspomniany wyżej, górujący nad San Vito lo Capo masyw górski Monte Monaco - to wysoka na 532 m n.p.m. skała wapienna, której niemal pionowa ściana północna (będąca popularnym terenem wspinaczkowym) jest dobrze widoczna z plaży. Na szczyt można się jednak dostać bardzo łatwo (choć należy pamiętać o różnicy wysokości, której pokonanie dla osób o gorszej kondycji może stanowić problem): jedna ze ścieżek zaczyna się przy Strada Comunale Mondello (początek szlaku jest zaznaczony markerem ), druga, prowadząca przez wschodnie zbocza góry i zaczynająca się w punkcie oznaczonym markerem . Na żadnym z tych dwóch szlaków nie ma żadnych trudności technicznych (trzeba tylko w górnej części trasy, prowadzącej przez dawne kamieniołomy, zachować ostrożność). Warto wiedzieć, że w masywie Monte Monaco jest wiele jaskiń. Większość z nich jest dostępna tylko dla osób dysponujących sprzętem wspinaczkowym i umiejących się nim posługiwać; są jednak wyjątki - jednym z nich jest łatwo dostępna Caverna della Capra Guasto , położona niedaleko miejsca, gdzie przy drodze SP16 między Macari a San Vito lo Capo stoi mała kaplica, Capella Santa Crescenzia z XVI wieku, o charakterystycznym kształcie sześcianu.

Riserva dello Zingaro
Historia rezerwatu sięga lat 70. XX wieku, gdy obrońcy środowiska zaprotestowali przeciwko budowie drogi jezdnej wzdłuż wybrzeża Golfo di Castellammare mającej połączyć Scopello z San Vito lo Capo. Trwające kilka lat protesty okazały się skuteczne i ostatecznie po marszu zorganizowanym 18 maja 1980 roku z projektu budowy drogi zrezygnowano, a w 1981 powstał na półwyspie San Vito lo Capo pierwszy na Sycylii rezerwat przyrody obejmujący część łańcucha górskiego zwanego Complesso Monti di Castellammare del Golfo, z najwyższym punktem, zwanym Monte Speziale, na wysokości 913 m n.p.m., oraz 7-kilometrowy odcinek malowniczego wybrzeża, ze stromymi klifami opadającymi do morza oraz licznymi zatoczkami i plażami (do niektórych można dojść stromymi ścieżkami, inne są dostępne tylko od strony wody).

Rezerwat zajmuje obszar około 1600 hektarów. Jak wspomniano, częściowo leży w gminie San Vito lo Capo, częściowo w gminie Castellamare del Golfo. Słynie z bogactwa rzadkich gatunków roślin oraz bogatej fauny (jest w szczególności ostoją kilkudziesięciu gatunków ptaków, głównie drapieżnych). Jeden z najbardziej populrnych szlaków pieszych w rezerwacie jest łącząca północne wejście do rezerwatu z południowym, biegnąca wzdłuż wybrzeża. Jej przejście zajmuje ok. 2 godzin; po drodze można zatrzymać się na jednej z małych plaż. Inne szlaki są dłuższe i wymagają lepszej kondycji, z uwagi na różnice wysokości. W kilku miejscach można zwiedzić małe muzea, skanseny, itp. Można też skorzystać z oferty biura turystycznego działającego w San Vito lo Capo i organizującego rejsy statkami turystycznymi wzdłuż wybrzeża.


Macari

MACARI
zatoka Golfo di Macari
widok na północ w stronę San Vito lo Capo
fot. PL
Macari jest najmniejszą z trzech miejscowości należących do gminy San Vito lo Capo (pozostałe dwie to omówione wyżej San Vito lo Capo i Castelluzzo).

Miejscowość dysponuje rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, dużą piaszczystą plażą (Baia Santa Margherita ), uważaną za jedną z najpiękniejszych za Sycylii, i urozmaiconą linią brzegową z licznymi zatoczkami, w których można się kąpać; słynie też z pięknych widoków zarówno na północ, w kierunku San Vito lo Capo, jak na południowy zachód, w stronę Monte Cofano. Dla części turystów istotna może być informacja, że tak miejscowość, jak plaże w Macari nie są w sezonie letnim tak zatłoczone, jak San Vito lo Capo.

MACARI
zatoka Golfo di Macari
widok na północny-zachód w kierunku Monte Cofano (659 m)
fot. PL


Castelluzzo

CASTELLUZZO
droga SP16 w kierunku Macari i San Vito lo Capo
fot. PL
Castelluzzo leży przy drodze SP16, ok. 3,5 km na południe od Macari, w miejscu, gdzie droga SP16 zaczyna się nieco oddalać się od wybrzeża, by parę kilometrów dalej skręcić na zachód, w stronę Custonaci . Miejscowość, podobnie jak Macari, jest spokojniejsza niż San Vito lo Capo, ale dysponuje wystarczającą infrastukturą turystyczną i może być dobrym miejscem na spędzenie wakacji: widoki z okolic Castelluzzo są równie piękne, jak z Macari, a dostęp do wspomnianej wyżej plaży Santa Margherita i w ogóle całego odcinka wybrzeża między Macari a Monte Cofano (choć jest stąd nieco dalej, niż z Macari) - bardzo łatwy.

Galeria zdjęć

SAN VITO LO CAPO
widok z Piazza Marinella w stronę Via Regina Margherita (SP63)
fot. PL
SAN VITO LO CAPO
droga SP63
wjazd do miasta
fot. PL
SAN VITO LO CAPO
droga SP63, wyjazd z miasta w kierunku Macari
fot. PL
SAN VITO LO CAPO
Via Nino Bixio
fot. PL