Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Żywiec

Polska, województwo śląskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (nieco ponad 30 tys. mieszkańców) w południowej Polsce, położone w województwie śląskim, 93 km na południowy zachód od Krakowa , 21 km na południowy wschód od Bielska-Białej , niedaleko granicy ze Słowacją (32 km od przejścia granicznego w Zwardoniu i 26 km od przejścia granicznego na przełęczy drogowej Glinne (808 m). Miasto o interesującej historii, dziś siedziba powiatu, ośrodek kultury regionalnej i ośrodek turystyczny. Siedziba znanego browaru.(➤ mapka)(➤ mapka).

ŻYWIEC
rynek z ratuszem
fot. AL

Historia Żywca sięga przełomu XIII i XIV wieku. W następnych stuleciach miasto, pełniące niezmiennie funkcję ośrodka administracyjnego tzw. Państwa Żywieckiego, kilkakrotnie zmieniało właściciela. W 1838 roku Żywiec znalazł się w rękach Habsburgów i w drugiej połowie XIX wieku przeżył, wraz z całym regionem, okres rozkwitu. W 1856 roku powstał w Żywcu działający do dziś browar produkujący markowe piwo (w końcu XX wieku kupiony przez holenderski koncern Heinecken). W 1895 roku Państwo Żywieckie odziedziczył Karol Stefan Habsburg, od którego wzięła początek żywiecka, deklarująca polskość linia Habsburgów - warto pamiętać, że ostatni właściciel Państwa Żywieckiego, Karol Olbracht Habsburg, odmówił podpisania volkslisty po zajęciu regionu przez Niemców w 1939 roku. Jego urodzona w 1923 roku córka, Maria Krystyna Altenburg, wróciła w 2000 roku do Żywca i zamieszkała w przydzielonym jej przez władze miasta mieszkaniu; zmarła w 2012 roku.

ŻYWIEC
rynek, w głębi z prawej wieża katedry, w środku osobno stojąca kamienna dzwonnica
fot. AL
W okresie okupacji niemieckiej mieszkańców Żywca wysiedlono i próbowano sprowadzić do miasta kolonistów niemieckich. Akcja ta nie zakończyła się sukcesem, a po wojnie do Żywca wróciła większość jego dawnych mieszkańców. W 1944 roku Państwo Żywieckie formalnie przestało istnieć. Dziś miasto jest siedzibą powiatu, głównym ośrodkiem miejskim regionu kulturowego znanego jako Żywiecczyzna. Corocznie, na przełomie lipca i sierpnia, odbywa się w Żywcu część imprez organizowanych w ramach największego i najstarszego polskiego festiwalu folklorystycznego znanego pod nazwą "Tydzień Kultury Beskidzkiej".


Za najbardziej interesujące zabytki Żywca uważa się zespół zamkowo-parkowy, z tzw. Starym Zamkiem - wzniesionym w latach 1485–1500 przez ówczesnych właścicieli Żywca, Komorowskich, później kilkakrotnie przebudowywanym, m.in. w latach 1850–1870 przez Habsburgów w stylu neogotyckim (dziś budynek jest siedzibą Muzeum Miejskiego). W pobliżu stoi tzw. Nowy Zamek - neoklasycystyczny pałac Habsburgów z lat 1893–1895 (w latach 1906–1910 rozbudowany). Park Zamkowy założony w końcu XVII wieku przez Wielopolskich, na przełomie XIX i XX wieku został przeprojektowany przez Habsburgów. Marker oznacza konkatedrę Narodzenia NMP, której początki sięgają XV wieku, która jednak później była wielokrotnie przebudowywana; w pobliżu katedry stoi kamienna dzwonnica, zbudowana w latach 1723-1724. W zabudowie rynku uwagę zwraca zbudowany w 1868 roku Ratusz , a na samym rynku - figura św. Floriana. Do innych ważniejszych zabytków zalicza się też gotycki kościół św. Krzyża z pierwszej połowy XV wieku z wieżą z początków XX wieku.

Turystyczne znaczenie Żywca jako całorocznego ośrodka turystycznego (niezależnie od zabytków samego miasta i jego roli jako ośrodka kultywowania tradycji regionu) związane jest z położeniem miasta. Żywiec leży na wysokości 345-350 m n.p.m., nad Sołą, w Kotlinie Żywieckiej, między trzema pasmami Beskidu - Beskidem Śląskim (z trzema popularnymi miejscowościami turystycznymi, Ustroniem , Wisłą i Szczyrkiem ), Beskidem Żywieckim (z oznaczonym markerem najwyższym szczytem pasma, Babią Górą 1725 m n.p.m.) i Beskidem Małym . W lecie w okolicach Żywca można uprawiać turystykę pieszą i rowerową, a także (dzięki bliskości Jeziora Żywieckiego i położonego nieco dalej na północ Jeziora Międzybrodzkiego ) sporty wodne, zaś w zimie - narciarstwo (w Szczyrku, ale też w mniejszych ośrodkach - Korbielowie czy Zwardoniu ).

Do atrakcji turystycznych Żywca zalicza się też Muzeum Browaru Żywiec. mieszczące się w neorenesansowych zabudowaniach położonych ok. 4 km na południowy zachód od centrum miasta, przy ulicy Browarnej, niedaleko drogi S69 prowadzącej w stronę Zwardonia.


Galeria zdjęć

ŻYWIEC
rynek z ratuszem
fot. AL
ŻYWIEC
rynek, z lewej figura św. Floriana
fot. AL
ŻYWIEC
rynek
fot. AL
ŻYWIEC
rynek, figura św. Floriana
fot. AL

ŻYWIEC
zespół zamkowo-parkowy
fot. PL
ŻYWIEC
tablica pamiątkowa Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej
fot. AL
ŻYWIEC
Stary Zamek, wejście do Muzeum Miejskiego
fot. AL
ŻYWIEC
rynek
fot. AL

ŻYWIEC
okolice rynku
fot. AL
ŻYWIEC
rynek
fot. AL
ŻYWIEC
ratusz
fot. AL
ŻYWIEC
katedra, wnętrze
fot. AL