Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Troistorrents
Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)
Miejscowość i gmina w Szwajcarii, położona w dystrykcie Monthey, we francuskojęzycznej części kantonu Valais / Wallis, 56 km na zachód od Sionu, stolicy kantonu, 30 km na północny zachód od Martigny, 5 km od Monthey, stolicy dystryktu (➤ mapka).

Troistorrents, kościół Sainte-Marie-Madeleine z początku XVIII wieku, fot. AL
Miejscowość leży na wysokości 765 m n.p.m.; gmina zajmuje część doliny Val d'Illiez i prawie całą dolinę Val de Morgins (która jest doliną boczną doliny Val d'Illiez). Na terenie gminy Troistorrents leży m.in. miejscowość Morgins, położona na wysokości 1333 m n.p.m., niecałe 2 km od przełęczy Pas de Morgins położonej na wysokości 1369 m n.p.m. i będącej jednym z trzech (obok Saint-Gingolph nad Jeziorem Genewskim i niedalekiego Novel) drogowych przejść łączących szwajcarską część regionu Chablais z francuską. Morgins jest jednym z ośrodków turystycznych należących do regionu Portes du Soleil, obejmującego łącznie dwanaście miejscowości w Szwajcarii i we Francji (znanego głównie jako region sportów zimowych, ale mogącego być także w lecie atrakcyjnym regionem turystycznym). Po szwajcarskiej stronie granicy do regionu Portes du Soleil należą jeszcze ośrodki Les Crosets oraz Champoussins, należące do miejscowości Val-d'Illiez (położonej ok. 4 km na południowy zachód od Troistorrents) oraz Champéry.

W najbliższej okolicy Troistorrents, poza paroma ciekawostkami przyrodniczymi i etnograficznymi nie ma zbyt wielu atrakcji, toteż większość turystów, zarówno w zimie, jak w lecie, przyjeżdża raczej do ośrodków wspomnianych wyżej. Z uwagi jednak na dogodne położenie miejscowości zaledwie kilka kilometrów od autostrady biegnącej dnem doliny Rodanu, a zarazem w miejscu, gdzie łączą się dwie główne drogi w dolinie Val d'Illiez, Troistorrents może być brane pod uwagę jako baza wypadowa do zwiedzania okolic, w tym zarówno szwajcarskiej, jak francuskiej części regionu Portes du Soleil.

Troistorrents, centrum, fot. AL
Troistorrents, centrum, fot. AL


Troistorrents is a municipality (with a population of about 4,500) located in the canton of Valais / Wallis in Switzerland, in the district of Monthey, in the Val d'Illiez, at an altitude 765 m above sea level. The municipality includes the village of Morgins, one of the resorts belonging to the famous region of the Portes du Soleil (a major ski area in the Alps, encompassing twelve resorts in Switzerland and France).

Inne strony