Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Scalea
Włochy, Kalabria (➤ mapka)
Nadmorska miejscowość i gmina (ok. 11 tys. mieszkańców), położona w południowych Włoszech, w prowincji Cosenza w Kalabrii, nad Morzem Tyrreńskim, na południowych krańcach Golfo di Policastro, 98 km na północny zachód od Cosenzy, 28 km na południe od Maratei, 43 km na południe od Sapri (➤ mapka). Popularna letnia miejscowość turystyczna. Dojazd: biegnącą wzdłuż wybrzeża drogą SS18 lub od autostrady A3 drogą SS504 (zjazd Mormanno).

Scalea, widok z plaży w kierunku starego miasta (z prawej) i nowszych dzielnic (z lewej), fot. PL
Tereny, na których leży Scalea, były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. W czasach Starożytnych Rzymianie traktowali je jako tereny wypoczynkowe, budując tu liczne wille nadmorskie. W Średniowieczu miasto zostało otoczone murami obronnymi, a zbudowany tu w XIII wieku przez Pietro Cathina, ucznia św. Franciszka z Asyżu, klasztor franciszkanów, stał się jednym z ważniejszych ośrodków religijnych i kulturalnych w regionie. Poza pozostałościami wspomnianego klasztoru franciszkanów, w historycznym centrum miasta, na oznaczonym markerem wzgórzu, zachowały się (na ogół w nienajlepszym stanie), m.in. ruiny zamku z czasów normańskich, dwa średniowieczne kościoły (Chiesa di Santa Maria d'Episcopio z XII wieku, odrestaurowany w XVII wieku, oraz Chiesa di San Nicola in Plateis z VIII wieku, przebudowany w XII i XIV wieku, odrestaurowany w XVIII wieku), i inne budynki, zaś na wybrzeżu dawne wieże obronne, m.in. wieża znana jako Torre Talao.

Dzisiejsza Scalea, położona bliżej wybrzeża i plaży, z rozbudowaną infrastrukturą hotelową i gastronomiczną, jest popularną letnią miejscowością wypoczynkową.

Scalea w sieci
Scalea is a town and comune (with a population of about 11,000) in the southern Italy, located in the province of Cosenza in the Calabria region. It is a popular summer tourist destination, known for its old town and for its beach with numerous bathing areas.

Inne strony

Panoramy

Scalea, plaża, fot. PL

Scalea, wędkarze na plaży, fot. PL

Galeria zdjęć

Scalea, droga SS18, widok z południa na północ, fot. PL
Scalea, widok z plaży w kierunku starego miasta, fot. PL

Scalea, fot. PL

Scalea, plaża, widok w stronę Capo Scalea, fot. PL
Scalea, plaża, widok w stronę Capo Scalea, fot. PL

Scalean, fot. PL
Scalea, Torre Talao, fot. PL

Scalea, fot. PL
Scalea, droga SS18, widok w stronę starego miasta (z prawej) i nowszych dzielnic (z lewej), fot. PL