Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Soglio
Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)
Mała miejscowość (licząca mniej niż 200 mieszkańców), położona w dolinie Val Bregaglia, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, 116 km na południe od Churu, stolicy Gryzonii, 41 km na południowy zachód od Sankt Moritz, 36 km na południowy zachód od Silvaplany, 24,5 km na południowy zachód od przełęczy Malojapass, łączącej dolinę Val Bregaglia z Górną Engadyną, 6,5 km na zachód od Stampy, 3 km na północny zachód od Bondo (➤ mapka). Soglio, znane od dawna z niezwykłej malowniczości położenia i zabudowy, w 2015 roku zostało uznane za najpiękniejszą miejscowość w całej Szwajcarii.

Val Bregaglia, wjazd do Soglio, w głębi z lewej widoczna wieża kościoła San Lorenzo, fot. PL
Soglio (w dialekcie lombardzkim, którym mówi większość mieszkańców, Soeuj, po niemiecku Sils im Bergell, w języku retoromańskim Suogl), z labiryntem wąskich ulic zabudowanych kamiennymi palazzi wznoszonymi od XVI wieku i wspaniałymi widokami na okolice, jest znane od dawna jako jedna z najpiękniejszych miejscowości w dolinie Val Bregaglia i odwiedzane przez tysiące turystów z całego świata.

Do końca 2009 roku Soglio było samodzielną gminą, 1 stycznia 2010 roku wraz z czterema innymi gminami weszło w skład utworzonej wówczas większej gminy Bregaglia. Główna część Soglio leży na naturalnym tarasie na zboczu góry, po północnej stronie doliny Val Bregaglia, na południowy zachód od znanego szczytu pasma Oberhalbstein w Alpach Retyckich, Piz Duan (3131 m), zwanego też Pizzo della Duana. Do terytoriów Soglio należą także: dolina Val de la Duana (na wschód od Piz Duan) oraz część doliny Val Madris (doliny bocznej doliny Avers); można się tam dostać z Soglio przez wysoko położone przełęcze Val de la Duana (2694 m) i Pass da la Val da Roda (2724 m). Z wielu miejsc w Soglio rozciągają się spektakularne widoki na dolinę Val Bregaglia, m.in. w stronę doliny Val Bondasca, z lodowcem Bondasca, grupą Sciora i słynnym masywem Piza Badile w paśmie Bergell, ale też na zachód, w stronę włoskiej Valchiavenny.

Val Bregaglia, widok z Soglio na zachód, w stronę Chiavenny, fot. PL
Pierwsze wzmianki o Soglio pochodzą z końca XII wieku 1186 (według innych źródeł - z początków XIII wieku). Z Soglio wywodzi się słynny gryzoński ród Salis, który przez kilka stuleci współdecydował o losach regionu. Markerem oznaczona jest pochodząca z XVI wieku jedna z rezydencji tej rodziny, dawniej znana jako Casa Battista, dziś pełniąca funkcję hotelu (Hotel Palazzo Salis), słynącego z zachowanych zabytkowych wnętrz; inne palazzi, należące do Salisów lub innych rodzin, budowane tu od stuleci (najstarsze w XV wieku), stoją przy niemal każdej ulicy.

Aby dojechać do Soglio, trzeba w miejscu oznaczonym markerem , w miejscowości Bondo, zjechać z drogi 3 i przejechać na prawy brzeg rzeki Mera (w dialekcie lombardzkim: Maira). Stąd do przystanku autobusowego jest ok. 3 km. W pobliżu przystanku jest parking, na którym można zostawić samochód, a nieco dalej, na skraju tarasu, na którym leży Soglio, wznosi się ewangelicki kościół San Lorenzo, wzniesiony w 1354 roku (a więc na długo przed rokiem 1552, gdy mieszkańcy Soglio przyjęli Reformację), później wielokrotnie odnawiany i rozbudowywany, z charakterystyczną wysoką wieżą.

Val Bregaglia, widok z Soglio w kierunku górnych partii doliny Val Bondasca, z grupą Sciora z lewej, Piz Cengalo i Pizz Badile, fot. PL
Val Bregaglia, widok z Soglio na zachód, fot. PL
Soglio is a village in the Val Bregaglia, in the Swiss canton of Graubünden, located on a ledge on the mountainside on the northern side of the valley, at an altitude of 1090 m above sea level. It is considered to be one of the most beautiful villages in all of Switzerland.

Inne strony