Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Witów

Polska, województwo małopolskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Wieś (ok. 1500 mieszkańców) i miejscowość turystyczna na Podhalu, położona na wysokości ok. 770-850 m n.p.m., w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko, 29 km na południowy zachód od Nowego Targu , 12,5 km na zachód Zakopanego , 9 km na północny zachód od Kościeliska , stolicy gminy, w górnym biegu potoku Czarny Dunajec, blisko granicy ze Słowacją, u podnóża polskich Tatr Zachodnich .Dojazd z północy, od strony Czarnego Dunajca , i z południowego wschodu, od strony Kościeliska, drogą 958 (➤ mapka)(➤ mapka).

WITÓW
kościół Matki Bożej Szkaplerznej
fot. AL
Historia wsi sięga XVII wieku. Głównym zabytkiem jest drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, ufundowany przez mieszkańców, zbudowany w stylu podhalańskim za zgodą cesarza Franciszka Józefa (który też wsparł budowę finansowo), według projektu architekta Jana Tarczałowicza (wówczas nauczyciela w zakopiańskiej szkole snycerskiej) na przełomie pierwszej i drugiej dekady XX wieku, konsekrowany w 1912 roku. Warto zwrócić uwagę na zrębową konstrukcję świątyni, podcienia, neogotycki ołtarz główny wykonany przez firmę z Sankt Ulrich w Tyrolu, witraże z 1937 roku oraz dekoracje wnętrza wykonane w latach 80. XX wieku przez zakopiańskiego rzeźbiarza Michała Gąsienicę Szostaka.

Pod względem powierzchni Witów jest największą miejscowością gminy Kościelisko, obejmującą w szczególności część Tatr Zachodnich, w tym Dolinę Chochołowską.


Punktem wyjścia wycieczek w rejonie Doliny Chochołowskiej są Roztoki , grupa domów w pobliżu zbiegu trzech potoków (Kirowej Wody, Siwej Wody i Potoku Lejowego, z których niżej powstaje rzeka Czarny Dunajec). Odchodzi stąd droga wchodząca w Dolinę Chochołowską, którą można dojechać do parkingu w pobliżu Siwej Polany .

Dalsza droga w górę Doliny Chochołowskiej (dostępna już tylko dla piechurów, rowerzystów i bryczek) po ok. 7,5 km doprowadza do schroniska na Polanie Chochołowskiej (1146 m). Po przejściu mniej więcej 2/3 drogi możemy zejść z głównej drogi w Dolinę Starej Roboty. Szlak biegnący tą doliną wkrótce rozgałęzia się: znaki żółte doprowadzą nas do Przełęczy Iwaniackej , zaś znaki czarne na Siwą Przełęcz (1912 m) w grani oddzielającej Dolinę Starej Roboty od Doliny Kościeliskiej, skąd można wyjść na Starorobociański Szczyt (2176 m), najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich (inna droga na Starrorobociański Szczyt prowadzi przez Trzydniowiański Wierch (1765 m) i Kończystą nad Jarząbczą (2002 m). Drugim popularnym celem wycieczek w rejonie Doliny Chochołowskiej jest słynący z widoków Wołowiec (2064 m), na który z Polany Chochołowskiej można wejść przez Grzesia i Rakonia (od schroniska ok. 2.45 godz.) albo przez Dolinę Chochołowską Wyżnią (ok. 2.30 godz.).

Na terenie Witowa funkcjonuje popularna Stacja Narciarska Witów-Ski.